HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce Zamanlar(Tense)

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Her dilde olduğu gibi anlaşılır bir iletişim için olayın ya da yaşanan durumun anlatılırken hangi zaman kavramı içerisinde gerçekleştiğini bildirmemiz gerekir. Sağlıklı iletişim için önemli bir durumdur. İngilizce dilinde zaman kavramlarını anlayabilmek için belli başlı bilinmesi gereken kavramlar bulunur. Bu kavramları öğrendiğiniz takdirde zamanların kullanımları ve yapıları hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

İngilizce de zamansal ifadelerde fiil altı şekilde ifade edilmektedir.

To do – to be

Do be

Doing – being

Do, does – am, is, are

Did – was, were

Done, been

İngilizce de zamanların isimlerinde belirtilen present, past, perfect ve future benzeri kavramlar zamanların yapısı ve yaşanan olayların meydana geldiği zamanla ilgili bilgiler vermektedir. Bu yapılar olmasaydı zamanların ne zaman gerçekleştiğini anlayamazdık.

İlk olarak bu kavramlar yaşanan olayın hangi zaman dilimi içerisinde olduğunu anlamamızı sağlar.

Fiili yapısal açıdan hangi açıda kullanmanız gerektiğini belirler.

Present Kavramı Hangi Amaçla Kullanılır?

Bu kavram olayın “şimdiki” zaman içerisinde gerçekleştiğini bildirmektedir. Zaman kavramları için oldukça önemlidir. Aynı zamanda bu kavram fiilin “v1” halde kullanıldığını da göstermektedir.

Past Kavramı Hangi Amaçla Kullanılır?

İngilizce de “past” kavramı olayın geçmiş zamanda yaşandığını bildirmektedir. Durumun şimdiki zaman ile hiçbir alakası olmadığını da bildirir. Fiilin “v2” halde kullanıldığını da göstermektedir.

Future Kavramı Hangi Amaçla Kullanılır?

İngilizce de future kavramı gelecek zaman ifadeleri için kullanılmaktadır. Şimdi ki zaman ve ya geçmişte yaşanan olaylar ile ilgisi yoktur. Fiili ifade eden kavramlar “will” ve “be going to” ifadeleri olarak yer almaktadır. To olmadan kullanılan bu ifadeler mastar almaktadır.

Perfect Kavramı Hangi Amaçla Kullanılır?

İngilizce de bu kavram diğer kavramlara göre biraz daha geniş olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kavram olayın herhangi bir zamanda gerçekleştiğini veya olay gerçekleşmeden önce bir eylem gerçekleştiğini yada belli bir zamana kadar durmadan devam eden bir süreç olduğunu ifade eder. Biraz karışık bir yapısı vardır. Yapısal olarak incelendiğinde “have +v3” şeklinde kullanıldığını görmekteyiz. Örnek olarak perfect ifadesi Present have veya has , past (had) future (will have) olarak “have” fiilinin hangi halde kullanılacağını belirlemektedir.

Continuous Hangi Amaçla Kullanılır?

İngilizce de bu kavram söz konusu olan olayın devam etmekte olduğunu belirtmektedir. Be+v-ing şeklinde ifade edilir. Bu kavramda past(was, were), present(am, is, are), future(will be) ifadeleri cümlenin hangi zamandan bahsedildiğini anlamanıza yardımcı olur

Simple Present Tense Hangi Amaçla Kullanılır?

Bu yapı alışkanlıklar gibi tekrarlanan eylemleri ve mevcut durumlar belirtmek için kullanılmaktadır. Aynı zamanda arzu ve istekleri de ifade edebilmektedir. Kullanım yapısına göre değişiklik gösterir.

Örnek vermek gerekirse;

I want to be a doctor.

Doktor olmak istiyorum. – Burada bir isteğini dile getiriyor.

Türkiye is bigger than Yunanistan.

Türkiye Yunanistan’dan daha büyüktür. Burada kurulan bu cümle bir alışkanlığı bildirmektedir.

Zaman kavramı olarak da bir eylemin ne zaman başlayacağı ve tekrarlanacağı hakkında bilgi vermek için kullanılmaktadır.

Örnek vermek gerekirse;

The library opens at nine a.m.

Kütüphane sabah dokuzda açılıyor.

Zaman kavramları içinde bu şekilde kullanılmaktadır.

Present Continuous Tense Hangi Amaçla Kullanılır?

İngilizce de bu kavram gelecek hakkında bilgi vermek için yada gelecek zamanda meydana gelecek bir eylem için kullanılmaktadır.

Örnek vermek gerekirse;

We are having three exams this week.

Bu hafta üç sınav olacağını belirtiyor. Gelecek zamanda olacak bir şey hakkında bilgi veriyor. Bu örnekle daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

 

Scroll to Top