HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Yabancı dil yeterlilik sınavı

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Dünyanın En İyi Yabancı Dil Yeterlilik Sınavları

 

Yeni bir yabancı dil öğrenmek için çok mu çalıştınız? Eğer öyleyse, bu başarınızı resmi olarak belgeleme zamanı geldi demektir. Bunun için yapmanız gereken tek şey, yabancı dil yeterlilik sınavına girmek ve dil yeterlilik sertifikası almak!

Yabancı dil yeterlilik sınavı, biraz uğraştırıcı gibi görünebilir ancak bu sınava girmek için pek çok geçerli ve önemli nedeniniz var. Örneğin İngilizce konuşulan bir ülkede eğitim almayı ya da yaşamayı düşünüyorsanız, mutlaka dil yeterlilik sertifikalarından birine ihtiyacınız olacaktır. Üniversiteler ya da işverenler, genellikle yurt dışından gelen adaylardan yerel dili bildiklerini kanıtlamalarını ister. Bununla birlikte bu sınavlara hazırlanırken İngilizce ya da diğer dillerdeki bilgilerinizi de pekiştirmiş olacaksınız. Ayrıca, bir dil sertifikasının özgeçmişiniz için büyük bir artı olduğunu da asla unutmayın.

Aşağıdaki listede en çok konuşulan 10 dil için en popüler yabancı dil sınavlarının listesini bulabilirsiniz. Aksi belirtilmedikçe, listede yer alan sınavlar, dil becerilerini tanımlamak için uluslararası kabul görmüş standart olan Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) tarafından takip edilir.

 

CEFR üç gruptan oluşmaktadır:

Temel kullanıcılar veya A kullanıcıları (A1 ve A2 seviyeleri), diğer kişinin yardımıyla sınırlı sayıda durumda kendilerini ifade edebilirler.

Bağımsız kullanıcılar veya B kullanıcıları (B1 ve B2 seviyeleri), geniş bir aralıkta bağımsız olarak iletişim kurabilir.

Yetkin kullanıcılar veya C kullanıcıları (C1 ve C2 seviyeleri) oldukça akıcıdır ve dili neredeyse tüm bağlamlarda kullanabilirler.

Dil seviyesi hakkında konuşurken CEFR’nin referans verilmesi tercih edilen bir uygulamadır. Bu nedenle, bu seviyelerin anlamlarını bilmek gerekir. CEFR hakkında bazı bilgilere sahip olduğumuza göre, en çok konuşulan 10 dilde en popüler dil sınavlarını birlikte inceleyebiliriz.

 

English

İngilizce öğrenenler, ihtiyaçlarına göre üç popüler seçenek arasından seçim yapabilir:

Test of English as a Foreign Language (TOEFL)

TOEFL’nin akademik bir anlayışı vardır; sınav katılımcılarının bilgisayarı kullanarak rahat olmalarını sağlar ve sınavın konuşma bölümünü tamamlamak için mikrofon kullanmanıza izin verir. Geçme ya da başarısızlık puanları yoktur. Adaylar 0-120 puan aralığında değerlendirilir.  Amerikan İngilizcesi konusunda daha fazla deneyime sahipseniz ve Amerika Birleşik Devletleri için İngilizce bir sertifikaya ihtiyacınız varsa, TOEFL muhtemelen sizin için en iyi seçenektir. TOEFL iki yıl geçerlidir.

International English Language Testing System (IETLS)

Test süresi 2 saat 45 dakika olan IELTS, İngilizce sınavlarından en kısa olanıdır.

Test katılımcıları, 4’ten 9.9’a kadar bir puan sisteminde derecelendirilir. TOEFL’den farklı olarak IELTS’de adaylar konuşma bölümünü bir denetçi ile tamamlarlar. İngiliz İngilizcesi eğitimi aldıysanız ve Birleşik Krallık’ta yaşamayı planlıyorsanız, IELTS’yi tercih edebilirsiniz. IELTS iki yıl geçerlidir.

