HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce kursu almak istiyorum diyenler nereden kaliteli eğitim alırlar?

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Dünyada ‘kalite’ kriterleri ile ün yapan Japonlar, kaliteyi ‘sürekli iyileştirme’ -ya da Japonca olarak söylersek ‘kaizen’- olarak tanımlarlar. Çünkü beklenilen kaliteli eğitimin -hizmetin- en iyi şekilde karşılanması ancak sürekli iyileştirme çabası ile mümkündür. Bu, eğitimde kaliteye ulaşmanın gerekli şartlarının yerine getirilmesi demektir. -İyi bir İngilizce kursu, kaliteli eğitimin şartlarını yerine getirmek zorundadır.- Aslında, kalite kavramının gelişimi yüz yıllara yayılmıştır denilebilir. Kalite ile ilgili ilk kayıtların milattan önceki tarihlere uzandığını, sanırım pek çoğumuz bilmez. Hatta ünlü Hammurabi Kanunlarında ‘kaliteli hizmet’ için maddeler vardır. Fenikelilerin de kalite konusunda oldukça titiz oldukları antik tabletlerde yazılıdır. Kalite bilinci ve markalaşma ise on dokuzuncu yüz yıl ve sonrasında kendini belli etmeye başlamıştır. Şimdi günümüze dönüp, eğitimde kalite ve -konumuz İngilizce olduğuna göre- “İngilizce kursu almak istiyorum diyenler nereden kaliteli eğitim alırlar?” sorusuna cevap arayalım.

İngilizce eğitim kalitesi ne demektir?

Eğitim sürecinin en önemli boyutu eğitim kalitesidir. İngilizce kursu eğitim kalitesi, ‘öğrenim görenlerin’ kendi eğitimleriyle ilgili bilgi, beceri, ihtiyaç ve isteklerine beklenen düzeyde ve derecede cevap alabilmesi durumudur. İngilizce öğretim kalitesinin artırılmasında eğitimcilerin sürekli yeni arayışlar içerisinde olması çok önemlidir. Kaliteli bir İngilizce kursu, eğitimde yeni felsefi yaklaşımlar üretmeli, yönlendirici ve destekleyici yaklaşımlar sergilemelidir. (İngilizce grameri öğrenmek düşünüldüğü kadar zor değildir ancak İngilizce eğitimini sürdürülebilir hala getirmek rehber bir öğretmenin kılavuzluğu ile mümkündür.) İngilizce kurs eğitimlerinde başarının ve kalitenin baş aktörü öğretmendir. Dolayısıyla verimli ve amaçlanan eğitimi almak, öğretmenin niteliği ile orantılıdır. (Burada öğrencinin İngilizce ders sürekliliği, katılımı ve programlı çalışması ayrıca önemli bir faktördür.) Günümüzde İngilizce kursu eğitim ve öğretim programlarının geliştirilmesi, çağa ayak uydurması son derece önemlidir. (Kaliteli eğitimin olmazsa olmaz şartları…) İngilizce kurs öğretiminin kaliteli bir eğitimle sonuçlanabilmesi için yeni metotlar geliştirilmeli ve uygulanmalıdır.

İngilizce öğretiminde alan kültürü

Kaliteli bir İngilizce kursu, meslek alanında kültürlü öğretmen kadrosuna sahip olmalıdır. Eğitimci uzmanlaştığı İngilizce öğretmenlik mesleğinde bilgili, kültürlü ve donanımlı olmalıdır. Böylece İngilizce derslerini yönlendirmek, öğrencinin ilgi alanlarına yönelik materyaller sunmak, İnternet’in daha verimli kullanılmasını sağlamak, okumaya-yazmaya yönlendirmek ve heveslendirmek, sosyal alanların oluşmasına katkıda bulunmak ‘kaliteli’ eğitimde alan kültürünün gelişimi ile mümkündür. (İngilizce öğretmeninin kendi alanıyla ilgili kültür zenginliğine ulaşması ve kendini sürekli güncellemesi şarttır.)

Uygulamaya yönelik İngilizce

Kaliteli İngilizce eğitiminde tüm bilgilerin “uygulamaya yönelik” olması önemlidir. Gramer bilgilerinin pratik olarak uygulanması ve öğrencinin kendi başına kaldığında ödev ve alıştırmalarını rahatlıkla yapabilmesi sağlanmalıdır. Bu arada, eğitim programının öğrencinin kapasitesine uygunluğu araştırılmalı ve mutlaka İngilizce seviye tespit sınavları yapılmalıdır. İngilizce kursu saatleri içerisinde öğrencinin ilgi alanları dikkate alınarak dersler işlenmelidir. Bilgisayar, İnternet, e-kitaplık gibi eğitimde teknoloji mutlaka çok iyi değerlendirilmeli, öğrencinin bilgiye ulaşımı kolaylaştırılmalıdır.

Eğitim bütün hayat boyunca sürer

Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki, kişilerin bu hızı yakalamak için sürekli olarak kendilerini güncellemesi gerekiyor. Bu da kaliteli bir İngilizce eğitiminin devamlılığının sağlanması anlamına geliyor. Ya da, “hayat boyu eğitim kavramı” diyebiliriz… Belirli bir sürede başlayıp belirli bir sürede biten İngilizce kursu sonrası, bilgilerin taze kalması kişilerin çabaları ile mümkün. Bu çabayı daha keyifli hale getirmek, İngilizce eğitimini alırken, kültürel pencereleri aralamak da sizin elinizde… “İngilizce kursu almak istiyorum diyenler nereden kaliteli eğitim alırlar?” sorusunu soranlar için Şişli’deki SDM Dil Kursu ideal bir adres olabilir. (0212 233 09 99)

Scroll to Top