HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce telaffuzunuzu geliştirmek için bazı öneriler

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İngilizce becerilerinizi -konuşmak, okumak, yazmak- göstermeye hazır mısınız? Not, Not quite yet? (Hayır, henüz değil mi?) Sorun değil! İngilizce öğrenme aşamasının neresinde olursanız olun, her zaman gelişim ve ilerleme gösterebilirsiniz. İngilizcenizi geliştirmek için önemli yollardan biri de İngilizce kurslarıdır. Kalabalık bir eğitim grubuna katılabilir ya da bire bir İngilizce özel dersleri alabilirsiniz. Ama hepsi sadece bu kadar değil! Eğitiminiz boyunca ders ve iletişim yöntemlerinizde küçük değişiklikler yapmak, uzun süren dil maceranızda büyük farklılıklar yaratabilir. İngilizcenizi geliştirmek -yazmaya, okumaya, dinlemeye ve anlamaya başlamak- aslında hiç de zor değil. Özellikle de telaffuz!

İngilizce konuşmak

İngilizce konuşmak eğlencelidir çünkü diğerleriyle direkt olarak iletişim kurmanızı sağlar. Fakat bu aşamaya gelinceye kadar bazı basamaklardan geçmek gerekir ki bunların başında telaffuz geliyor. Bu konuda aşağıdaki birkaç öneriye göz atabilirsiniz.

1.Zor İngilizce kelimeleri parçalara ayırın

Uzun İngilizce kelimeler biraz korkutucu olabilir. Bu konuda basit bir çözüm üretebilirsiniz. Şöyle ki; uzun kelimeleri parçalara ayırmak! Evet, bu parçalar genellikle daha kolay telaffuz edilmekte ve daha fazla akılda kalmaktadır. Örneğin:

  • Wholesome = whole + some

  • Antiestablishment = anti + establish + ment

  • Psychotherapy = psycho + therapy

Tek yapmanız gereken, parçalara ayırdığınız bu kelimeleri ayrı olarak telaffuz etmek ve sonra tekrar bir araya getirmektir. İşte şimdi uzun kelimelerin nasıl telaffuz edileceğini biliyorsunuz! Bu pratiği pek çok kelimeye uygulayabilir ve telaffuz yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

2.Size sorun yaratan kelimelere biraz zaman tanıyın

Uzun bir kelime, sesli ve sessiz harf karmaşasından oluştuğunda telaffuz etmek oldukça zordur. Örneğin, beautiful kelimesini sesli harflerden dolayı söylemekte zorlanabilirsiniz: B-eau-t-i-f-u-l. Kelimenin ortasındaki / u / sesi üzerine odaklanmalısınız. Herhangi bir ses veya harf çifti, çok özel bir telaffuzu olduğu için sorun yaşatabilir. Özel sesleri tanımak ve onlara alışmak için kendinize biraz zaman tanıyın. (Bu konuda İngilizce kurs öğretmeninizden yardım alabilirsiniz.)

3.Zor kelimeleri yüksek sesle tekrar edin

İngilizce kelimeleri doğru bir şekilde telaffuz etme ihtimalini artırmak için, onları birçok kez yüksek sesle söylemelisiniz. Birkaç sözcük seçin ve bunları istediğiniz kadar yavaş tekrarlayın. Kendi kendinize yüksek sesle pratik yapmak, kelimeleri söylemeye alışmak için önemlidir. İlk denemede doğru duyamayabilir ve telaffuzu da doğru yapamayabilirsiniz ama kısa sürede en zor İngilizce kelimelere bile alışacaksınız. Unutmayın en büyük yardımcınız pratik yapmaktır.

4.Bilmediğiniz kelimeleri dinlemek için Google Translate kullanın

Eğer evde, okulda ya da sokakta duyduğunuz kelimeleri hiçbir şekilde anlamıyorsanız, Google Translate sizin en iyi arkadaşınız olabilir! Kelimeyi tercüme etmenize gerek kalmasa bile, sol taraftaki Google kutusuna yazın. En altta, mikrofon ve bir klavye işaretiyle birlikte bir de ses ikonunu göreceksiniz. Ses ikonuna basın ve kutuya yazdığınız kelimenin sesli okunuşunu duyun! Bu bir dinleme özelliğidir ve İngilizce öğrenenler için paha biçilmez bir değerdedir.

5.İngilizce konuşanların nasıl telaffuz ettiğine dikkat edin

Belli bir kelimeyi nasıl telaffuz edeceğinize dair hiçbir fikriniz yoksa eğer bir şansınız daha var! İngilizce konuşanların nasıl telaffuz ettiğine dikkat edebilir ve bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Aslında, dikkatli bir şekilde dinlemek, İngilizce anlama ve konuşma becerilerini geliştirmenize yardımcı olmak için en iyi yöntemdir.

6.Eğer bir kelimenin nasıl telaffuz edildiğini bilmiyorsanız, tahmin edin!

Bir şey söylemek zorundasınız ama kelimeleri nasıl telaffuz edeceğinize dair herhangi fikriniz yok! Bu oldukça rahatsız edici olabilir. Böyle bir anda cesur olun ve kelimeyi tahmin etmeye çalışın! Kelimeyi yanlış telaffuz ediyorsanız muhtemelen -eğer bir adres soruyorsanız ya da başka bir durumda- karşınızdaki kişi sizi düzeltecektir. Daha sonra sizi zorlayan kelimeyi not edebilir ve üzerinde çalışabilirsiniz.

Scroll to Top