HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Almanca Eğitim Seviyeleri (Dil Seviyeleri)

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

A1: Başlangıç Seviyesi

A1: Günlük ihtiyaçları karşılama, örneğin market, ulaşım, basit cümleleri anlama ve basit şekilde cevap verebilmek. A1 sertifikası alan bireyler, Almanca Aile birleşimi sınavı için istenilen düzeydir. Genelde üniversite başvuruları için gerekli olan şartlı kabul için yeterli değildir. A1 seviyesinde bir öğrenci ortalama 500 ile 800 arasında bir kelime bilgisine sahiptir.

A2: Basit Anlatımlar Seviyesi

A2: Genel olarak basit anlatımlarla kendinizi tanıtabilirsiniz. Almanca A2 seviyesinde 4 zaman kullanılır: Präsens (Geniş Zaman), Perfekt (Geçmiş Zaman), Futur (Gelecek Zaman). A2 seviyesinde olan öğrenciler, basit dilde günlük konuşma, seyahat, günlük ihtiyaçlarını çok rahat bir düzeyde karşılayacaktır. Almanya’da bazı üniversiteler, şartlı kabul yaparken A2 sertifikasını kabul etmektedir. A2 seviyesine sahip bir öğrenci ortalama 1000 ila 1500 civarında kelime bilgisine sahiptir.

B1: Orta Seviye

B1: B1 düzeyinde olan öğrenciler, rahatlıkla basit kitapları okuyabilir, basit konularda tartışmalar yapabilir, yazılı iletişim kurabilir ve hayat tecrübelerini basit bir dilde anlatabilirler. Almanya’da birçok üniversite, B1 sertifikasına sahip öğrenciyi şartlı kabul olarak kabul etmektedir. Almanya’ya gitmeyi düşünen öğrencilere mutlaka en az B1 sertifikası almalarını tavsiye ederiz. B1 seviyesine sahip olan bir öğrenci ortalama 2000 ila 3500 civarında bir kelime hazinesine sahiptir.

B2: İleri Orta Seviye

B2: Almanca seviyesine sahip olan öğrenciler, çok rahat bir şekilde her türlü tartışmaya girebilir, iş yapabilirler. Almanya’da birçok iş sektöründe B2 seviyesi kritik bir seviyedir. Bu seviyede olan öğrenciler, anlama, dinleme ve konuşmaya çok rahat hakim olabilirler. Makale veya gazete okurken kelime hazinesi olarak zorluk çekmezler. Her türlü iş yazışmalarını veya görüşmelerini rahatlıkla yapabilirler. B2 seviyesinde, B1 seviyesine ek zamanlar gelmektedir: Futur II (Gelecek Öncesi Zaman) ve Konjunktiv (İhtimaller ve istekler). B2 seviyesine sahip olan bir öğrenci, ortalama 5000-7000 değişkenlik gösteren bir kelime hazinesi kullanabilir.

C1: Akademik Seviye

C1: Akademik bir seviye olarak kullanılır. Bu seviyede olan öğrenciler, rahat bir şekilde üniversitelerde tüm branşlarda eğitim alabilirler. Ayrıca Almanya’da kritik iş alanları, örneğin doktorlar için C1 düzeyinde Almanca gerekecektir. C1 düzeyinde Almanca bilgisine sahip bir öğrenci, 9000-12000 arasında değişiklik gösteren ortalama bir kelime bilgisine sahiptir.

Scroll to Top