HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İş İngilizcesi Öğrenmek İstiyorum

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İş İngilizcesi

Şurası bir gerçek ki, eğer bir mesleğe sahipseniz iş İngilizcesiyle içli dışlı olmak zorundasınız. (Bu dili ne kadar çok duyarsanız, o kadar iyi anlarsınız.) Herhangi bir mesleğiniz yoksa iş İngilizcesi tamamen farklı bir dil gibi görünebilir ki aslında evet, oldukça farklıdır. Bir iş toplantısında konuşulan dil,  her gün televizyon dizilerinde, YouTube kanallarında ya da filmlerde duyduğunuz sıradan konuşmalar gibi değildir. (İş terimleri, özel birtakım deyimler, kavramlar ve benzerleri…) Muhtemelen siz de iş raporlarını okuyabilir, yazabilir ve en azından toplantılarda duyduklarınızı anlayabilirsiniz. Bununla birlikte mesleğinizde ilerlemek istiyorsanız mutlaka günlük kelime hazinenizi geliştirmeli ve tabii bunun için de çok çalışmalısınız. Sonuçta, öğrenilecek çok şey var! Ancak hemen telaşlanmayın, bu makalede iş İngilizcenizi geliştirmek için bazı önemli ipuçları sizleri bekliyor.

 

Why you need Business English

Akıcı ve profesyonel bir şekilde iletişim kurmak, çoğu iş kariyeri için büyük bir artıdır. Bazı şirketler yabancı dil becerileriniz için çeşitli ikramiyeler ve daha iyi iş fırsatları sunar ki özellikle İngilizce, uluslararası işletmeler için çok önemlidir. İster bir iş toplantısında olun ister bir grup arasında, İngilizce konuşulanları anlarsanız, sohbete katılabilirsiniz. Ancak insanların iş toplantılarında neler söylediğini anladıktan sonra, kendi fikirlerinizi, sorularınızı ve endişelerinizi ekleyebilir ve toplantıya dâhil olabilirsiniz.

 

Öyleyse iş İngilizcenizi nasıl geliştirebilirsiniz birlikte inceleyelim:

 

1.Study textbooks like “Market Leader”

“Market Leader” gibi birtakım önemli kaynaklar -ilk başlarda biraz ağır gelse de- mutlaka işinize yarayacaktır. Eğer kitabı okurken zorlanıyorsanız daha basit seviyelerini edinebilir ve bir yandan iş İngilizcenizi geliştirirken diğer yandan mesleğinize dair -uluslararası pazarlar, insan kaynakları, müzakere, pazarlama gibi- yeni bilgiler edinebilirsiniz.

 

2.Enroll in a business English class

Bütçenize ve mesleğinize bağlı olarak bir iş İngilizcesi sınıfına katılabilirsiniz. Böylece her hafta belirli bir zamanı mesleğinizin dilini öğrenmeye ayıracak ve disiplinli bir çalışma programına sahip olacaksınız. Aynı zamanda pratik yapmak için pek çok arkadaşınız da olacak ve muhtemelen öğretmeniniz size ev ödevleri verecek. Tüm bunlar çok daha kısa sürede iş İngilizcenizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

3.Read non-fiction business boooks

Bu tür kitaplar daha fazla günlük dil kullanmaya eğilimli olduğundan, mesleğinizle ilgili kelimeleri öğrendikten sonra daha rahat okuyabilir ve anlayabilirsiniz. Amazon ya da kitapçılarda iş dünyasına dair kitapları bulmak pek de zor değil. Dilerseniz İnternet’te gezinebilir ya da bir iş çıkışı birkaç kitabevini ziyaret edebilirsiniz.

 

4.Keep up with related blogs, podcasts and videos

Tıpkı kurgusal olmayan kitaplar gibi, işle ilgili bloglar ve web siteleri de gazete, dergi ve romanlardan daha kolay anlaşılır bir dil kullanırlar. Ayrıca, blog yazarları okurun ilgisini yüksek tutmak ister, böylece gereksiz kelimeler ya da sıkıcı bir yazı dili kullanmazlar. Bununla birlikte birçok blog, konularıyla ilgili podcast ve videolar da sunar. Bu nedenle, tercihlerinize ve öğrenme stilinize bağlı olarak, bir podcast’i işten eve dönüş yolunda dinleyebilir ya da akşam yemeğinden sonra ilgili videoları izleyebilirsiniz. Aslında ilgi alanlarınızla eşleşen blogları bulmak hiç de düşündüğünüz kadar zor değil. Örneğin girişimcilik ya da yaşam tarzlarıyla ilgileniyorsanız Tim Ferriss’in “The 4-Hour Work Week” başlıklı bloğunu inceleyebilirsiniz. EntrepreneurForbes ve Wired da ilginizi çekebilir.

 

5.Read magazines, including your company’s magazine in english if they have one

Şirketlerin dergileri kesinlikle kendi iş alanınızdaki iş İngilizcesi için en iyi kaynaklardan biridir çünkü içeriği zengindir ve kullandığı dil doğrudur. Aynı zamanda iş İngilizcenizi geliştirirken sektör hakkında bilgi sahibi olmanın harika bir yoludur. Eğer şirketiniz bu tür yayınlara sahip değilse, pek çok kitapçıda bu tür dergi ya da kitapları bulabilirsiniz.

 

 

 

Scroll to Top