HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İspanyolca ya da İngilizce okumak!

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Isabel Allende American Book Honor ödülünü kazandı. Fakat ünlü yazar yaşam mirası tartışması yapmaktan hoşlanmıyor. “İnsanlar ve şeyler unutulur. Şu anda pek çok okura sahip olmaktan dolayı çok mutluyum,” diyor Associated Press’in telefonla yaptığı röportajında…

“The House of the Spirits” başta olmak üzere birçok kitabı ile tanınan Allende, Peru’da doğdu. New York’taki National Book Foundation’tan fahri National Book ödülünü alan ilk İspanyol yazardır. Vakıf yaptığı açıklamada, Allende’a “Amerikan harflerine katkı” için madalya verileceğini açıkladı. Bu değerli yazarın eserlerinin yanı sıra bizi ilgilendiren nokta da işte tam da bu! Peki, daha önce Isabel Allende’nin romanlarını okudunuz mu? Eğer cevabınız “hayır” ise lütfen makaleyi sonuna kadar okuyun. İspanyol yazarı, kısa ama bir o kadar da derin anlatan bu makale, İngilizce roman okumak için size ilham verecektir.

En popüler İspanyol yazar

National Book ödülü, geçtiğimiz yıllarda Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Toni Morrison ve Pulitzer Ödülü sahibi Arthur Miller gibi Amerikalı yazarlara takdim edildi. Allende’nin bu ödüle layık görülmesinin, başarılı edebiyatının yanı sıra, bir diğer nedeni de 1980’lerden sonra uzun süre Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamasıydı. Yazara madalyasını “The Devil’s Highway” adlı romanıyla tanınan Luis Alberto Urrea sunacak. Tören, Manhattan’daki Ulusal Kitap Ödülü akşam yemeğinde gerçekleşecek.

Allende, 76 yaşında dünyanın en popüler İspanyol yazarları arasında yer alıyor. Kitapları 60 milyondan fazla satıldı. Aile bağlarının hikâyeleriyle ünlü olan yazar, kurgularındaki “büyülü gerçeklikle” okurlarının beğenisini topluyor. Bu, sihirli şeyleri gerçek olarak sunan bir tür hikâye anlatımıdır ve onun aşk ve politika hikâyeleri, Şili’den San Francisco’ya kadar her yerdedir.

Yazarın kitapları 30’dan fazla dile çevrildi. Birçok kitabı ise opera, tiyatro oyunu ya da film senaryosu olarak beyaz perdeye uyarlandı. “The House of the Spirits” kitabının uyarlamasında ise Meryl Streep ve Jeremy Irons başrolleri paylaştı. Yazar pek çok Amerikan ödülünün de sahibi oldu.  Kendi deyişiyle hayatı, “aşk ve şiddetle” doluydu. Peru’da doğdu. Bolivya ve Beyrut, Lübnan’da, üvey babasının diplomat olduğu Şili’de çocukluğunu geçirdi. Allende ayrıca 1970’lerin başında Şili’nin başkanı Salvador Allende’nin kuzeniydi. 1973’te Venezüella’ya kaçtı. Venezüella gazetesi El Nacional için birkaç yıl çalıştı.

Sonra hayatı değişti. Dedesinin son zamanlarında, “The House of the Spirits”i mektup türünde yazmaya başladı. Birçok yayıncının bu kitabını reddetmesinden sonra, 1982’de yayınlandı. Daha sonra ise “Eva Luna,” ″The Stories of Eva Luna”, ″Of Love and Shadows” ve “Island Beneath the Sea” okurlarıyla buluştu.

 

Allende romanlarını bir tür tarih ya da yaşanmışlıkları ‘kayıt altına’ alma yöntemi olarak kullandı. Şu anda Şilili şair Pablo Neruda’nın eylemlerine dayanan bir roman üzerinde çalışıyor. 1930’larda İspanya İç Savaşı sırasında, Neruda Güney Amerika’ya İspanyol mültecileri almak için bir tekne göndermişti. Bu mültecilerden biri şimdi Allende’nin bir arkadaşı…

Isabel Allende, “To me this (novel) is recent history, because I know someone who is still alive. I can get a sense of it, touch it, in ways I cannot with the remote past,” diyor kurgularına dair konuşurken.

İşte bu nedenle Allende’yi İngilizce okumak size yüksek bir level kazandıracaktır. Tabii İspanyolca okumak apayrı bir keyif!

 

 

Scroll to Top