HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce pratik için en eğlenceli Noel filmleri

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Bu makalede yılın bu zamanında oldukça popüler olan bir kişiden söz edeceğiz: Santa Claus!

Her ülkenin ya da kültürün kendine has geleneksel törenleri, eğlenceleri ve bir o kadar da şarkı ve benzeri Noel kutlamaları vardır. Birçoğu yüzyıllar öncesine uzanan bu kutlamalarda en bilinen karakter ise Noel Baba’dır. Bu kırmızı elbiseli, şişman ve güleç yüzlü yaşlı adamın hikâyesi o kadar çok filme konu olmuştur ki! İşte bu, yeni yılda İngilizce öğrenmeye karar verenler için bulunmaz bir fırsat! İngilizce kursu öncesinde  birkaç eğlenceli Noel filmi izleyebilir ve hafızanızdaki İngilizce kelimeleri tazeleyebilirsiniz.

Bu durumda Santa Claus hakkındaki bilgiler de ilginizi çekecektir.

Santa Claus, insanların kalbinde sonsuza dek yaşayacak ölümsüz bir karakterdir. Dünya üzerindeki pek çok çocuk, dilimize Noel Baba olarak çevrilen Santa Claus’un onlara hediyeler getireceğine inanır. Yetişkinler için ise iyi niyetin ve karşılıksız davranışın özel bir simgesidir.

Noel Baba’nın Santa Claus adının yanı sıra Saint Nicholas, St. Nick, Kris Kringle, Pelznickel gibi isimleri de vardır. Noel Baba ve Aziz Nicholas isimleri uzun zaman önce New York’a yerleşen Hollandalılar tarafından bu kültüre kazandırılmıştır. Saint Nikolas’ın çocuklara hediyeler vereceğine inanan Hollandalılar, bu nazik davranışı, her yıl 6 Aralık’ta düzenledikleri bir festivalle onurlandırırlar. Hollandalılar “Saint Nikolaas” adını çok hızlı bir şekilde konuşur. Eğer bir Hollandalıyla Noel hakkında İngilizce konuşuyorsanız kulağınıza şöyle bir söylem gelecektir: “Sinterklaas”. Bu telaffuz, kelimenin İngilizce dilinde “Santa Claus” olarak yerleşmesine neden olmuştur.

New York’un batısında, Pennsylvania’da birçok Alman çiftçi de Saint Nikolas’ı duymuştu. Ama çiftçiler Noel Baba’nın adını “Pelznickel” olarak telaffuz ediyordu. “Pelz” kelimesinin kökeni, bir tür kürk anlamına gelen “pur” kelimesinden geliyordu. “Nickel” kelimesini ise Nicholas için kullanıyorlardı. Bu nedenle Pensilvanyalı Almanlar için Saint Nicholas ya da Pelznickel, çocuklara yılda bir kez hediyeler getiren kürklü bir adamdı.

Adı her ne olursa olsun, beyaz kürküyle kırmızı takım elbise giyen uzun sakallı ve kısa boylu şişman adam, her yılbaşı çocukların düşlerini süslemeye devam ediyor.

 

Noel Baba’nın resmi

 

 

Thomas Nast’in çizdiği Noel Baba resimleri pek çok yılbaşı kutlama kartında kullanıldı. Bavyera’da doğan Nast, Noel için resimler çizen Amerikalı bir ressamdı. Birisi ondan Santa Claus’un resmini çizmesini istediğinde, Güney Almanya’da küçük bir çocuk olduğu zamanları hatırladı. Ressamın kartpostallarını süsleyen Noel Babası, çocukluğunun nazik yaşlı adamına benziyordu. Uzun yıllar boyunca Nast’ın bu figürü, Noel Baba’nın en popüler resmi olarak kaldı.

Noel Baba, Noel mevsimi boyunca büyük Amerikan şehirlerinde hemen hemen her yerde görülebilir. Bazıları sokak köşelerinde durup ihtiyaç duyanlara yiyecek ve hediye alabilmek için para ister; diğerleri mağazalarda ve alışveriş merkezlerinde insanlarla buluşur. Bu mağazalardaki Noel Baba’nın önünde, yılbaşı gecesi isteyecekleri hediyeyi anlatmayı bekleyen çocuklar uzun kuyruklar oluşturur.

 

İşte en güzel yılbaşı filmleri listesi:

Yeni Yıl / Noel (2004)

Aile Bağları / The Family Stone (2005)

Sen Uyurken / While You Were Sleeping (1995)

Kutup Ekspresi / The Polar Express (2004)

Aile Babası / The Family Man (2000)

Disney’in Yeni Yıl Şarkısı / A Christmas Carol (2009)

Tesadüf / Serendipity (2001)

Tatil / The Holiday (2006)

Bir Noel Akşamı / Un conte de Noël (2008)

Hediye Operasyonu / Arthur Christmas (2011)

Gremlinler / Gremlins (1984)

Efsane Beşli / Rise of the Guardians (2012)

Evde Tek Başına / Home Alone (1990)

Çılgın Aile Yılbaşı Tatilinde / Christmas Vacation (1989)

Eğlenceler Oteli / White Christmas (1954)

Aşk Her Yerde / Love Actually (2003)

Caddedeki Mucize / Miracle on 34th Street (1947)

Yılbaşı Hikayesi / A Christmas Story (1983)

 

Ama hepsi bu kadar değil! Sizin de bildiğiniz gibi pek çok Noel şarkısı var. Bunların arasında Elvis Presley’in 1957 yılında kaydettiği şarkısı “Here Comes Santa Claus” ve Dean Martin & Frank Sinatra’nın “Christmas Hitsalbümü İngilizce pratiği için fena bir fikir değil…

 

We are wishing you and your loved ones a very happy holiday season!

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=TwAgfXnNrEE

Scroll to Top