HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce örnek deyimler

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İngilizcede, “Use it or lose it” gibi bir deyiş vardır.

Bu İngilizce deyim, bir yeteneğinizi kullanmaya devam etmezseniz kaybedeceğiniz anlamına gelir. Bunu yeni kelimeleri öğrenmek dâhil, dil öğrenimi hakkında da söyleyebiliriz. Eğer öğrendiğiniz yeni İngilizce kelimeleri sıklıkla kullanmazsanız unutabilirsiniz.

Peki, sözcük dağarcığınızı nasıl geliştirebilirsiniz?

Bu sorununun cevabı birçok İngilizce öğrencisine yardımcı olacak! Yeni İngilizce kelimeler öğrenmeniz için aşağıdaki dört yolu deneyebilirsiniz:

 

Read, read, read!

İngilizce kelime dağarcığınızı geliştirmenin en doğal ve kolay yollarından biri de çok okumaktır. Hoşunuza giden konulardaki haberleri, Web sitelerini, dergileri ve kitapları okuyabilirsiniz.

İngilizce okurken cümlenin içeriğinden kelimelerin anlamlarını tahmin etmeye çalışın. Daha sonra da bu anlamları normal ya da Online bir sözlükte kontrol edebilirsiniz. İngilizce olarak sevdiğiniz televizyon şovları veya filmler varsa, yeni kelimeler öğrenmek ve bunların nasıl söylendiğini duymak için İngilizce altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

 

Write about it

Ama sadece okumak yetmez! Harika bir pratik yolu da okuduklarınız hakkında yazmaktır. Örneğin, 2018’in en iyi Fitness uygulamaları hakkında bir makale okudunuz. Bu makale hakkında birkaç paragraf İngilizce yazmak oldukça iyi bir pratik olacaktır. İngilizce writing pratiği için gün içerisinde neler yaptığınızı da yazabilirsiniz. Bir arkadaşınızla veya ailenizle vakit geçirdiyseniz, bir etkinliğe gittiyseniz, lezzetli bir yemek yediyseniz veya yaptığınız diğer şeyler hakkında İngilizce yazabilirsiniz.

Bir Word form çizelgesi yeni bir kelimenin birçok formunu öğrenmenize yardımcı olabilir.

 

Learn word forms

Yeni İngilizce kelimeler öğrenmek için işte başka bir harika teknik daha!

Yeni bir İngilizce kelime öğrendiğinizde, kelimenin diğer biçimlerini de öğrenmeye çalışın.

Örneğin, “sleepy” sözcüğü bir sıfattır. Ancak isim, fiil ve zarf formları vardır. Bir not defterinde veya bilgisayarınızda bir kelime formu tablosu hazırlayabilir ve her form için örnek bir cümle yazabilirsiniz.

 

Use word association

Başka bir güçlü bellek aracı kelimeler arasında ilişki kurmaktır. Yeni kelimelerle bağlantılı zihinsel görüntüler oluşturmak için hayal gücünüzü kullanabilirsiniz. Örneğin, “tasty” dediğimizde nasıl bir yiyecek hayal ediyorsunuz? Bu yiyeceğin hayalini her zaman “tasty” kelimesiyle ilgili bir bağlantı olarak aklınızda tutabilirsiniz. Böylece bir daha ki sefere “tasty” kelimesini daha kolay hatırlayabilirsiniz.

 

 

 

Scroll to Top