HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

TV ile İngilizcenizi geliştirmek için 2 bilimsel yöntem!

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Kim televizyon izlemenin boşa zaman harcamak olduğunu söylüyor? Eğer doğru öğrenme yöntemlerini kullanırsanız, televizyon programları İngilizcenizi geliştirmek için harika birer araçtır. Şöyle ki; en sevdiğiniz TV şovunu ya da filmi izlerken aynı zamanda İngilizcenizin gelişmesi için uygulayabileceğiniz birçok etkili dil çalışması bulunmaktadır. Televizyonun başına geçtiğinizde eğer yanınıza sözlüğünüzü alıyor ya da altyazı seçeneğini kullanıyorsanız, bu öğrenme çabanızı bilimsel yöntemlerle hızlandırabilirsiniz.

Televizyon kanalları İngilizce öğrencilerinin dinleme, anlama, kelime dağarcığını geliştirme ve hatta konuşma gibi çeşitli becerilerini ilerletmelerine yardımcı olabilir. Örneğin bir filmi izlerken, kelimeleri dinlemek – anlamak ve cümle içerisinde nasıl kullanıldıklarına dikkat etmek gibi yararlı pratikler yapabilirsiniz. Oyuncuların sergilediği görsel mimikler -birer ipucu olarak da düşünebilirsiniz- yabancı kelimeleri ve ifadeleri daha iyi anlamanıza yardımcı olur. TV izleme sürenizin artması ekranda konuşulan ana dile daha fazla maruz kalmanız anlamına gelir. Böylece kelime bilginizin yanı sıra konuşma yeteneğinizi de giderek yükseltebilirsiniz. (The Simpsons, Cheers, Married With Children ya da Desperate Housewives bu pratikler için eğlendirici tercihler olabilir.)

2 bilimsel yöntem!

Artık TV’de izleyeceğiniz şov, dizi, program ya da belgesellere karar verdiğinize göre şimdi bilimsel öğrenme metotlarına birlikte bakalım:

Belirli sürelerde tekrarlama tekniği için en sevdiğiniz diziyi seçin!

Dil öğrenimi üzerine sürdürülen bilimsel araştırmalarda “aralıklı tekrar” tekniğinin oldukça iyi bir yöntem olduğu belirtilmektedir. Bu teknik, belirli bir süre boyunca yeni bir materyali (örneğin kısa bir öykü, makale ya da bir kelime listesi gibi) düzenli aralıklarla incelemeyi içerir. Ders ya da pratikler arasındaki tekrar süresinin uzaması, hatırlamayı artırmaktadır. Böylece her güne 100 kelimeyi sıkıştırmak yerine (bir kerede ezberlemek) eğitimciler, bu öğrenim süresinin bir hafta hatta bir ay boyunca uzatılmasını önermektedir. (Örneğin bugün makale okurken bilmediğiniz birkaç kelime ile karşılaştınız. Bu kelimeleri sözlükte arayın ve kelime defterinize not edin, sonra defteri kapatın. Günün sonunda defterinizi açıp, kelimeleri tekrar edin. Üç ya da altı gün ve devam eden günlerde defterinizi açıp kelimeleri okuyun. Belki de birkaçını çoktan öğrendiniz bile!) Bu bilimsel yöntem, kelimelerin uzun süreli bir aşama ile belleğe yerleştirilmesine yardımcı olur ki bu oldukça verimli bir öğrenme sağlayacaktır.

Peki, bu yöntemle TV’yi nasıl izleyeceksiniz? Bunun için aşağıdaki birkaç adımı takip edebilirsiniz:

1.Adım: Favori TV programınızda ya da dizinizde bir bölüm seçin.

2.Adım: Bu bölümü bir kez izleyin. İzleyin, durdurun ve ilk kez duyduğunuz kelimeleri ya da ifadeleri defterinize not edin.

3.Adım: Aynı bölümü bir gün sonra; üç gün ve altı gün sonra ve yeni ifadeler ve sesler kulağınıza yerleşinceye kadar belirli aralıklarla izleyin. İngilizce altyazılı izlemek en iyisidir, böylece sesleri anlamaya çalışırken, duyduğunuz kelimeleri ekranda da görebilirsiniz.

 Televizyonu uyumadan hemen önce izleyin!

Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre, günün herhangi bir saatinde 1 saatlik uyku, beyin gücünü önemli ölçüde artırıp, geliştiriyor. Araştırma ve bazı deneyler, gece uykusunun yeni bilgilere yer açmak için kısa süreli bellek saklama alanımızı temizlemeye yardımcı olduğu fikrini destekliyor.

Şimdi bu yönteme TV izlemek için adım, adım bakalım:

1.Adım: Yatmadan yarım saat önce ilginç bulduğunuz bir İngilizce TV şovu ya da programını açın.

2.Adım: Diziyi dikkatlice dinleyin, not alın veya duyduğunuz kelimeleri yüksek sesle tekrarlayın.

3.Adım: Dizinin kısa bir özetini ve öğrendiğiniz yeni kelime ve ifadeleri yazın.

4.Adım: Notu bir kenara koyun ve artık uyuma zamanı! Uyku, öğrendiklerinizin dağarcığınıza yerleşmesini sağlayan sihirli bir güçtür!

5.Adım: Ertesi gün notlarınıza göz atın. Kelimelerin anlamlarını hatırlamaya çalışın. Dün gece öğrendikleriniz arasında hatırladıklarınızın altını çizin. Hatırlamadığınız bilgilerin tekrar edin ve küçük notlar alın.

 

Scroll to Top