HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizcenizi nasıl geliştirebilirsiniz?

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İngilizcenizi geliştirmek ve İngilizce pratik yapmak için en iyi yollardan birinin animasyon filmleri olduğunu biliyor musunuz?

Hoşlanın ya da hoşlanmayın, Disney’in en yeni animasyonlarından biri olan “Frozen”, tüm zamanların en iyi 10 filmi arasında yer alıyor. Milyonlarca insanın hikâyesine âşık olduğu film, şarkılarıyla da büyüleyici bir animasyon olduğunu kanıtlıyor. Tüm bunlar sadece çocukların değil yetişkinlerin de gönlüne taht kurmasını sağlıyor. Bununla birlikte “Frozen” seyircilerin yıllardır takip ettiği birçok İngilizce animasyon yapımlarından sadece bir tanesidir. Dünyanın neresinde olursanız olun, Disney’i tanıma ya da DreamWorks’ün filmlerinden birini izleme ihtimaliniz çok yüksektir.

İngilizce animasyon filmler, evrensel temaları ve fikirleri işler. Bu nedenle herkes tarafından anlaşılabilir ve çocukları eğlendirdiği gibi büyükleri de etkisi altına alır. Ve bir şey daha var; İngilizceyi eğlenceli bir şekilde öğrenmenin en iyi yollarından biri bu animasyonları izlemektir.

Animasyonların sadece çocuklar için olmadığını düşünüyorsanız, 15 harika animasyon listemize göz atın!  Onlardan biri ya da birkaçı sizin için de son derece eğlenceli ve öğretici olabilir.

 

Animasyonlarla İngilizce öğrenme metodu

Filmler, İngilizce dilinin nasıl kullanıldığını görmek için bir yoldur, dolayısıyla yakınlarınızda ana dili İngilizce olanların bulunmasına gerek kalmaz. Her istediğinizde filmi durdurabilir ya da geriye dönebilirsiniz. Şüphesiz filmler harika bir öğrenme metodudur.

Peki ya animasyon filmleri? Animasyon filmlerinin İngilizce için normal bir film kadar yararlı olmadığını düşünebilirsiniz ama aslında animasyondan birçok şey öğrenirsiniz. Animasyonda, karakterlerin ağızlarının sözcüklere uyabilmesi için gerçeğe en yakın şekilde hareket etmesi gerekir. Bazı animasyonlu filmler çok fazla çizgi kullanmadan çok basit bir tarza sahiptir. Bazıları ise gerçek insanların animasyonlarını kullandıkları için çok ayrıntılıdır.  Ne tür bir animasyon filmi izliyor olursanız olun, genellikle aynı olan bir şey vardır: Ağız şekilleri.

Konuştuğumuzda, bazı sesleri yapmak için ağızlarımızı çok özel şekillerde hareket ettiririz. Ağzımızda hangi şekillerin oluşacağını bilmek doğru sesin üretilmesine yol açar. Bu da, İngilizce telaffuz ile ilgili sorun yaşıyorsanız, animasyon filmler size yardımcı olabilir, demektir. Sadece karakterlerin konuşmalarını izlemeniz dahi yeterli olabilir. Sadeleştirilmiş ağız şekilleri, konuştuğunuzda şeklin doğru olmasını kolaylaştırır.

Tabii ki, sesi oluşturan başka etmenler de vardır -dilinizin ve dişlerin pozisyonu gibi-, fakat doğru ağız şeklini almak iyi bir başlangıçtır.

 

İşte bu konuda size yardımcı olacak 15 animasyon filmi!

 

1. “Shrek” (2001)

2. “How to Train Your Dragon” (2010)

 1. “Wallace and Gromit: The Curse of the Were-Rabbit” (2005)
 2. “Frozen” (2013)
 3. “Tangled” (2010)
 4. “The Princess and the Frog” (2009)
 5. “Toy Story” (1995)
 6. “Inside Out” (2015)
 7. “The Incredibles” (2004)
 8. Batman (various years)
 9. “The Lego Movie” (2014)
 10. “The Iron Giant” (1999)
 11. “The Adventures of Tintin” (2011)
 12. “Hotel Transylvania” (2012)
 13. “Cloudy With a Chance of Meatballs” (2009)

 

Scroll to Top