Cambridge English Qualifications

Cambridge, daha uzun test sürelerini kapsayan ve IELTS ile TOEFL’den daha kapsamlı bir sertifika sunar.  TOEFL ve IELTS’den farklı olarak, Cambridge sınavında başarısız olabilirsiniz ki bu durumda bir sertifika alamazsınız. Cambridge sınavları dünya çapında kabul görür.

 

Spanish

İspanyol öğrenciler DELE sınavına veya Cervantes Enstitüsü tarafından sunulan Diplomas de Español como Lengua Extranjera’ya katılabilirler. DELE, en prestijli ve kabul gören İspanyol sertifikasyonudur. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler ve kuruluşlar bu sınavı tanır ve birçok avantajından biri de süresiz olmasıdır. DELE aynı zamanda İspanyol hükümeti tarafından İspanyol vatandaşlığına geçmek isteyenler için de kabul edilen tek İspanyolca sınavıdır.

Sınavlar, dünyanın her yerinden yılda birkaç kez yapılır. Sınava girdikten sonra, diplomanızı almak için üç ay kadar bekleyebilirsiniz, ancak sonuçlar genellikle sınav tarihinden sonra bir veya iki ay içerisinde On-line olarak açıklanır.

 

Chinese

Chinese Proficiency Test (HSK) – Çince Yeterlilik Testi (HSK)

HSK, ana dili Çince olmayanlar için Çin’in tek resmi Mandarin Çince yeterlilik sınavıdır. Test katılımcıları, HSK-Level 1’den HSK-Level 6’ya, teorik olarak CEFR seviyelerine eşdeğer olan sınavlara girebilir, ancak bu konuda bazı tartışmalar vardır. HSK hem kâğıt tabanlı hem de internet tabanlı olup ayrı bir sözlü sınav içermektedir.

Test of Chinese as a Foreign Language (TOCFL)

TOCFL, Tayvan’ın Çince sınavıdır. TOCFL sadece belirli ülkelerde sunulsa da, HSK’ya benzer uzunluk ve yapıya sahiptir.

Japanese

Japon hükümeti Japonca Dil Yeterlilik Sınavını (JLPT) denetler. 62 ülkede sunulan, en yaygın Japon dil sınavıdır. Test katılımcıları N1 ile N5 arasında değerlendirilir, N1 en kolay seviye ve N5 en zorudur. JLPT süresizdir.

JLPT sertifikasına sahip olmak, Japonya’da yaşayanlar için avantajlıdır. Bu size akademik veya mezuniyet kredisi sağlayabilir. Japon şirketleri ve toplumda saygınlık kazandırır. JLPT ayrıca, Japonya’ya iş ya da göçmenlik için de yardımcı olabilir.

French

Fransa Eğitim Bakanlığı, DELF (Diplôme d’études en langue française) veya DALF (Diplôme Approfondi de langue française) sınavlarını geçen Fransız öğrencilere sertifika vermektedir. DELF sertifikası, temel ve orta düzey öğrencileri A1’den B2 seviyesine kadar değerlendirir ve DALF, yetkin (C1 ve C2) kullanıcılar içindir. Bu sınavlar ömür boyu geçerlidir ve dünya çapında tanınır.

 

German

Goethe Zertifikat Deutsch

Zertifikat, en çok aranan ve talep edilen Alman sertifikasyon sınavıdır.

telc

Avrupa dil sertifikası veya telc, 10 dilde mevcut standart dil sınavlarıdır. Bu sınav Almanca olarak mevcuttur ve Alman vatandaşlığını için bir gerekliliktir.

TestDaF

TestDaF, Almanya’da yüksek öğrenim almak isteyenler içindir. CEFR seviyeleri B2-C1’e karşılık gelen üç seviye vardır. Tüm adaylar aynı sınava girmekte ve soruları cevaplama yeteneklerine göre derecelendirilmektedir.

