HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

Instagram ile İngilizce öğrenmek için 6 eğlenceli yol!

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İngilizce öğrenmek için pek çok yöntem var. Bunlardan birinin İngilizce kursu diğerinin ise Instagram olduğunu biliyor musunuz? Peki, en son ne zaman bir kartpostal aldığınızı hatırlıyor musunuz? Bir zamanlar arkadaşlarımıza, dostlarımıza ve sevdiklerimize kartpostallar gönderirdik. Muhteşem yılbaşı kartpostalları, bayram tebrikleri ya da dünyanın diğer ucundan gönderdiğimiz tatil manzaralı kartlar! Yaşadığımız yüzyılda hiç kimse -belki birkaç kişi dışında- birbirine kartpostal göndermiyor. Fakat Internet’te bu sevimli kartpostallara çok benzeyen bir şey var: Biz ona Instagram diyoruz!

 

Instagram’da -tıpkı kartpostallar gibi-  fotoğraflarımızı, kendimize dair birkaç cümle ekleyerek arkadaşlarımızla ya da sevdiklerimizle paylaşıyoruz. Bununla birlikte, birçok kullanıcı iş, meslek ya da eğitimine dair pek çok fotoğraf ya da bilgilerini de yayınlıyor. Bu da aslında, ilginizi çeken fotoğrafların yanı sıra, birkaç kısa cümle de olsa, yazılanlardan çok şey öğrenebileceğiniz anlamına geliyor. Ama bunu nasıl yapacaksınız?

Bu makalede, İngilizce seviyenizi biraz daha ilerletmek için Instagram’dan nasıl yararlanabileceğinizi konuşacağız.

 

What Is Instagram?

Instagram 2010 yılında başlatılan sosyal ağlardan birisidir. İlk olarak Apple’ın mobil cihazlarında daha sonra ise Android’lerde aktif olan Instagram’ın ana amacını, kullanıcılarının fotoğraflarını ve kısa videolarını takipçileriyle paylaşmaları oluşturur. Hiç de sıradan bir sosyal ağ olmayan Instagram’ın şu anda dünya üzerinde 800 milyondan fazla kişi tarafından kullanıldığını söylersek -şüphesiz bu kişilerden biri de sizsiziniz- herhalde şaşırmasınız. Bu topluluğun eğitimle ilgili kısmına gelirsek, özellikle İngilizce konuşanlar ve öğrencilerle etkileşim kurmak için mükemmel bir platform olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Sayfadaki ana görsel tüm postları ilgi çekici yapıyor ve yeterli derecede İngilizce bilmeseniz dahi, mesajı kolayca anlayabiliyorsunuz. Dolayısıyla paylaşılan görseli anlamak için yabancı dil bilmeye ihtiyacınız yok! Ancak önemli bir detay var ki, dil eğitimi açısından çok önemli: Bu platformda gerçekleşen çok sayıdaki konuşma, dil becerilerinizi geliştirmek için, kelimeleri resimlerle ilişkilendirerek anlama biçiminin en iyi yollarından birine olanak tanıyor.

Peki, Instagram ile İngilizcenizi nasıl geliştirebiliriz? Aşağıdaki başlıkları birlikte inceleyelim:

1.Follow Accounts That Focus on Teaching English

Dünyanın dört bir yanında yaşayan insanlar, neredeyse her saniye bu sosyal ağda etkileşime giriyor. Dolayısıyla İngilizce ya da diğer dilleri öğrenenlere odaklanan hesaplar da giderek çoğalıyor. Eğitimsel hesapların İngilizce öğrenenlere pek çok faydası olduğu kesin.  Instagram’daki bu tür hesaplar kelime dağarcığınızın gelişmesine yardımcı olduğu gibi yorum bölümleri de writing için oldukça iyi bir pratik sunuyor. Siz de yorumları ve mesajları kullanarak diğer takipçilerle etkileşimde bulunmaya çalışın. İnsanlar İngilizce öğrenimleri hakkında bazı ipuçlarını paylaşmaktan mutluluk duyar. Böylece dil pratiklerinin yanı sıra dünyanın farklı bölgelerinden arkadaşlar edinebilirsiniz. Elbette, dil öğreniminde size yardımcı olacak başka öğretmenler de var. Eğer bunu Instagram ile yapmak istiyorsanız #englishteacher hashtag’ini kullanabilirsiniz.

 

2. Read Short Poetry

İngilizce öğrenenler için şiir okumak genellikle çok zordur, çünkü kelimelerin kültürlere özgü metaforları vardır ve anlamları ana dili konuşanlar için bile açık değildir. Instagram, daha basit İngilizce dizelere ulaşabileceğiniz sosyal ağlardan biridir. Yazarlar dizelerini küçük fotoğraflarla birlikte paylaşmak zorunda olduklarından, bu şiirler genel olarak çok kısadır. Böylece onları okuyabilir ve anlayabilirsiniz.

 

3. Take the Caption Challenge

Bu, Instagram topluluğunda çok ünlü bir etkinliktir. Diyelim ki, bir kullanıcı #captionthis hashtag’i ile bir fotoğraf gönderdi. Hesabın takipçileri bu fotoğrafa mizahi dille, zekice yazılmış birçok yorum ekleyecektir. İngilizce öğrenenler, bir metni ipucu olmadan ne kadar kolay tarif edebileceklerini test edebilir ve kendi düşüncelerini ifade eden cümleler kurmaya çalışabilirler. Yorumlar bölümünde kaç farklı kelimenin kullanıldığını görebilir ve böylece bilgi dağarcıklarını artırabilirler.

Fotoğraf ile başlık arasında ortak bir nokta kuramıyorsanız bu konuda diğer kullanıcılara sorular sorabilirsiniz. Çoğu insan, özellikle bir İngilizce öğrencisi olduğunuzu söylerseniz, size yardım etmekten mutluluk duyacaktır.

 

4. Follow Your Favorite English-speaking Stars

Sosyal medya, hayran olduğunuz tüm film yıldızları ya da popüler ses sanatçılarını takip edebileceğiniz bir alandır. Öyleyse bunu neden İngilizcenizi geliştirmek için kullanmıyorsunuz?

Hollywood yıldızlarının ya da İngilizce konuşan ülkelerdeki ünlülerin aktif Instagram hesapları vardır. Muhtemelen hemen hemen her gün yeni bir resim yükler ve bazen de hayranlarının yorumlarına cevap yazarlar.

Bir yazı pratiği olarak, en sevdiğiniz yıldızları takip edebilir ve fotoğraflarına her gün bir yorum yazabilirsiniz. Bunun fazla uzun bir cümle olması gerekmiyor, fakat sadece birkaç kelime de yazmamalısınız. Sadece yorumu göndermeden önce dilbilgisinin doğru olduğundan emin olun. (Bir dilbilgisi denetleyicisi kullanabilirsiniz) Ünlüler günlük hayatlarıyla ilgili kısa videolar yayınlamayı severler. Bunlar yalnızca taraftarlar için büyüleyici olmakla kalmaz, aynı zamanda dil öğrenimi için de değerlidir. Instagram’da izleyebileceğiniz ünlülerden bazıları Taylor Swift, Millie Bobby ve Nick Jonas’tır. (Instagram’da çok aktif ve düzenli olarak videolar yayınlıyor ve takipçileriyle etkileşimde bulunuyorlar.)

 

5. Enjoy Educational Content

İngilizce öğrenmek, gramer ve kelime öğrenmekle sınırlı kalmamalıdır. İngilizce becerilerinizi geliştirirken ilgi duyduğunuz konular hakkında da kendinizi eğitebilirsiniz.

 

Scroll to Top