Lise döneminde İngilizce eğitimi

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

 

 

Çocukluğumuzdan bu yana neredeyse ana dilimizle birlikte bize eşlik eden İngilizce hiç de uzak olduğumuz bir dil değildir. Pek çoğumuz ilkokul çağından önce İngilizce sayı saymayı ve popüler birkaç kelimeyi söylemeyi öğrenir ve üstelik kullanır da! Bunda İngilizcenin günlük hayatımızda epeyce yer edinmiş olmasının rolü büyüktür. Aslında İngilizce şarkılardan TV dizilerine, üzeri “I Love You” cümleleriyle süslü tişörtlerden cihaz kataloglarına kadar dört bir yanımız bu dille çevrilmiş durumda… Tüm bunlara ilkokul, orta ve lise eğitimlerini de eklersek eğer derdimizi anlatacak kadar İngilizce konuşma seviyemiz var demektir.  İşte bu seviyeyi yükseltmek ve iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmak için en elverişli dönemlerden biri de lise çağıdır. Lise döneminde İngilizce eğitimi, bir yandan bilgilerimizin taze olması diğer yandan İngilizce eğitimimiz üzerinde daha ayrıntılı durabileceğimiz en ideal zamandır.

 

Lise çağında öğrenin

İngilizcede eğitim sistemi genel olarak seviyelerle ilerler. Başlangıç seviyesinin ardından belirli dönemlerde ikinci, üçüncü ve diğer seviyelere yükselerek eğitimimizi tamamlarız. İlk ve orta öğretimin ardından öğrenciler genellikle başlangıca yakın bir seviyede olurlar. Bununla birlikte kimi okulların İngilizce eğitimleri son derece ileridir ve öğrenciler daha üst seviyelerde de dil bilgisine sahip olarak mezun olabilirler. Lise döneminde İngilizce eğitimi bu neden çok önemlidir. Genç bir beyin ve sadece derslere odaklı bir zaman, İngilizcenin çok daha köklü bir şekilde öğrenilmesini sağlayacaktır.

Lise sonrası ve üniversite öncesi gençlerin meslek seçimlerinde kritik dönemlerdir. Birçoğunun lise sıralarında verdikleri kararlar, üniversitenin ilk yıllarında hayal kırıklığı yaratabilir ya da tam tersi! Özellikle İngilizce bölümleri ya da İngilizce destekli bölümler ise, aynı meslek dalı tercih edilmese bile öğrenilen dilin iş hayatına katkısını sürecektir. Lise döneminde İngilizce, gençlerin meslek tercihlerinde de aktif bir role sahiptir. Özellikle giderek yükselen turizm sektörü ve uluslararası ilişkiler, üniversite sınavı ya da sırasında İngilizce bilgisine dayanmakta ve iş alanı olarak da büyük umutlar vaat etmektedir. Tüm bunlar lise döneminde İngilizce eğitimi ve deneyiminin önemini gözler önüne sermektedir.

 

İngilizce eğitimi

İngilizce eğitimi yaşınız kaç olursa olsun önemlidir. Ancak lise döneminde edinilen bilginin önemi yadsınamaz. Lise çağı, sadece yurt içi değil yurt dışı eğitimi için de en ideal dönemdir. Lise dönemi İngilizce eğitimi sonrası yurt dışı deneyimi dilin yerleşmesi ve kökleşmesi için oldukça faydalıdır. Bununla birlikte gençlerin sosyal sorumluluk edinmeleri ve yabancı kültürleri tanımaları da kişisel gelişimlerine katkı sağlayacaktır. Lise döneminde İngilizce eğitimi, ikinci dil eğitimi için de fırsatlar sunar. İngilizcenin lise çağında edinilmesi, ikinci dilin öğrenilmesi için zemin hazırlayacaktır. Yaz tatili dönemlerinin de değerlendirilmesi açısından lise sonrası İngilizce kursu için eğitim danışmanlarından bilgi alabilir ve size uygun ders programlarını birlikte belirleyebilirsiniz.

 

 

}
Scroll to Top
HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI