Yabancı Dil Öğrenmenin Püf Noktaları

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Yabancı Dil Öğrenmenin Püf Noktaları

 

“Anlıyorum ama konuşamıyorum”, ” bi ara öğrenmem lazım ” diyen ve sürekli erteleyerek yabancı dil öğrenmeye hiç başlamayanlardan mısınız?

 

Newcastle Üniversitesi’nden Prof.Vivian Cook’ “Bir dili öğrenmek için insanların kendilerine zaman tanımaları gerekir. Bir dili sürekli aktif olarak kullanmaya çalıştığınızda öğrenirsiniz” diyor. İşte bir dilbilimciden yabancı dil öğrenmenin ipuçları…

Yabancı Dil Öğrenmek İsteyenler İçin Öneriler

Newcastle Üniversitesi Uygulamalı Dil Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vivian Cook, yabancı dil öğrenilmesinde kısa yolların olmadığını belirterek, ”Bir dili öğrenmek için insanların kendilerine zaman tanımaları gerekir. Bir dili sürekli aktif olarak kullanmaya çalıştığınızda öğrenirsiniz” dedi.

Yabancı dil öğrenmenin kısa bir yolu yoktur ve zamana ihtiyacı vardır. Ve ”Bir ayda İngilizce öğreten” kitap, CD ve diğer malzemelerin pekte işe yaramaz.

Kişiler kendilerini geliştirmek için kitap, televizyon, müzik, film ve diğer materyalleri kullanmaları konusunda serbestlerdir fakat dediğimiz gibi bu planlı bir şekilde bir dili öğrenmek için insanların kendilerine zaman tanımaları gerekir.

Yabancı ülkede otobüsle seyahati herkese tavsiye ediyorum. Otobüse bindiğiniz zaman, etrafınızdaki herkes yabancı dilde konuşuyor. Eğer ineceğiniz durağı ya da başka bir şey soracaksanız yabancı dil kullanmanız gerekiyor. Bir dili zaten bu şekilde sürekli aktif olarak kullanmaya çalıştığınızda öğrenirsiniz.” diyen Uluslararası Yabancı Dil Sempozyumu’na katılan Vivian Cook, yabancı dil öğrenilmesi konusunda ki verdiği mülakatta bu sözlerine yer verdi.

Yabancı dil eğitimi kişinin amaçlarına ve hedeflerine göre değişir. Ve şöyle de bir gerçek var ki İngilizce dilini sonradan öğrenen bir kişinin, anadili İngilizce olan bir kişiden daha iyi konuşabilir.

Neden mi?

Anadili İngilizce olanlar bile uzmanlık alanları mühendislik olan yabancılar kadar teknik terim bilmiyor. O yüzden, yabancı dili ne kadar öğreneceği kişinin kendi hedefleri ile alakalı. Tabii ki bir kişinin her alanda uzman olmasını bekleyemeyiz, o yüzden bir alan belirlemeliyiz. Sadece internet kullanmak için İngilizce öğrenmek isteyebilirsiniz ya da yeni insanlarla tanışmak için. İsteğiniz neyse ona göre bir program uygularsınız. Kısaca, İngilizce’yi sonradan öğrenenler belli bir alanda uzmanlaşırsa o alanda anadili İngilizce olan birisinden daha iyi İngilizce konuşabilirler.

}
Scroll to Top
HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI