HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce yeni kelime pratiği

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

“House” mu yoksa  “home” mu? Bu İngilizce kelimeler kafanızı mı karıştırıyor? Hangisini kullanacağınızı bilmiyor musunuz? Bu makalede bu soruya cevap vermeye çalışacağız.

“House” ve “home” yaşadığımız yerleri tanımlayan kelimelerdir.

“A house”, insanların yaşadığı bir yapıdır. Bu tür binalar genellikle sadece bir aile için yapılır.

Fakat  “A home” insanların yaşadığı her türlü yapıdır. “A house”, bir apartman dairesi, bir karavan, bir deniz yatı ya da bot veya başka bir şey olabilir.

“Home” aynı zamanda bir canlının ait olduğu bir yeri de ifade edebilir. Örneğin yağmur ormanları sayısız kuş türünün evidir. “Home” ifadesi duygusal bir his için de kullanılabilir: “Being around family feels like home,” ya da yaşadığınız yerle duygusal bir bağ kurduysanız, “New York City will always be my home,” diyebilirsiniz.

 

‘Home’ as adverb

“House” yerine “home” kelimesini zarf olarak da kullanabiliriz. “Home” kelimesi çoğunlukla hareket fiilleriyle eşleştirilir:  “Walk home”, “get home”, “go home”, “drive home”, “fly home”, “run home” ve “come home” gibi.

“Home” bir zarf olduğunda, fiil ve “home” arasına neredeyse hiç kelime yazılmaz. Örneğin şöyle söyleyebiliriz: “I’m flying home from Toronto Wednesday” ya da “We stayed home last night. It was so cold out.”

 

‘House’…or not?

Bu farklılıklar yeterince kolay görünüyor, değil mi? İki kelime arasındaki belirsizlik muhtemelen “house” kelimesini gayrı resmi olarak kullandığımızda ortaya çıkar. Örneğin şöyle söyleyebiliriz: “I’m at a friend’s house” ya da  “I’m not leaving the house tonight.”

Ancak, “house” sözcüğü daha çok “leaving” ya da “staying” durumlarında kullanılır. Bu durumda her ikisini de kullanabiliriz:  “I stayed home last night” ya da “I stayed in the house last night.” Her iki cümle de aynı anlama gelmektedir.

Diğer bir deyişle, “home” kelimesi, “house” kelimesinden biraz daha esnektir. “Stay home” ya da “stay in the house” diyebiliriz ama “go house” ya da “come house” diyemeyiz.

 

 

Scroll to Top