HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce kursu Beşiktaş

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İngilizcenizi geliştirmek için kısa hikâyeler okumaya ne dersiniz?

Yabancı dilinizi geliştirmek için birçok yöntem var, biliyorsunuz. Okumak gibi! İngilizcenizi dünyanın diğer ucunda yaşayan ünlülerin yaşamlarını öğrenmek, tarih ya da mitoloji okumak, yeni kültürleri keşfetmek ya da bilimsel araştırmaları incelemek için kullanabilirsiniz. (Aslında bunların hepsi birer pratiktir.) Tüm bunları herhangi bir yere seyahat etmeden yapabilirsiniz. Nasıl mı? Elbette okuyarak! İhtiyacınız olan tek şey harika bir kısa hikâyedir. Böylece İngilizce kursu ile başladığınız öğrenme yolculuğunuzu, dünyanın en ünlü yazarları ya da gezginleri ile sürdürebilir, bir yandan okuma becerilerinizi geliştirirken öte yandan pek çok yeni bilgi ve deneyimler edinirsiniz. (Aslında bunlar da iş ve meslek hayatınız için kültürel birer basamaktır.)

İngilizce pratik yapmak

Muhtemelen biliyorsunuz, İngilizcenizi geliştirmek ve iyileştirmek için gerçek hayatta pratik yapmanız gerekir. (Bilmediğiniz şey, öykülerin birer gerçek hayat uyarlaması olduğudur. Kahramanları gerçek olmasa da çoğu gerçek hayatın kurgusundan ibarettir.) Kısa hikâyeler aynı zamanda İngilizce kursu ya da İngilizce özel ders için oldukça yararlı birer pratiktir. Her şeyden önce, kısa metinlerden oluşurlar. Böylece ödeviniz olan bir kısa hikâyeyi baştan sona okumaya çalışırken sıkılmazsınız. İkincisi ise, aslında oldukça kolay metinlerdir. Kısa öyküler, İngilizce kelimelere maruz kalarak çok daha doğal bir formatta öğrenmenizi sağlar. Bununla birlikte derste öğrendiğiniz kelimeleri cümle ya da kurgu içerisinde görmeniz, onları sonsuza dek hatırlamanız için size şans verir.

Peki, kısa hikâye nedir?
“Short story” olarak da tanımlanan kısa hikâyeler, kurgunun küçük ve daraltılmış bir parçasıdır. Kısa öykü bir romandan daha az kelimeye sahiptir ve daha kısa zamanda okunabilir. Çok eski zamanlarda sözlü olarak dile getirilen kimi kısa öyküler, birilerini onları yazmaya karar verinceye dek, dünya üzerinde dolaşıp durmuştur ki bunların en eski örneği Azop Hikâyelerinin ünlü koleksiyonuna dâhil olanlardır. (İşte İngilizce kursu için oldukça ideal bir pratik!) Azop (ya da Aesop), günümüzden binlerce yıl önce yaşayan bir köle ya da bir Yunan masalcısıydı. Bu hikâyeleri insanları eğitmek için yazmıştı ve günümüzde çocuklar hala onun hikâyelerini okumaya devam ediyor.
Kısa hikâyeler dergilerde yayımlanmaya 19. yüz yılda başladı. Birçok ünlü yazar kısa hikâyeler yazıyordu ve tıpkı bugün ki single albümler gibi halk arasında oldukça popüler oldular. Birçok Amerikalı yazar, Edgar Allan Poe ve Washington Irving gibi, kısa hikâyeler yazdı ki bu hikâyeler, günümüzde klasik olarak kabul ediliyor. (Mutlaka Edgar Allan Poe’un seviyenize uygun bir ya da birkaç hikâyesini İngilizce olarak okumalısınız.) İlerleyen yüz yıllarda, sinema ve televizyon popüler olduğunda, bu hikâyelerin bazıları beyazperdeye de uyarlandı. Bu tür kısa öykülerden uyarlanan kitaplar, İngilizce öğrenenler için harika bir pratik olmasının yanı sıra İngilizce konuşulan ülkelerin dilleri ve kültürleri hakkında bilgi edinmek isteyenlere de yardımcı oluyor. (Eğer İngilizcenizi gerçekten geliştirmek istiyorsanız bunu sadece ders kitapları ya da dil bilgisi ile yapamazsınız. Aynı zamanda bu dilin kültürel temalarını da öğrenmeniz gerekir ki işte kısa hikâyeler İngilizce konuşulan ülkelerin kültürel birikimlerini ve yaşam biçimlerini sunmakla kalmaz aynı zamanda tarihi bilgileri görmenize de izin verir.)

Kısa hikâyeleri İngilizcenizi geliştirmek için nasıl kullanabilirsiniz?
Kısa hikâyeler, İngilizce öğrenenlere dil öğreniminin dört yönünü uygulama konusunda yardımcı olur: Okuma, yazma, dinleme ve konuşma.

Öyküleri sesli okuyabilirsiniz. Böylece telaffuz ve cümlenin akışı giderek daha tanıdık ve kolay gelmeye başlayacaktır. Aynı zamanda doğru cümle dizilişi ve yeni kelimeler öğreneceksiniz. Ve elbette yazmak konusunda da artık çok daha fazla ve değerli örnekleriniz var! Kendi İngilizce hikâyenizi yazmak ve böylece yazma becerilerinizi geliştirmek için kısa öyküleri kullanabilirsiniz. Kısa hikâyeler yazmak, kelimeleri kullanmak ve kendi cümlelerinizi oluşturmak için en iyi pratiktir. Bununla birlikte hikâyeleri yüksek sesle okuyarak ya da kayıtları dinleyerek konuşma ve dinleme becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Ve işte İngilizce kurs ya da İngilizce özel ders için en eğlenceli ders pratiği! Sınıfta okuduğunuz hikâyelerin karakterlerini canlandırabilir, böylece konuşma ve dinleme pratiklerinizi daha da geliştirebilirsiniz. İngilizce kursu Beşiktaş ve Şişli’den kolayca ulaşabileceğiniz, bire bir dil eğitiminde lider SDM İngilizce Dil Okulu, Mecidiyeköy Metrobüs ile Osmanbey Metro duraklarının arasında, Şişli Camii’nin hemen karşısında yer almaktadır. Mecidiyeköy’den Taksim yönüne giderken Cevahir AVM sol tarafta kalacak şekilde geçildiğinde, 500 m sonra sol tarafta, kolayca bulabileceğiniz bir konumdadır. İngilizce kursu İstanbul – Şişli merkezli dil okulu, Taksim ve Mecidiyeköy tarafında metro, metrobüs ve otobüs ulaşımı ile şehrin her yerinden kolayca ulaşılabilir bir noktada İngilizce kursu eğitimlerine devam etmektedir.

Scroll to Top