HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizcenizi çeviri uygulamaları ile geliştirin

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Internet dünyasının artık ayrılmaz bir parçası olan “application”lar,  pek çok program sunumuyla, bir yandan da hayatımızı kolaylaştırıyor. Yüzlerce farklı alanda kullanılan bu uygulamalar (Apps), dil öğreniminde de önemli bir etkiye sahip. Elbette bu, bu tür uygulamalardan nasıl yararlanacağınızla da ilgili bir durumdur. Dil öğreniminde henüz yolun başında olabilirsiniz ya da diyebiliriz ki, İngilizceyi yeni öğrenmeye başlayan bir öğrenci için hiç de kötü bir seviyede değilsiniz. Eğer temel bilgilere sahipseniz, çok fazla sorun yaşamadan bu bilgileri birleştirebilir ve emin adımlarla İngilizce öğrenmeye devam edebilirsiniz. Buraya kadar her şey harika ama daha almanız gereken uzun ve yorucu bir yol var! İşte bu noktada Appsler’in yardımsever birer can simidi olduğunu söyleyebiliriz. Öyleyse küreselleşin! (Ya da gelin, dil öğrencileri için Translation Apps’a birlikte bakalım!)

Yeni kelimeler

Bir İngiliz ya da ana dili İngilizce olan birisiyle akıcı bir şekilde sohbet edebilir misiniz? Bu sohbet sırasında bazı kelimelere takılır ya da hatırlarken zorluk çeker misiniz? Bir profesyonel gibi İngilizce okuyabilir misiniz? Ya da bir paragrafı okurken, ne kadar sıklıkla yeni ve bilmediğiniz kelimelere rastlarsınız? Ve son olarak, henüz öğrenmeye başladığınız yeni dilinizle, diyelim ki, İngilizce filmleri seyredebiliyor musunuz?

Yeni bir dil öğrenmek her zaman kolay değildir ama asla cesaretinizi kaybetmeyin. Önemli olan doğru bir eğitim ya da öğretim biçimi ve doğru kaynaklarla yola çıkmaktır. Dil öğreniminde başarılı olmanın bir diğer yolu da, kullandığımız araçlardır. Bu nedenle, az önce de söylediğimiz gibi, bu makalede Translation Apps’lerin üzerinde duracağız.

Bazı Translation Apps’ler

İnsanlar neden bir çeviri uygulaması kullanır? Çok basit, çünkü Translation Apps’ler, dil sorununun çözümü için harika uygulamalardır. Sohbet ederken, okurken ya da yazarken, hatta film ve TV izlerken eksik bilgilerinizi kolayca bulabilir ve günün her saatinde öğrenmeye devam edebilirsiniz. (Bir şeyi söylemeye çalışırken ellerinizle birtakım tarifler yapmanıza gerek yok!) Bununla birlikte dil öğrencileri olarak bu uygulamaları kullanmanız için birçok nedeniniz var. (Hatta bazen şaşırtıcı nedenler yüzünden dahi dil uygulamaları kullanılabilir. Örneğin sevginizi ifade etmek için!) Kısacası İngilizce sınıfında ya da ofiste ve sokakta yürürken, ihtiyacınız olan bir sözcüğü ya da ifadeyi birkaç saniye içinde öğrenmeniz mümkün!

Hangi çeviri uygulamasını kullanmalısınız?

Internet üzerinde seçebileceğiniz birçok çeviri uygulaması var. Dikkat etmeniz gereken temel nokta, ihtiyacınız olan alanı belirlemek çünkü her uygulama eşit derece iyi hizmet vermiyor. Bu nedenle öncelikle kullanım alanınızı -eğitim, çeviri, iş terimleri vb.- belirleyin.  Internet üzerinde pek çok ücretsiz Translation Apps var ama eğer ücretli uygulama kullanacaksanız, çeviri uygulamasını bilgisayarınıza indirmeden önce mutlaka fiyatları karşılaştırın. Bununla birlikte “Uygulama içerisinde hangi diller sunuluyor?” ya da “Hızlı bir şekilde çeviri yapılıyor mu?”, “Dil seçeneği kolayca değiştirilebiliyor mu?”  gibi detaylara da dikkat etmeniz gerekiyor. Ve hangi cihazda kullanacaksınız? Bazı uygulamalar her cihazda kullanılmıyor. Bu nedenle, gün boyu kullanabileceğiniz bir uygulamayı seçmenizde fayda var.

İşte birkaç Translation Apps önerisi:  iTranslate, Google Translate, Triplingo, SayHi, Voice Translator Free ve iHandy.

Çeviri uygulamasını akıllıca seçin!

Daha önce söylediğimiz gibi, bütün çeviri uygulamaları eşit özelliklerde değildir ama bu, dil öğrencilerinin bu tür uygulamalardan yararlanamayacağı anlamına gelmiyor. Hepimiz farklıyız ve öğrenme biçimlerimiz de birbirinden farklı olabilir. Bu nedenle çeviri uygulamaları söz konusu olduğunda tek boyutlu bir öğrenme pek de mümkün olmayabilir. Ancak, şunu söyleyebiliriz ki, bu 6 uygulamadan birini seçerseniz, herhangi bir çeviri sorununuz -ya da kelime arayışlarınız- çözülmüş demektir!

Ve unutmayın, öğrenilen her yeni kelime ve üstesinden gelinebilecek herhangi bir başarısızlık, hedef dilinizde akıcı olmaya çok daha yakın olmanızı sağlar. Aslında hepimiz bunun için çaba sarf ediyoruz, değil mi?

Happy translating!

 

Scroll to Top