HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce reading pratiği

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

 

 

“Expecto Learnonum!”

Okay, belki bu gerçek bir büyü değil, ama olabilirdi.

 Parseltongue dilini konuşamasanız bile, Harry Potter İngilizce öğrenmenize yardımcı olabilir.

Üstelik sadece kitap okumakla yetinmek zorunda değilsiniz. Harry Potter sesli kitapları ya da filmleri İngilizce pratik için sınırsız olanaklar sunuyor.

İşte Harry Potter’la İngilizcenizi geliştirmek için bilmeniz gereken her şey!

 

Why Use “Harry Potter” for Language Learning?

Her şeyden önce, Harry Potter’ın maceraları başta İngilizce olmak üzere yaklaşık 80’e dile çevrilmiş durumda…  Bununla birlikte Harry Potter’ı okumak için çok iyi derecede İngilizce bilmenize gerek yok, çünkü zaten kitapta anlatılan hikâyeyi biliyorsunuz.  Bu nedenle İngilizce seviyesi sizi çok fazla zorlamayacaktır. Eğer hikâyeyi takip etmekte zorlanıyorsanız, odak noktanızı dili daha fazla anlamaya yönlendirebilirsiniz. Böylece günlük hayatta pek fazla duymadığınız “wizard”, “werewolf” ya da “unicorn” gibi bazı özel kelimeleri rahatça öğrenebilirsiniz.  

Harry Potter, kelime bilginizi genişletmek için büyülü ve eğlenceli bir yol kullanır. Ve bir şey daha! Kitaplar giderek zorlaşacaktır. Bu nedenle İngilizce okumaya çok aşina değilseniz, ilk başlarda biraz sıkılabilirsiniz. Fakat burada en önemli kolaylık, ilk kitapların daha kolay bir dile sahip olmasıdır. Bir iki kitabın ardından sizin okuma ve anlama becerileriniz de giderek gelişecektir. İlk okuma pratiklerinizi daha sonraki kitaplar için hazırlamanız gereken okuma alıştırmaları gibi düşünebilirsiniz.

İlk yapmanız gereken Harry Potter’ın birçok veriyonundan birini seçip, okumaya başlamak: Kitapları okuyabilir, sesli kitapları dinleyebilir veya filmleri izleyebilirsiniz.

Harry Potter’ı okumak sizin için oldukça iyi bir İngilizce pratiği olacaktır. Sesli kitaplar, İngilizce listening için keyifli birer destektir. Filmler ise yeni kelimeleri ya da cümleleri anlamanıza yardımcı olmak için görsel ve duyusal birer derstir.

 

 

Kitapları sırayla okuyun!

Bir yandan okumak diğer yandan dinlemek ya da izlemek biraz kafanızı karıştırabilir.  Ancak bunun ötesinde, sırayla okumak, dinlemek veya izlemek dizinin bir sonraki aşaması için iyi bir hazırlık aşamasıdır. Ayrıca hikâyeye en başından başlamak macera devam ederken size pek çok yeni kelime öğretecektir ki böylece diğer kitapları okumak daha kolaylaşacaktır. (Hogwarts Savaşı’nın en heyecanlı yerinde bilmediğiniz bir kelime için okumayı yarım bırakmak istemezsiniz, değil mi?) Şurası bir gerçek ki Tanrıça J.K. Rowling çok fazla kelime ve kelime öbeği oluşturdu. Tüm bunları öğrenmek ve anlamak için okumaya diğer aktivitelere göre biraz daha zaman ayırmalısınız.

 

Yabancı kelimeleri takip etmek için özel bir kelime listesi tutun

Harry Potter’ın maceralarını okurken bilmediğiniz kelimelerin bir listesini tutabilirsiniz. Daha da iyisi, iki ayrı liste oluşturun… Birinci liste Quidditch kelimeleri, büyüleri, iksirleri ve cazibeleri gibi Potter’a özgü kelimelere odaklanmalıdır. Böylece bu kelimelerle tekrar karşılaştığınızda zorluk çekmezsiniz. İkinci liste, efsanevi yaratıklar, büyülü terimler ve karşılaştığınız diğer yabancı kelime hazineleri gibi bu büyü dünyasının dışındaki kelimelerdir.  Daha sonra, bu kelimeleri ve terimleri çalışarak onları hafızanıza iyice yerleştirebilirsiniz. Bir kitabı veya filmi bitirdikten sonra, öğrendiğiniz tüm yeni kelimeleri gözden geçirebilmeniz için bir flash kart destesi oluşturabilirsiniz.

 

Her kitap sona erdiğinizde, maceranın İngilizce özetini yazmak da size İngilizce writing pratiği kazandıracaktır.

 

Scroll to Top