HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Yeni İngilizce kelimeler öğrenmek için 6 harika kitap

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İngilizce kelime hazinenizi genişletmekte zorlanıyor musunuz? Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz. Pek çok kişi yeni kelime öğrenmenin İngilizcenin en zorlu aşamalarından biri olduğunu düşünüyor. Aslında bu süreci kolaylaştırmanın ve hızlandırmanın birtakım yolları var. Fakat her şeyden önce doğru öğrenme yollarını belirlemek gerekiyor. Örneğin sizin için Internet’te rastladığınız makaledeki yeni kelimeleri işaretleyip araştırmak mı çok daha heyecan verici yoksa bütün bir öğleden sonrasını kelime kartlarını okuyarak geçirmek mi? Ya da 80 Günde Devri Alem’i kulaklığınızı takarak, İngilizce olarak dinlemek mi daha eğlenceli veya akşam yemeğini hazırlarken, spikerlerinin İngilizce konuştuğu bir radyo kanalına kulak vermek mi? Şurası açık bir gerçek ki, hangi yöntemi denerseniz deneyin, eğer İngilizce konuşmak istiyorsanız mutlaka kelime hazinenizi artırmak zorundasınız.

 

Neden büyük bir kelime hazinesine sahip olmalısınız?

 

İngilizce kelime dağarcığı, yeni bir dil öğrenmenin en önemli bölümlerinden biridir. Hatta bazı açılardan bakıldığında, geniş bir sözcük bilgisine sahip olmak, dil bilgisi kuralları ve sözcük yapısını bilmekten daha önemlidir. Özellikle de kendinizi ifade etmeye korkunç gereksinim duyduğunuz bir durumdaysanız… “Could you please help me? My passport is lost.” ya da “I have food poisoning.” demek zorunda kalmayacağınızı asla bilemezsiniz. Yeterli İngilizce dil bilgisine sahip olmasanız bile, kelime bilginiz sayesinde -en azından- derdinizi anlatabilirsiniz. (Elbette, doğru cümleler kurmak, içinde bulunduğunuz zor durumdan çok daha kolay kurtulmanıza yardımcı olacaktır.)

 

Yeni kelimeler öğrenmek için heyecan verici yollar

İngilizce öğrenmek masanın üzerinde duran kelime kartlarını ezberlemekten çok daha heyecan verici olmalı! Neyse ki, Flashcards ya da ezber yapmanın dışında da, kelime hazinesini genişletmek için heyecan verici yollar var. Şöyle ki;

Yeni kelime öğrenmenin en iyi yollarından biri, motive olmaktır. Örneğin bir konuşma grubu oluşturabilirsiniz ya da şık bir restoranda arkadaşlarınızla bir araya gelip, keyifli ve eğitici bir sohbet yapabilirsiniz.

Ya da, belki de uzun bir yolculuğa çıkıyorsunuz ve yabancı ülkelerde ihtiyacınız olan temel İngilizce kelimeleri ve cümleleri öğrenmeniz gerekiyor. İşte yeni kelimeler için eğlenceli bir yol daha! Akıllı kartlar yerine, turistlerle konuşmanıza yardımcı olan kitaplardan biri almak ve basit anlatımları takip etmek çok daha öğretici ve tabii motive edici olacaktır.

 

Yeni İngilizce kelimeler öğrenmek için bu tür büyük planlara zamanınız olmayabilir. Öyleyse, nasıl bir öğrenme şeklinin size uygun olduğunu keşfetmeniz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki bazı ipuçları size yardımcı olabilir.

 

-Yeni kelimelerin cümle içinde nasıl kullanıldığını mutlaka öğrenin.

-İngilizce yeni kelimeleri mümkün olduğunca sıklıkla kullanın. Özellikle konuşurken ve yazarken yeni öğrendiğiniz kelimeleri kullanmaya özen gösterin.

-Öğrenmek için basit kelimelerden başlayın. Örneğin ilk başta, günlük hayatınızda en çok kullandığınız kelimeleri öğrenin… (Selamlaşmak, otobüse binmek, alış veriş yapmak ya da okulda arkadaşlarınızla konuşmak için gerekli olan kelimeler…)

-Kelime grupları oluşturun. Örneğin yemek çeşitleri, ulaşım biçimleri, hastane ziyaretleri gibi sözcük grupları kelime dağarcınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır. Kelimeleri rastgele öğrenmek, “peynir” ve daha sonra “denizaltı” gibi, kafanızı daha da karıştırabilir.

-Zıt anlamlı kelimelerden şimdilik uzak durun. Eşanlamlı kelimeler başlangıçta daha iyi motive olmanızı sağlayacaktır.

Şimdi, İngilizce kelime kitaplarına birlikte göz atalım.

İngilizce öğrenenler için kelime sayısını artırmaya yardımcı olacak bol miktarda kaynak olduğu doğru ancak aşağıdaki kitapların özellikle kelime öğrenmeye odaklı tasarlanmış olması, motivasyonu oldukça artırıyor.

 McGraw-Hill Essential ESL Dictionary

  1. English Vocabulary in Use Series
  2. Oxford Picture Dictionary
  3. 504 Absolutely Essential Words
  4. NTC Vocabulary Builders
  5. Word Power Made Easy

İnternet’te kitapları inceleyebilir ve içlerinden size en uygun olanını seçebilirsiniz.

 

Scroll to Top