HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Nasıl daha fazla İngilizce kelime öğrenebilirsiniz?

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Yabancı dil eğitimi alırken en zorladığınız noktalardan biri de şüphesiz yeni kelimeleri öğrenmek, akılda tutmak ve tabii cümle içerisinden kullanmaktır. İngilizce ödevlerinizi yaparken ya da İngilizce dil kursunda öğrendiklerinizi evde tekrar ederken, gözleriniz yorulana kadar saatler geçirebilir ve kelime hazinenizi geliştirmeye çalışırsınız. Fakat yine de başarılı olamadığınızı düşünürsünüz. İngilizceyi çok iyi anlayamadığınız ya da dil becerinizi yeterince geliştiremediğiniz için kendinize kızmaya başlarsınız. Bunu asla yapmayın! Umutsuz olmak dil öğrenme isteğinizi giderek daha da olumsuz etkileyecektir. Bunun yerine dil öğrenmek için çok daha akılcı yöntemler geliştirebilirsiniz. Doğru bir dil kursu ile yola çıkmak ve elbette bu aşamada pek çok öğrenme yöntemlerinden destek almak gibi! Unutmayın ki İngilizce öğrenmek bir süreçtir ve bu süreci en iyi şekilde tamamlamak yine sizin elinizdedir. Tek yapmanız gereken her zaman motivasyonunuzu yüksek tutmaktır. Bununla birlikte yeni İngilizce kelimeler öğrenmenin pek çok eğlenceli yolu vardır. (Bu eğlenceli yollar motivasyonunuzu da artıracaktır.) Şimdi, daha fazla İngilizce kelime öğrenmek için neler yapabileceğimize hep birlikte bakalım.

Sihirli etiketler!

İngilizce kelimelerin ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuz. Öyleyse sihirli etiketleri kullanarak pek çok yeni kelime öğrenebilirsiniz. Bu hiç de zor bir yöntem değil! Tek yapmanız gereken birkaç paket Post-it almak ve evinizdeki her şeyi adını, bu etiketlere tek, tek yazmak. Kapılar, pencereler, dolaplar, koltuklar ve aklınıza gelebilecek her şeye İngilizce bir etiket yapıştırın. Böylece evde olduğunuza, mutfakta çay pişirirken ya da oturma odasında televizyon izlerken, bu etiketleri göreceksiniz. Bu, yeni kelimeleri öğrenmeniz için sihirli bir yöntemdir. (Artık çalışma masasına oturup, ders kitabındaki kelimeleri ezberlemenize gerek kalmaz.) Aynı zamanda bir adım daha atabilir ve öğrendiğiniz yeni kelimeleri cümle içinde de kullanabilirsiniz. Hatta bu yöntem, cümle kurarken de size yardımcı olacaktır. Örneğin “Door” kelimesini söylerken, bu etiketi kapının üzerinde gördüğünüzde, cümle içerisinde kullanmaya çalışın: “I’m going to open the door.” gibi. Yeni öğrendiğiniz kelimelerle cümle kurmak, onları daha iyi hatırlamanıza yardımcı olacaktı. (Hatta kendinize meydan okuyun ve cümle içinde birden fazla kelime kullanın: “I’m going to the kitchen to get an apple and a banana.” gibi. Birkaç gün üst üste bunu yapın. Kısa sürede kelime hazinenizin geliştiğine tanık olacaksınız.)

Yeni kelimeler posteri yapın!

Evin içindeki eşyalara etiketler yapıştırarak yeni İngilizce kelimeler öğrenmek harika bir yöntem ancak bu şekilde öğrenemeyeceğiniz bazı kelime ve deyimler de var. Bunun kolay bir yolu da, yeni kelimeleri hatırlamak için bir poster hazırlamaktır. Şöyle ki; kendinize büyük, beyaz bir karton satın alın ve kartonu çalışma ya da yatak odanızın duvarına yapıştırın. Her gün öğrendiğiniz bir kelime ya da ifadeyi küçük bir kâğıda yazıp, postere yapıştırın. Böylece her gün uyandığınızda ya da akşamları yatmadan önce bu kelimeleri göreceksiniz. Kelime posterinize yenilerini eklemeye devam ettikte, öğrendiğiniz kelime sayısı da artacaktır. Bu ilk adımdı. İkinci adım, posterinize yapıştırdığınız kelimeler için bir günlük tutmanız olacaktır. Hatta -kelime etiketlemede olduğu gibi- kendinize meydan okuyun ve yeni öğrendiğiniz kelimeleri yazılarınızda kullanın… Bu, çok daha hızlı öğrenmenizi sağlayacaktır. Posterin üzerindeki bütün kelimeleri ezberlediğinizde, yeni bir poster hazırlayın.

İngilizce çalışmak için en uygun zamanı belirleyin

Yeni kelimeler öğrenmek için ister çeşitli alıştırmalar yapın isterseniz İngilizce videolar izleyin ya da posterinize yazdığı kelimelerle cümleler kurun, öğrendiklerinizin çok daha kalıcı olmasını istiyorsanız, günün hangi saatinde daha üretken olduğunuzu belirlemeniz gerekiyor. Sabahları, erken saatlerde mi yoksa akşamları ya da gece geç saatlerde mi daha iyi çalışıyorsunuz? Bu zamanı belirlemek, çalışma sürenizi kısalttığı gibi, öğrendiklerinizin de kalıcı olmasını sağlayacaktır. Hepimizin farklı öğrenme stilleri ve tercihleri vardır. Bazı insanlar akşam yemeğinden sonra çayını yudumlayarak daha iyi öğrenirken, bazıları uyanmak, bir fincan kahve içmek ve birkaç sayfa okuduktan sonra İngilizce derslerinin başına oturmak ister. Öyle ya da böyle önemli olan size uygun öğrenme yöntemleri ve zamanlarını belirlemektir. İngilizce öğrenmek uzun bir süreçtir ve unutmayın ki bunun için zamana ve düzenli bir çalışma programına ihtiyacınız vardır.

Scroll to Top