HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Pilotluk için İngilizce eğitimi

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

 

Eğer pilot olmaya karar verdiyseniz mesleki eğitiminiz boyunca alacağınız eğitimler ve uçuşlarda en temel ihtiyacınızın İngilizce olduğunu biliyor olmalısınız. Pilotluk için İngilizce eğitimi sadece Türkiye için değil, yurt dışı için de son derece önemli… Bununla birlikte altı çizilecek bir başka detay, İngilizce seviyeniz ile pilotluk eğitimi arasındaki bağ! İyi derece İngilizce bilgisi ile pilotluk eğitimine başlamak, bu alanda çok daha hızlı ve sınavlara takılmadan ilerlemenizi sağlayacaktır. Bu durumda yapılacaklar listesinde ilk sırada pilotluk için İngilizce eğitimi yer almalıdır.

 

Pilotlar için İngilizce eğitiminin önemi

Pilotların İngilizceye hâkim olması bu mesleği sürdürebilmeleri açısından çok önemlidir ki havacılık sektörünün diğer çalışanları için de aynı durum söz konusudur. Havacılık sektörü, 2011 yılından bu yana İngilizce zorunluluğunu uygulamaktadır. Pilotluk ya da diğer alanlardaki tüm eğitim ve sınavlar, sizin de bildiğiniz gibi İngilizce olarak yapılıyor ve mesleki tüm dokümanlar da İngilizce olarak yayımlanıyor. Bu da bu mesleğe adım atmadan önce İngilizce eğitimini tamamlamanız gerektiğinin bir göstergesi… Pilotluk için İngilizce eğitimi seviyenizi yükseltmenizin yanı sıra okuma, yazma, dinleme ve konuşma yeteneklerinizin de en iyi şekilde gelişmesini sağlayacaktır. İngilizce dil sınavlarından istenen en alt düzey Upper-Intermediate’dır ve pilotluk için İngilizce eğitimi, ICAO Havacılık İngilizce gereksinimlerinizi karşılamaya yönelik eğitime odaklanmaktadır.

Unutmayın ki pilot ya da havacılık alanında herhangi bir mesleğe sahip olduğunuzda farklı aksanlara sahip uluslararası görevlilerle sürekli diyalog içerisinde olacaksınız. Bu da İngilizceyi çok iyi derece anlamanız ve duyduklarınıza cevap verebilmeniz anlamına geliyor. Bu konuda oldukça duyarlı olan Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), uluslararası geçerliliği olan İngilizce Dil Yeterlilik Şartlarını belirlemiş durumda. Tüm pilot adayları ve trafik kontrolörleri, ICAO’nun İngilizce Dil Yeterlilik Şartları yerine getirmek zorunda…  Bu durumda; Uluslararası Sivil Havacılık Örgütünün İngilizce yeterlilik seviyeleri şöyle; Level 1: Pre-elementary, Level 2: Elementary, Level 3: Pre-Operational, Level 4: Operational, Level 5: Extended ve Level 6: Expert. Pilot ve hava kontrolörlerinin ise ICAO Seviye 4 İngilizce Yeterliliği (ICAO Operational Level 4) seviyesine sahip olmaları gerekiyor.

 

Mesleki İngilizcenin, pilotlar için olduğu kadar diğer dallardaki işler için de gerekli olduğunun altını çizmekte fayda var. Meslek ve akademik kariyerinizi yükseltmek ya da pilotluk gibi uluslararası bir mesleğe sahip olmak istiyorsanız pilotluk için İngilizce eğitimi kesinlikle en önemli adım olacaktır.

 

Scroll to Top