HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Yılbaşı kartlarını İngilizce nasıl yazarsınız?

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Hepimiz yılbaşı gecesi parti düzenlemeyi veya eğlenceli bir kutlamaya katılmayı severiz. Yeni bir yıla girerken tanıdık yüzlerden, eğlenceli müzikten ve iyi yemeklerden daha keyifli bir şey yoktur. Yılbaşı pek çok kişinin en favori kutlama nedenlerinden biridir. Yılın son günlerine doğru, her yerde yılbaşı müzikleri çalınır ve sokaklar renkli ışıklarla donatılır.  Dükkânlar çeşitli yılbaşı yemekleri ve hediyeleri hazırlamaya başlar; okullar ve ofisler yılbaşı günü ve tatili için kapanır ve hepimiz arkadaşlarımızı ve yakınlarımızı ağırlamak için hazırlıklara başlarız. Bu günlük hayatımızda ya da yurtdışındaki eğitimimizde neşeli bir zamandır, ancak çok az bildiğimiz bir dilde ya da kültürde kutlama mesajları bazen sorun olabilir. Noel’i kendiniz kutlamıyor olsanız bile, yılın herhangi bir döneminde olduğu gibi iyi dileklerinizi paylaşmanız her zaman güzeldir.

Bu makalede yılbaşı kartlarınızı İngilizce yazmanız için bazı ipuçlarını paylaşacağız. Böylece bir yandan İngilizce writing pratiği yaparken diğer yandan yepyeni İngilizce ifadeler öğreneceksiniz.

 

 

İlk bilinen yılbaşı kartı 1611 yılında gönderildi. Fakat insanların postalarını düzenli olarak gönderebilecekleri 200 yıl sonra dahi Noel kartları pek de popüler değildi. Günümüzde kartlar gelenekselliğini kaybetse de, hala büyük bir ticari kaynak olma özelliğini sürdürüyor.

 

Günümüzde kartlar sadece bir gelenek değil, özellikle İngiltere ve ABD’de büyük bir ticari iş alanı durumda bulunuyor. Birçok kişi bu sevimli kartları birer duygusal hatıra olarak saklıyor. Hatta son yıllarda bazı firmalar müşterilerine yılbaşı kartları göndermeye başladı. Özellikle küçük bir şirkette çalışıyorsanız bu samimi kutlamalar hoş bir dokunuş olabiliyor.

Bununla birlikte birçok kişi Noel döneminde arkadaşlarına ve ailelerine -evde genellikle elden ele dolaşan- kart veya daha uzun yılbaşı mektupları gönderiyor. Bunu siz de yapabilirsiniz. İngilizce konuşan bir arkadaşınızı şaşırtmak istiyorsanız, kartınıza yazabileceğiniz pek çok farklı kelime öbeği vardır.

Aşağıda, her tatil kartı ve sohbet için mükemmel olan ortak İngilizce kutlama cümlelerini ele alacağız.

Özenli bir Noel kartı göndermek, İngilizce pratiği yapmak ve tatil geleneklerine katılmak için harika bir yoldur. Şimdi kutlama mesajlarına birlikte inceleyelim:

 

 

“Season’s greetings”

Bu çok genel bir kutlama mesajıdır. Daha çok Noel için sağlık, mutluluk dilemek anlamına gelir. Pek kişisel bir kutlama metni değildir, bu yüzden çok iyi tanımadığınız birilerine göndereceğiniz kartlarda kullanabilirsiniz.

“Happy holidays”

Bu kutlama mesajı da çok yakından tanımadığınız birleri için oldukça idealdir. Eğer Noel’i kutlayıp kutlamadıklarını bilmiyorsanız, “tatil” kelimesi kullanmanız daha uygun olacaktır.

“Merry Christmas”

Bu, Noel’e özgü başka bir ortak kutlama mesajıdır. Yılbaşı dönemi boyunca bu sözü birçok yerde görebilir ya da yüksek sesle telaffuz edildiğini duyabilirsiniz.

“Merry Christmas and Happy New Year”

Bu ise, yukarıdaki kutlama ve selamlama mesajının bir başka türüdür. Yılbaşı kartlarından hemen hepsinde standart olarak bu mesajı görebilirsiniz.  Daha uzun bir kullanım şekli ise şöyledir: “Wishing you a Merry Christmas and a Happy New Year.”

“Wishing you good tidings”

“Tidings”, eski bir İngilizce kelimedir ve normalde günümüzde pek kullanılmaz. Genel olarak “news” ya da “information” anlamına gelir. Resmi tonu nedeniyle, bunu karta yazmak yerine konuşurken kullanmak çok daha iyidir.

“Wishing you warmth and good cheer”

“Good cheer”, “fun,” demenin başka bir yoludur, ancak daha çok Noel selamında kullanılır.  Günlük konuşmada, biraz eski moda bir mesajdır. Bu ifade, karşınızdaki kişiyi her zaman düşündüğünüzü hatırlatmanın iyi bir yoludur. Bu nedenle bu mesajı yazdığınız kartı, çok sık görmediğiniz birine gönderebilirsiniz.

 

Scroll to Top