HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İş İngilizcenizi nasıl geliştirebilirsiniz?

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

MESLEKİ İNGİLİZCENİZİ NASIL GELİŞTİREBİLİRSİNİZ?

 

Çek Cumhuriyeti’ndeki bir restoranda çalışan bir kişinin Norveç’teki bir tedarikçiden somon ısmarlamak istediğini düşünün. Sizce onlar birbirleriyle konuşmak için hangi dili kullanırlar? Zor bir soru değil mi? Oysa cevabı oldukça basit: İngilizce konuşacaklarına emin olabilirsiniz. Yerel pazarlarda ana diller geçerli olsa da, uluslararası ticaretin ortak dili İngilizcedir. Bu örnekte gördüğümüz gibi, iki profesyonelin iletişim kurmak için İngilizceyi kullanması çok yaygındır. Her ikisi de aslında günlük hayatlarında İngilizce dilini kullanmıyor olsalar bile… İngilizceyi mesleki amaçlı olarak öğrenmek, yeni kariyer olanakları için birçok kapı açar. Ülkenizdeki uluslararası bir markayla iş görüşmesi yapabileceğiniz gibi yurt dışında da daha yüksek ücretli bir iş imkânı elde edebilirsiniz. Doğal olarak yapmanız gereken meslek İngilizcesine yoğunlaşmaktır. Ama nasıl? İş İngilizcesini, okulda öğrendiklerinizle geliştirebilir misiniz? Bu sorunun cevabı tam olarak ‘evet’ olmasa da, yine de ‘dinleme’, ‘konuşma’, ‘yazma’ ve ‘okuma’ becerilerine ihtiyacınız vardır. Ancak bunları geliştirme yöntemleri genel İngilizce için kullandıklarınızdan farklı olabilir. Bu nedenle öncelikle mesleki İngilizce öğrenmenin amacını belirlemelisiniz.

Mesleki amaçlı İngilizce öğrenmek

 

İngilizce öğrenmenizin amacı, uluslararası izleyiciler için bir seminer düzenlemek, yurt dışında yeni bir müşteriye teklif hazırlamak ya da ticari ilişkiyi başlatmak olabilir. İşyerinde kullandığınız İngilizce genellikle evde veya okulda günlük konuşmalarda kullandığınız İngilizceden daha farklıdır. Örneğin, işiniz için potansiyel bir tedarikçiye bir e-posta yazarken, “Sevgili Bay / Bayan [Soyad]” gibi bazı hitapları kullanmanız gerekir. Fakat aynı şeyi bir arkadaşınızla yapmak tuhaf olur; Bunun yerine arkadaşlarınıza “Hey!”, “Merhaba!” veya “Neler oluyor?” gibi bir şeyler diyebilirsiniz. Ayrıca her mesleğin kendine özgü bir dili olduğunu unutmamak gerekiyor. Mesleki İngilizceyi geliştirmenin bir yolu da, iş alanınızda kullanmanız gereken üslubu ve işin kendine özgü dilini öğrenmektir. Böylece belirli bir alana veya mesleğe odaklanarak kelime haznenizi rahatça geliştirebilirsiniz.

Yardımcı kitaplar ve diğerleri

 

Mesleki İngilizcenizi geliştirirken iş alanınıza yönelik birçok özel sözlük kullanabilirsiniz. İngilizce genel sözlükler genellikle tıpta, hukukta veya hesaplamada kullanılan terimler gibi özel terimleri içermez. Bu nedenle uzmanlığınıza uyan bir referans kitabı çok daha fazla işinize yarayacaktır.

İşletme alanında çalışmak üzere İngilizce okuyorsanız, “Oxford İşletme ve Yönetim Sözlüğü” gibi kitaplar işinize yarayabilir -Bu büyük ve ağır sözlüğü yanınıza taşımak istemiyorsanız, aynı zamanda dijital baskısını telefonunuza ya da tabletinize yükleyebilirsiniz.- Bununla birlikte hukuk ya da tıp gibi alanlara yönelik sözlükler ve referans kitapları da bulmanız mümkün. Bazı mesleklerde İngilizce ve diğer diller arasında çift dilli sözlükler vardır -İngilizce ve İspanyolca, İngilizce ve Almanca ile İngilizce ve Portekizce çeviri tıbbi sözlükler ve deyimler sözlüğü gibi- Mesleğinize ve ana dilinize bağlı olarak, bir çift dilli sözlük sizin için çok daha faydalı olabilir.

Mesleğe özel sözlükler ve referans kitaplar, çoğu zaman İngilizce kitapçılarda veya Amazon’da bulunabilir. Eğer iyi bir araştırma yaparsanız, ihtiyacınız olan sözlüğe mutlaka ulaşabilirsiniz. Bu araştırmayı yaparken sözlüklerin çoğunun dijital sürümler olarak da var olduğunu unutmayın.

İngilizcenizi geliştirmek için okuduğunuz sözlük ya da diğer referans kitaplarının mesleğinizle ilgili olmasına dikkat edin. Örneğin ticaret dergileri ya da hukuk ve tıbbi alanlardaki bloglar, mesleğinize ilişkin fikirleri ve ilginç gelişmeleri takip etmenizi sağlayabilir. Aynı şekilde, PC Mag, MacFormat veya diğer sektör dergileri konularında kariyer yapmak isteyenler için iyi birer İngilizce okuma malzemesidir.

İş İngilizcesi becerilerini geliştirmek biraz zor olabilir, ama buna değer!

Scroll to Top