HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce becerilerinizi geliştirmek için eğlenceli yollar

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İlkokulda matematik problemlerini çözmek için bilgisayar oyunları oynar mıydınız? Ya da bilgileri unutmamak ve dersleri daha kolay anlamak için öğretmeninizle birlikte şarkılar söyler miydiniz? -Pek çok öğretmen bu eğlenceli yöntemi günümüzde de kullanıyor.- Aslında kaç yaşında olursanız olun ‘öğrenmeyi kolaylaştırmak’ için keşfedilen en güzel yollardan biri de, bir parça eğlenmek ya da öğrenmeyi eğlenceli bir hale getirmektir. (Ve inanın, dil öğrenmek kesinlikle böyle bir şeydir!)

İngilizce öğrenmeyi ne kadar çok severseniz sevin, eğitim her zaman zor, stresli ve sıradan yöntemlerle oldukça sıkıcıdır. İngilizce sınıfında gramerin işlendiği konu ilginizi çekmiyorsa ya da bir listening dersinde konuşmacıları takip edemiyorsanız, dinleme-anlama uygulaması zor olabilir. Yapmanız gereken, -ana dilinizde olduğunu gibi- anlamanızı kolaylaştırmaktır. Öğrenmeyi eğlenceli hale getirmek, anlamanızı kolaylaştırabilir ya da en azından sizi motive edebilir. Böylece seviyenize uygun -ve seviyenizi yükseltecek- dinleme alıştırmalarını keşfedebilirsiniz. Listening pratikleri, anlama becerilerinizin yanı sıra konuşma ve kelime dağarcığınıza da katkı sağlayacaktır. Öyleyse, İngilizceyi eğlenerek öğrenmeye hazır mısınız?

Eğlenceli İngilizce pratikleri

Bir etkinlik -ya da ders diyelim- eğlenceli olduğunda, doğal olarak onu tekrar yapmak istersiniz. Bu da İngilizce listening pratiklerinden hoşlanmanız ve çok daha sıklıkla anlama ve dinleme becerilerinizi geliştirmek için pratik yapmaya devam etmeniz anlamına gelir. (Unutmayın ki öğrenirken eğlenmek kesinlikle eğitim sürecini destekleyecektir. Bu aslında, ödül ve keyifli bir deneyim bekleyen beynimizin salgıladığı bir kimyasal olan ‘dopamin’ ile ilgilidir. Dopamin, eğlence-zevk ve deneyimi kontrol etmeyi sağlar. Ve yapılan araştırmalara göre, daha çok salgılanan dopamin öğrenme motivasyonunu artırdığı gibi öğrendiklerimizi hatırlamamıza da yardımcı olur.) Diğer bir deyişle, eğer öğrenme sürecinde eğleniyorsanız çok daha fazlasını başarabilirsiniz.

İngilizce dinlemenin eğlenceli yolları

Şimdi bu eğlenceli yolları birlikte inceleyelim.

1.Audiobook (Sesli Kitaplar) ile masallar ve hikâyeler dinleyebilirsiniz:

Masallar, çizgi filmlerden İngilizce öğrenmeye benzer. Bu, genç öğrenciler için ideal bir başlangıç olduğu gibi yetişkinlerin dinleme becerilerini geliştirmesi için de iyi bir pratiktir. Sesli hikâye ve masalların birçoğunda büyülü yaratıklar, denizkızları, konuşan hayvanlar, kötü cadılar, korkutucu ejderhalar veya dost canlısı devlerin başlarından geçenler anlatılır. Çünkü masallar çocuklar için yazılmıştır ve kullanılan dil oldukça sadedir. (Bu nedenle hikâyeleri takip etmek kolaydır.) Aynı zamanda sözcük dağarcığınızı geliştirmenize ve ezberlemenize yardımcı olan birçok tekrar vardır. Masallardaki karakterler çok karmaşık değildir ve kurgu kolayca anlaşılabilir. Bu tür sesli kitaplarda anlatıcı, çocukların daha iyi anlayabilmesi için yavaş bir konuşma metodu kullanır. Bununla birlikte masallar genellikle kısadır. (Bir yetişkin olarak sıkılmadan dinleyebilirsiniz.) Ve eğer hikâyede kaçırdığınız bir nokta olursa kolayca başa dönüp, tekrar edebilirsiniz.

2.Öneriler: Aşağıdaki linklerden bazı sesli hikâye kitaplarını inceleyebilirsiniz.

60+ “Grimm’s Fairy Tales” on YouTube

Aesop’s Fables on Audible

Fairy tales by Hans Christian Andersen at LibriVox

3.Bir hikâyeyi birkaç kez okuyabilirsiniz:

İlk yapmanız gereken herhangi bir kesinti ya da etrafınızda dikkatinizi dağıtacak hiçbir şey olmaksızın kulaklıklarınızı takıp hikâyeyi dinlemektir. Bu aşamada hikâyenin akışını yakalamanız çok önemlidir. Hikâyede duyduğunuz her kelimeyi anlamasanız da, sesli dinlemeler İngilizce diyalogları ve konuşma akışını öğrenmeniz yardımcı olacaktır. İlk dinlemenin ardından kısa bir ara verin ve daha sonra tekrar dinleyin. (Kelimeleri daha iyi ayırt edebildiğinizi fark edeceksiniz.) Üçüncü olarak ise, kulaklıklarınızı çıkartın ve hikâyeyi sesli olarak okuyun. Bu aşamadan sonra bilmediğiniz kelimeleri araştırabilir ve artık hikâyeyi tamamen anlamış olmanın keyfini çıkartabilirsiniz.

Good reading!

Scroll to Top