 

Arabic

Arapça yeteneklerini göstermek isteyenler için, Arapça Dil Yeterlik Testi (ALPT) en iyi seçimdir. ALPT, 22 Arap ülkesi ve 34 Asya ve Afrika ülkesi olmak üzere 56 üye ülkeye sahip olan İslam Ticaret ve Sanayi Odası tarafından onaylanmıştır.

ALPT bilgisayar tabanlı olup, test yapanların hem bilgisayar hem de aktif bir internet bağlantısına sahip olmasını gerektirir. Ayrıca, bir denetçi ile tamamlanmış bir bölüm de vardır. Sınav, öğrencinin seviyesini doğru olarak değerlendirmek için kaç soruya ihtiyaç duyduğuna bağlı olarak değişir.

 

Russian

The Test of Russian as a Foreign Language veya TORFL, Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından denetlenir. İşverenler tarafından sık sık talep edilmese de, bu test genellikle Rusya’da yüksek öğrenim almak isteyen herkes için gereklidir. Bu sınav hem Rusya’da hem de yurt dışında alınabilir.

TORFL adayları beş yetkinlik arasında değerlendirir: yazma, sözcük bilgisi / dilbilgisi, dinleme, konuşma ve okuma. Test katılımcıları sınava iki gün boyunca girerler ve sonuçlarını on gün içinde alırlar.

 

Korean

TOPIK Korece Yeterlilik Sınavı anlamına gelir ve öğrenciler bu sınavı hem Kore’de hem de yurt dışında alabilirler. TOPİK, CEFR’yi takip etmemekte, bunun yerine öğrencileri, iki seviyeden birine – TOPİK-I ve TOPIK-II, Seviye 1 ve 2’ye (TOPIK-I, başlangıç seviyesi) ve Seviye 3, 4, 5’e ve 6 (TOPIK-II, orta / ileri seviye) göre sınıflandırmaktadır.

TOPIK iki yıl boyunca geçerlidir ve Kore’de birçok amaç için kullanılabilir. Birçok Koreli şirket ve üniversite bu sınava girmeyi ön koşul olarak kabul eder ve aynı zamanda evlenme vizesi başvurusunda ya da ikamet izni almak için de kullanılabilir.

Italian

İtalyanca öğrenmeye karar verdiyseniz, seçim yapabileceğiniz iki yeterlilik testi vardır.

Certification of Italian as a Foreign Language (CILS)

Certification of Italian as a Foreign Language veya CILS, Siena Üniversitesi tarafından sunulmaktadır. Üç farklı test formatı vardır: Biri yetişkinler, biri göçmenler ve diğeri de ergenler içindir. İtalyancada pek çok sertifika varken, CILS en çok kullanılan ve kabul edilenlerden biridir.

 

Certificate of Knowledge of Italian Language (CELI)

CILS ve Certificate of Knowledge of Italian Language (CELI) arasındaki temel fark, CELI’nin özellikle İtalyancadaki akıcılığını belgelemek isteyen yabancılara yönelik tasarlanmış olmasıdır.

Yeterlilik seviyeleri CELI Impatto’dan CELI 5’e kadar değişmektedir. Yeterli hazırlanan herhangi bir aday sınav için kayıt yaptırabilir (kayıtlar genellikle sınavdan yaklaşık iki ay önce kapanır). CELI dünya çapında yılda birçok kez sunulmaktadır.

 

IELTS (The international English Langauge Testing System)

İngilizce yetenek ölçme sınavı olan IELTS, Türkiye de dâhil olmak üzere 125 ülkede uygulanmaktadır. Bununla birlikte, dünyada yedi binin üzerinde resmi kurum, üniversite ve profesyonel iş alanları uluslararası İngilizce yeterlilik sınavı olarak IELTS’i yeterlilik sınavı olarak kabul etmektedir.  IELTS kursu hakkında eğitim danışmanlarımızdan destek alabilir, Bire Bir  IELTS Kursu ile sınava hazırlanabilir, profesyonel ve akademik hayatınızdaki hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Scroll to Top