HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

IELTS Kursu

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

IELTS resmi referral partneri olan kursumuz, birçok farklı avantajlarla size IELTS sınavıyla ilgili, IELTS uzmanlarımızla büyük kolaylıklar sunmaktadır.

GENEL IELTS – AKADEMİK IELTS HAZIRLIK KURSLARI

İngilizce yetenek ölçme sınavı olan IELTS (The international English Langauge Testing System), Türkiye de dâhil olmak üzere 125 ülkede uygulanmaktadır. Bununla birlikte, dünyada yedi binin üzerinde resmi kurum, üniversite ve profesyonel iş alanları IELTS’i İngilizce yeterlilik sınavı olarak kabul etmektedir. Ülkemizde ise devlet ve vakıf üniversiteleri lisans, yüksek lisans ve doktora başvurularında IELTS zorunluluğu vardır. İki yıl geçerliliği bulunan IELTS sınav sonuçlarının YSD denkliği de bulunmaktadır.

IELTS, Genel ve Akademik olmak üzere iki farklı sınav türüne sahiptir. Eğer akademik eğitim almayı planlıyorsanız IELTS Akademik, profesyonel iş alanı ya da göçmenlik gibi nedenlerden dolayı sınava girmeniz gerekiyorsa IELTS Genel sınavı tercih etmeniz gerekmektedir.

IELTS sınavlarında değerlendirme
Genel ya da akademik IELTS sınavlarında adayların değerlendirmesi 1-9 arasında tam ve yarım puanlardan oluşan puanlama tablosu ile yapılır. Yurtdışındaki üniversitelerden birinde lisans programına katılmak istiyorsanız IELTS akademik sınavından 5,5 ve 6,0; yüksek lisans (master ve doktora) için 6,5-7,0 arasında puan almalısınız. Göçmenlik ya da vize işlemleri için IELTS Genel sınavınsa ise 6,0 puan almak yeterli olacaktır.

IELTS sınav modülleri
IELTS sınavı Listening, Reading, Writing ve Speaking olmak üzere dört modülden oluşur:

Dinleme (Listening) bölümü
Ortalama 30 dakika süren bu bölüm, hem Akademik IELTS hem de Genel IELTS’de yer alır. Kendi içinde de dörde ayrılır ve bölümler arasında geçiş için 10 dakika süre tanınır. Sorular çoktan seçmeli, kısa cevaplar, cümle tamamlama, özet tamamlama, tablo doldurma, not tamamlama ve eşleşmelerden oluşur. Her bir soru bir puandır. Kırkın üzerinden verilen puan, IELTS’in 1-9 arasındaki puanına çevrilir.

Okuma (Reading) bölümü
60 dakika süren ve 40 sorudan oluşan bir bölümdür. Bu bölümde, Akademik IELTS ve Genel IELTS alan adaylar farklı soruları cevaplamaktadır. IELTS Akademik sınavına girecekseniz, okuma bölümleri bilimsel yayınlar, gazeteler veya kitaplardan alınmış bölümlerle karşılaşırsınız.

Genel IELTS okuma bölümü 3 parçadan oluşmaktadır. IELTS okuma parçaları; günlük gazete haberleri, firma kataloglarındaki makaleler ve kitaplardan derlenmektedir. İkinci bölüm iki kısa parçadan oluşmaktadır. Sorular iş başvurularında veya iş yerlerinde geçen konuları içermektedir. Üçüncü bölüm ise çok daha uzun, günlük yaşama dair konuşmalardır. Her bir soru bir puandır. Kırkın üzerinden verilen puan, IELTS’in 1-9 arasındaki puanına çevrilir.

Yazma (Writing) bölümü
60 dakika sürer ve iki yazma parçasından oluşur. Birinci yazma parçası en az 150 kelime, ikinci yazma parçası ise en az 250 kelimedir. IELTS Writing bölümünde Akademik IELTS ve Genel IELTS alan adaylar farklı konularda yazılar yazarlar. Genel IELTS yazma bölümünde ise birinci bölümde adaylardan bir durum hakkında bilgi almak veya bir durumu açıklamak için bir yazı yazmaları istenmektedir.

Konuşma (Speaking)
IELTS Akademik ve Genel sınavda Speaking bölümü ortaktır. Speaking, yazılı sınavlardan önce veya sonra diğer bölümlerinden bağımsız olarak yapılır. Uzman bir IELTS examiner ile yapılan mülakat ortalama 11-14 dakika sürmektedir. IELTS speaking testi 3 bölümden oluşur.

IELTS sınavına nasıl hazırlanabilirsiniz?
Deneme sınavı sonrasında IELTS skorunuzu daha fazla geliştirmeniz gerekiyorsa kurs eğitimi almanızda fayda vardır.

IELTS kursu hakkında eğitim danışmanlarımızdan destek alabilir, BireBir  IELTS Kursu ile sınava hazırlanabilir, profesyonel ve akademik hayatınızdaki hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

İngilizce seviyenizi ücretsiz ölçmek İçin  Tıklayınız.

Scroll to Top