ingilizceyi Geliştirmenin 10 Yolu !

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İngilizce konuşmak için artık stres yapmaya gerek yok! Çünkü bu adımlarla sizin kendinize ve öğrenmeye karşı güveniniz artacak ve daha doğal şekilde konuşmanıza yardımcı olacaktır.

    Adım Adım İlerleyin!

İlk başta birkaç önemli ifadeler öğrenin.Ve bunun yanısıra telafuzlarınıda iyice benimseyin. Bunlardan emin olduğunuzda basit cümlelerden başlayarak daha karmaşık cümleler kurmaya çalışın.

    Örneğin;
‘Merhaba’ kelimesi ile başlayarak cümle kurmaya başlangıç yapın:

–    “Merhaba.Nasılsın?”
(Hello.How are you?)

–    “İyiyim.Teşekkür ederim.”
(I’m fine.Thank you.)
    Ya da yön sormak gibi basit ifadeler kullanmaya çalışın:

–    “Afedersiniz ben …(London Road) arıyorum.”
(Excuse me….(London Road)  I’m looking for.

    Ya da basit bir cümle ile bir restorandan yemek sipariş edebilirsiniz:

–    “Ben … (balık ve cips) istiyorum, lütfen.”
(I …(fish and chips) I would like to, please.

Şunu unutmayın ki kendinizi ifade etmeniz için çok konuşmak gerekmez.İlk başlarda gerektiğince kısa ve net bir şekilde iletişim kurmaya çalışın.Mesela alışveriş yaparken veya telefon görüşmesi yaparken bu gibi durumlarda kısa kısa sorular sormaya çalışın.

    Alıştırma Yapın!

Bu belki en önemli ipucudur.Başlangıçta ki öğrendiğiniz kısa taslakları uygulamaya geçirdiğinizde sizler için daha kalıcı ve faydalı olacaktır.Önemli ifadeleri pratik haline getirirseniz size daha doğal ve daha kolay gelecektir.Eğer İngilizce konuşulan bir ülkede değilseniz birebir eğitim alabilir ve konuşma kulüplerine gidebilrsiniz.

    İngilizce Öğrenmeyi Basit Düşünün!

İngilizce konuşmak;karmaşık dilbilgisi ya da cümle yapısı gerektirmez.Kurduğunuz cümleler basit bir dilbilgisiyle oluşturulmuş ve kısa bir şekilde ise hata yapma olasılığınız çok daha azalacaktır.Ve böylece karşınızdaki konuştuğunuz kişide sizi daha rahat şekilde anlayabilecektir.

    Cümle yapısı için ipucu:

SVOMPT kelime sırası kuralını unutmayın:

S ubject V erb O bject M Anne (How) P lace T ime

 Örneğin: 

I (subject) as (verb) walk (object), fast (way) in the forest (in situ) winter (time)

Unutmayın ki; her cümlenin 6 bileşeni vardır diye bir şey yoktur.Cümle kendi içersinde zamanı ve mekanı ihmal edebilir ve böylece hala doğru cümle yapısına sahip olabilir.

    İletişim İçin Her Yolu Kullanabilirsiniz!

Mesela gündelik olarak bir iletişim kurmak istediğinizde illaki bir yol bulacaksınız.Ve anlatamadığınızı düşündüğünüz taktirde hareketlerinizi kullanabilirsiniz.Mesela bir sınıfta olduğunuzu düşünün ve oldukça sıcak.O sırada ‘pencere’ kelimesini hatırlayamadığınızda pencereye doğru “ben …. açabilir miyim?” diyerek ingilizcede ki cümle kurma altyapınızı tetiklemiş olucaksınız.

    Dinleyerek Ve İzleyerek Öğren!

Diğer insanların ingilizce konuşmalarını izleyerek kendinize olan güveninizi geliştirmeniz harika bir yoldur.Melesa karşılaştırma yapın.Ne gibi ifadeler kullanıyorsunuz? Jest kullanımlarınız nasıl? Peki ya cevap verme stiliniz? Kendi kelime darcığınızı geliştirmek için diğer insanların nasıl iletişim kurduklarını gözlemlemenizin yanısıra yabancı filmler izlemek,yabancı müzikler dinlemekte mükemmel bir yoldur.

    Kendinizi Kaydedin!

Kendinize konuşma cümleleri ve sözcükleri oluşturun ve telefonunuza kaydedin.Daha sonra kendinizi dinlerken nelerden eksiksiniz elbet kendinizi göreceksiniz.illaki anadiliniz olmadığı için küçük aksaklıklar yaşanacaktır bunlar çok da önemli değildir.Ama açıkça konuşmak önemlidir. Kendinizi kayıt ederek ingilizce konuşmalarını ve sizin için en zor olan ingiliz seslerinide anlamaya başlayacaksınız.Sonra küçük bir uygulama ile yakın zaman içersinde bu zor sözleri söyleyerek daha iyi anlayabilirsiniz.

Çok Hızlı Konuşmaya Çalışmayın!

Gergin oluşunuzdan veya çekinme durumunuzdan kaynaklanan çok hızlı konuşma isteğiniz olabilir.  Özellikle konuşmakta yeni iseniz kendinizi endişeli hissetmek normal olabilir.Ama birkaç cümlelere konsantre olarak normal hızda konuşmaya çalışın.

    Vazgeçme!

Bazı günlerde İngilizce konuşmak diğer günlerden daha kolay gelecektir.Bazen herhangi bir sorun olmadan ihtiyacınız olanı ifade etmek için kelime ve ifadeler bulabilirsiniz ama bu diğer zamanlarda zorlanmayacağınız anlamına gelmemektedir.Ama merak etmeyin.Bu tamamen normal bir durumdur.Önemli olan yarın farklı bir gün olduğunu unutmamaktır.Pratik olmaya çalışın bu sizin konuşmanızı geliştirmede öncü bir etken olacaktır.Ve hata yapma konusunda fazla endişe etmeyin.o hatalar sizin ingilizcenizi geliştirmede yardımcı olacaktır.

 Diğer İnsanlardan Yardım Almayı Kabul Edin!

Dilbilginiz nadiren düzeltme konusunda biraz zor görünsede kelime ve telafuzlarda muhtemelen sizlere yardımcı olacak insanlar bulunacaktır etrafınızda.Hatta “Üzgünüm,İngilizce’de bu ne demek?” diye sorabilirsiniz ve insanlar genellikle bu durumda size yardım ettikleri için çok mutlu olacaklardır.

}
Scroll to Top
HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI