HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Daha iyi İngilizce yazmak için Online kaynaklar

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Daha iyi İngilizce yazmak için Online kaynaklar

Kitap okurken veya yazarken çay eşliğinde mi çalışırsınız? Belki de kalabalık bir kafeteryada, kucağınızda bilgisayarınız ve kulaklığınızla yazmayı tercih ediyorsunuz ya da “Ancak sessiz bir ortamda yazabilirim,” diyorsanız, okul kütüphanesinin boş ve rahat bir bölümünde zamanınızı geçiriyor olabilirsiniz. Şurası bir gerçek ki, ne tür bir ortamda çalışıyor olursanız olun, sizin de bildiğiniz gibi yazmak, büyüleyici ve uğraşmaya değer bir eylemdir. Ve elbette bir meydan okumadır! Özellikle yabancı bir dilde yazıyorsanız…

İngilizce yazmak, öğrenmenin en iyi yöntemlerinden biridir. Fakat düşüncelerinizi ifade etmek için doğru sözcükleri bulmak ve dil bilgisi kurallarını kullanmak zor olabilir. Ama hemen cesaretinizi kaybetmeyin! İngilizce yazmak için yararlanabileceğiniz pek çok kaynak var. Şimdi bunlardan birkaçına birlikte göz atalım.

İngilizce yazmak için Online kaynaklar

İngilizce yazmak için Online kaynaklarla ilerleyebilir, böylece sözcük bilginizi geliştirebilirsiniz. Bununla birlikte, dil bilgisi açısından da bu kaynaklar son derece yararlıdır. Bir yandan takıldığınız sorularınıza cevaplar bulabilir, diğer yandan yazmak için motivasyonunuzu artırabilirsiniz.  En önemlisi de, evde, kütüphanede ya da -eğer kendinizi rahat hissediyorsanız- bir kafeteryada, İngilizce metniniz üzerine çalışırken, Online olarak çabuk ve hızlı sonuca ulaşmanızdır. (Bunun aynı zamanda İngilizce bir egzersiz olduğunuz da unutmayın!) Kafeteryada bir yandan kahve ya da çayınızı yudumlarken ödevinizi tamamlayabilir, Online dil bilgisi desteği ile eksiksiz bir metin yazabilirsiniz. Artık tek yapmanız gereken ertesi gün bu metni ya da ödevi sınıf öğretmeniniz ile paylaşmaktır.

 

Kendi kendine çalışmak!

Bu da bir yöntem elbette ve üstelik iyi bir yöntem… Kendi kendinize çalışırken, -Online bir kaynağı kullanarak- günün her anı için İngilizce çalışma programı yapabilir -işten önce erken saatlerde, öğle yemeği boyunca ya da size uygun zamanlarda- ve bir Web sitesine bağlanarak çalışabilirsiniz.  Örneğin gecenin bir yarısı ya da sabahın çok erken saatleri sizin için çok daha verimli çalışma anlarıysa, defteriniz ve kulaklığınızla birlikte bilgisayarın başına geçebilir ve istediğiniz kadar kalabilirsiniz.

Bireysel çalışmalar için en iyi dil bilgisi kaynakları

Bazı insanlar çok fazla dil bilgisi eğitimi almadan sadece kelimeleri ve cümleleri öğrenerek konuşma yetisi kazanabilirler. Böylece dil bilgisi kurallarını öğrenmeden de günlük iletişimlerini sürdürebilirler. Fakat yazmak bu kadar basit değildir. Eğer iyi ve profesyonel bir şekilde yazmak istiyorsanız, kesinlikle gramer kurallarını öğrenmeye ihtiyacınız vardır. (Bu konuda asla pazarlık yapamazsınız.) Bir fiili ya da kelimeleri yanlış kullanmak, okuyucuyu yazdığınız metinden uzaklaştıracaktır. Fakat bu aşılması imkânsız bir engel değil!

Şimdi, az önce kaynak olarak kullanmaya başladığımız Web sitelerimize biraz daha yakından bakalım. Ama önce temel kitaplar…

 

Temel gramer kitapları

Gramer kitapları ilk başta sıkıcı görünebilir fakat onlarla yakınlaştıkça ve takıldığınız dil bilgisi sorularına cevap buldukça, yenilerini keşfetmek ve doğru yazma tekniklerini öğrenmek için en etkili yolun bu olduğunu fark edersiniz. Eğer böyle düşünüyorsanız, bu liste mutlaka işinize yarayacaktır. (Aşağıdaki liste kitapların orijinal adıyla hazırlanmıştır. Bu kitapları Internet üzerinde kolayca bulabilir ve satın alabilirsiniz.)

  • The Cambridge Grammar of the English Language
  • Longman Grammar of Spoken and Written English
  • The Elements of Style

 

GrammarBook.com

İngilizce yazmak için masanıza oturduğunuzda birkaç dil bilgisi kitabını da yanınızda bulundurmanızda fayda var. Bununla birlikte, buraya kadar anlatmış olduğumuz gibi Online olarak da dil bilgisi yardımı alabilirsiniz. İşte GrammarBook.com bu Web kaynaklarından bir tanesidir. GrammarBook.com’da İngilizce dilbilgisi kuralları ile ilgili açıklamaların yanı sıra, dil becerilerinizi geliştirmeniz için testler ve genel bir gramer blogu ve çeşitli konuları içeren videolar da vardır.

Grammarly

Dil bilgisi hatalarının birçoğu ana dilinizdeki alışkanlıkların İngilizceye yansıması sonucu oluşur. Grammarly, dilbilgisi denetimi için oldukça kullanışlı bir kaynaktır. E-postalar, sosyal medya mesajları, bloglar ve daha pek çok şeyi içeren her tür yazıda,  Grammarly’den destek alabilirsiniz. Ayrıca, eşanlamlı kelimeler önererek kelime dağarcığınızı genişletmenizi sağlar.

Diğer Online kaynakları orijinal isimleri ile yazalım:

The Purdue Online Writing Lab

Dave’s ESL Cafe

 

Scroll to Top