HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizcenizi geliştirmek için şarkılar

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İngilizcenizi geliştirmenin en eğlenceli ve pratik yöntemlerinden biri de İngilizce şarkılar dinlemektir. Her ne kadar bu yöntem İngilizce öğrencileri tarafından bilinse de pek uygulanmaz. Oysa boş zamanlarınızda hatta çalışırken dahi İngilizce bir radyo kanalı dinleyebilir ve listening yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Aslında İngilizce şarkı sözleri hemen her seviyeye hitap edecek kadar basittir. Bununla birlikte bu makalede bazı İngilizce şarkı sözlerini seviyelerine göre ayırdık. (Böylece kulaklığınızı taktığınızda sizin için her şey daha kolay olacaktır.)

 

 

“Do-Re-Mi” (Beginner)

Eğer beginner öğrencisiyseniz böyle bir şarkıyla ilk pratik çalışmanıza başlayabilirsiniz. “Do-Re-Mi”, “The Sound of Music” müzikalinin şarkılarından biridir. Şarkı, bazı kelimeleri müzikal tınılarla birleştirerek anlatır. Bir çocuk korosunun da eşlik ettiği “Do-Re-Mi”, harika bir İngilizce telaffuz ve listening pratiğidir.

 

Bu şarkıyı dinleyerek öğrenebileceğiniz bazı şeylere birlikte göz atalım.

Doe: a deer, a female deer
Ray: a drop of golden sun
Me: a name I call myself (the objective first-person pronoun)

Sew: (the verb for) a needle pulling thread
Tea: a drink with jam and bread

Şarkıda söylendiği gibi, “Eğer notaları biliyorsanız, istediğiniz kadar çok kelimeyle şarkı söyleyebilirsiniz.”

 

 

“Rent” (Beginner)

Lise yıllarında okul korosunda ya da bir müzikalde görev aldıysanız eğer, muhtemelen bu klasik şarkıyı hatırlayacaksınız.

Broadway müzikalinin şarkılarından biri olan “Rent”, İngilizce rakamları telaffuz etmek isteyen herkes için idealdir. Oyuncu sürekli “Five hundred twenty-five thousand, six hundred minutes” cümlesini tekrar eder. Bu şarkının İngilizce öğrenmek için ideal olmasının bir başka nedeni de sözcük dağarcığının oldukça basit olması ve sürekli tekrarlanmasıdır. Kelimelerin anlamlarını bir tarafa bırakıp, sadece telaffuza odaklanabilirsiniz.

Five hundred twenty five thousand six hundred minutes
Five hundred twenty five thousand moments, oh dear
Five hundred twenty five thousand six hundred minutes
How do you measure, measure a year?

In daylights, in sunsets
In midnights, in cups of coffee
In inches, in miles, in laughter, in strife
In five hundred twenty five thousand six hundred minutes
How do you measure, a year in the life?

 

“The Bare Necessities” (Intermediate)

Eski Disney şarkılarından daha iyi İngilizce telaffuzunuzu geliştirecek başka bir şey yoktur. Eğlenceli, komik ve öğreticidirler. Bu şarkıları dinlerken asla sıkılmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Üstelik birçoğu dünyanın en ünlü şarkıcıları tarafından seslendirilmiştir. Şarkıların hemen hepsi çocuklar için yazılmıştır ve bu nedenle de hem kolay hem de akılda kalıcıdır. Aslında bu şarkıların pek çoğunun sözlerini zaten biliyorsunuz. Bu durumda kelimelerin ne anlama geldiğinden çok, telaffuza odaklanabilirsiniz.

 

1967 yapımı Disney filmi “The Jungle Book” için Terry Gilkyson tarafından yazılan “The Bare Necessities”, çeşitli zor sesleri, kelimeleri ve kafiyeleri tekrar etmek için ideal bir şarkıdır.

 

Bu sevimli çizgi filmin şarkı sözlerini okuyabilir ve ardından sevimli ayıcıkla birlikte tekrar edebilirsiniz.

Now when you pick a pawpaw
Or a prickly pear
And you prick a raw paw
Well, next time beware
Don’t pick the prickly pear by the paw
When you pick a pear
Try to use the claw
But you don’t need to use the claw
When you pick a pair of the big pawpaw

 

“Ironic” – Intermediate

Past tense fiillerinin sonundaki telaffuzlar (örneğin ended, packed, died) çoğu zaman ana dili İngilizce olmayanlar için sorunlara yol açar, çünkü bunlar üç farklı şekilde telaffuz edilmektedir: (“id” olarak “t” olarak veya “d” olarak).

Past tense’teki düzenli ve düzensiz fiilleri bol olan Alanis Morissette’nin “Ironic” şarkısı, bu zor sözcüklerin nasıl telaffuz edileceği konusunda harika fikirler veriyor:

Mr. Play It Safe was afraid to fly
He packed his suitcase and kissed his kids goodbye
He waited his whole damn life to take that flight
And as the plane crashed down he thought
“Well isn’t this nice…”
And isn’t it ironic… don’t you think?

 

 

Have a good time!

Scroll to Top