HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Popüler kültürle İngilizcenizi nasıl geliştirebilirsiniz?

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İletişim çağında yaşayıp popüler kültürden etkilenmemek neredeyse imkânsız! Her gün bir yenisi çekilen televizyon dizileri ya da şovları, dünyanın en ünlü artistlerinin rol aldıkları filmler, müzik kanalları, sosyal medya ve elimizden düşürmediğimiz akıllı cep telefonları! Tüm bunlar arasında bir parça soluk almak -kitap okumak, tiyatro ya da opera izlemek, klasik müzik ya da halk müziği dinlemek ve benzerleri- pek kolay değil. Ancak umutsuz olmayın… Özellikle bir İngilizce öğrencisiyseniz, popüler kültürden yararlanmak, bu yoğun bombardıman altında kendinize zaman ayırmak kadar değerli olabilir. Bu da şu anlama geliyor, “Evet, popüler kültürden yararlanarak İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.” Şimdi bu konuda neler yapabileceğinize birlikte göz atalım.

İnternet sözlükleri

İngilizce öğrenmenin olmazsa olmazlarından biri de sözlüklerdir. Özellikle de İngilizceden İngilizceye olanları son derece yararlıdır. Bununla birlikte pek çok sözlükte tüm kelimeler yer almasına karşın genellikle popüler kültürde kullanılan ifade ve sözcükleri bulmak zordur. Bunun temel nedeni, bu terimlerin yeni -popüler kültürün bir parçası olarak- ve aslında konuşmak için pek de uygun olmamasıdır. Fakat buna rağmen insanlar bu kelimeleri kullanmaktan hoşlanırlar. Internet’te bu tür kelimeleri öğrenebileceğiniz bazı siteler var. -Özellikle de yurtdışına çıkmayı planlıyorsanız kesinlikle göz atmanız gerekir.- Örneğin , bir tür jargon (halk arasında kullanılan bozuk dil) sözlüğüdür. Sitede; tanımlar, eş anlamlılar ve hatta pek çok kelime örneği bulabilirsiniz. Buna ek olarak, Urban Dictionary Internet’te ortak kullanılan kısaltmaları bulmak için en ideal sitelerden biridir; lol (laughing – gülmek) ya da btw (by the way – bu sırada) gibi. Halk arasında kullanılan dili öğrenmek önemlidir ancak bu arada, argo sözcükler konusunda dikkatli olmanızı öneririz.

Günlük dil ve diyaloglar için Podcast dinleyin

Podcastlar İngilizceyi gerçek yaşamda daha iyi kullanabilmek için en iyi yardımcılardan biridir. Bu tür sitelerde pek çok deyimi, mesleki sözcükleri ve popüler kültüre referans veren kelimeleri öğrenebilirsiniz. Popüler kültürün bir parçası olan günlük konuşma dilinin ya da diyalog örneklerinin en iyi Podcastlerini ise -İngilizce ders formatında- bbc.co.uk’ta dinleyebilirsiniz.

Popüler TV dizileri ve filmleri izleyin

İngilizcenizi geliştirmenin en eğlenceli yollarından biri de popüler TV dizileri ve filmleridir. Örneğin bir dönemin popüler dizisi “Altın Kızlar”ı orijinal dilinde izlemek hiç de fena bir fikir değil. Ayrıca çok eğlenceli! Siz de kendi ilgi alanınıza göre -bilimkurgu, polisiye, komedi gibi- diziler belirleyebilirsiniz. Pek çok kişi filmlerdeki ya da TV şovlarındaki ifade kalıplarını kullanmaktan hoşlanır. Böylece hem bu diyalog kalıplarını öğrenebilir hem de İngilizce becerilerinizi geliştirebilirsiniz. YouTube’da onlarca kayıt var fakat daha geniş bir arama yapmak istiyorsanız rottentomatoes.com’a göz atabilirsiniz. Rotten Tomatoes, hayal ettiğiniz herhangi bir film hakkında bilgi almak için çok iyi bir kaynaktır. Ya da, Seyahat etmekten hoşlanıyorsanız The Everywhereist’i okuyabilirsiniz. Blog, gezi kültürü hakkında pek çok keyifli makaleye ve bilgi sunuyor. Aynı zamanda blogta, spor, müzik ve moda gibi diğer konular hakkında da popüler ve ilgi çekici makaleler yer alıyor.

Bu sitelerden en iyi şekilde yararlanmak için, blog yazarlarının yazı stilini dikkat etmelisiniz. (Popüler kültürde en çok hangi kelimeleri kullanıyorlar ya da kullanmıyorlar? Dil bilgisi farklı mı? Ve benzeri. Tüm bunları İngilizce kursunda öğretmeninizle tartışabilirsiniz. )

Popüler kültürde kullanılan deyim ve sözcükleri ne kadar iyi öğrenirseniz, İngilizce iletişim kurmak o kadar kolay olur.

You can do it!

Scroll to Top