HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

InSight’in hikâyesini İngilizce dinlemek ister misiniz?

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

ABD Uzay Ajansı’nın aracı InSight, geçtiğimiz Pazartesi günü Mars’a indi. Bu özel gün tarihe, uzay ajansının gezegene geri dönüşü olarak geçti. Araç, NASA’nın 2012’de Mars’a inen Curiosity Rover’ının aksine, gezegenin yüzeyinde dolaşmayacak. Yeraltını keşfetmek için kullanılan ilk uzay aracı olan InSight, Mars’ın jeolojisini ve depremlerin belirtilerini araştıracak. Peki, InSight’in hikâyesini İngilizce dinlemek ister misiniz?

 

İngilizce listening

İngilizce listening, İngilizce öğrenmenin ve pratik yapmanın en iyi yöntemlerinden biridir. Bunu hepimiz biliyoruz elbette… Fakat bilmediğimiz ya da üzerinde durmadığımız nokta, ilgi alanlarımıza göre listening yapmaktır. İngilizce kursu ya da birebir ders almak bilginizi epeyce artıracaktır, ancak bu bilgileri geliştirmek ve korumak için listening gibi pratiklere ihtiyacınız var. Üstelik her zaman! Aslında ilgi alanlarınızda, hobi ya da meraklı olduğunuz konularda İngilizce dinlemek, okumak, izlemek müthiş bir keyif ve değerli bir deneyimdir. Örneğin uzay! Geçtiğimiz günlerde Mars’a geri dönen InSight hakkında dinlemek, uzay meraklıları için oldukça ilginç bir İngilizce deneyim olabilir.

Eğer InSight’ı ve Mars’ı merak ediyorsanız önce aşağıdaki bilgileri okuyabilir ve ardında YouTube’tan uzay aracıyla ilgili pek çok videoyu İngilizce olarak dinleyebilirsiniz.

 

Kendine iyi bakabilen bir robot: InSight

ABD ve Avrupa’nın ortak projesi olan InSight’ın tam adı “Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport” olarak biliniyor. Altı metre uzunluğunda, 1,5 metre genişliğinde olan aracın ağırlığı ise 360 kilogram. InSight, 1.8 metrelik robot kolu ile gezegenin yapısı hakkında bilgi sahibi olmak için yüzeyin derinliklerini inceleyerek farklı deneyler gerçekleştirecek. İç Yapı Sismik Deneyi için SEIS adı verilen bir deney, sismik dalgaları araştıracak. Bunlar, gezegenleri vuran deprem veya nesnelerin neden olduğu enerji dalgalarıdır. NASA’lı bilim adamları, SEIS’in, dalgalar gezegen boyunca ilerlerken, hız değişikliklerini algılayabileceğini söylüyor. Tüm bunlar bilim adamlarına Mars hakkında daha fazla bilgi verecek.

InSight’ın gerçekleştireceği diğer deney ise gezegeninin kazılmasıyla ilgili… Bu deneyle yüzeyin 5 metre altına kadar bir sıcaklık sensörü gönderilecek. Böylece sıcaklık ölçülerek volkanik ve diğer jeolojik aktivitenin kanıtları araştırılacak.

Bir başka önemli deney, Mars’ın “sallanmasının” araştırılması için radyo dalgalarının kullanılması hakkında. Bu deney ve bilgi, bilim insanlarının gezegenin çekirdeğinin sıvı mı yoksa katı mı olduğunu belirlemesine ve Mars’ın neden zayıf bir manyetik alanla çevrildiğini açıklamaya yardımcı olabilir.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı ile InSight’ın üst düzeydeki bilim adamı olan Bruce Banerdt, uzay aracını, kendine iyi bakabilen bir robot olarak tanımlıyor. “Kendi beynine sahip… Bir kolu var. Sismometresini dinleyebilir. Basınç ve sıcaklık sensörleri ile bir şeyler hissedebilir…” diyor. NASA’nın bilim görevlisi şefi Thomas Zurbuchen, InSight projesinin sonuçlarının gezegenimizde, düşündükleri gibi, devrim yarattığını söylüyor.

Ama önce InSight, hassas enstrümanlarını hasarsız olarak Mars’ta kullanmak zorunda… 1960’larda başlayan Mars araştırmalarının bugüne kadar sadece yüzde 40’ı işlerini başarıyla yürüttüler.

InSight, Mars atmosferine saatte 19.800 kilometre hızla girdi ve gezegenin ekvatorunun yakınındaki geniş bir alan olan Elysium Planitia’ya iniş için yavaşladı.

Her şey yolunda giderse, InSight deneylerini yaklaşık 10 haftada bitirebilir. InSight projesinin, dünyada yaklaşık iki yıl olan bir Mars yılına devam etmesi bekleniyor.

 

 

Scroll to Top