İngilizce writing

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Okuldaki İngilizce sınavlarını hatırlıyor musunuz? Muhtemelen en zor soru, “Aşağıdaki başlıklardan birini kullanarak bir paragraf yazın,” ya da daha da korkuncu, konusu olmayan ama en az bir paragraf yazmanız istenilen sorulardır. Bu tür egzersizlerde veya çoğu zaman sınavlarda rastgele bir konu bulmak pek de kolay değildir. Hepimiz bir gün, nasıl yazacağımıza dair hiçbir fikrimizin olmadığı bir konuyla karşı karşıya kalabiliriz. Sınavın en yüksek puanlı sorusunda, ya doğru İngilizce kelimeleri bulamazsak! (Tabii gramer ve ifade bilgisi de ayrıca çok önemlidir.) Peki, biraz da olumlu tarafından bakalım… Ana dili İngilizce olmayan birisi, İş İngilizcesi ve Writing yeteneğini nasıl geliştirebilir? Aslında çok basit! İngilizce yazabilmek için gerekli olan becerilerini geliştirerek!

 

Aşağıdaki pratik adımları takip ederek İş İngilizcenizi geliştirebilir ve harika makaleler yazabilirsiniz.

 

İş İngilizcesini kullanarak yazmak neden çok önemlidir?

İlk önce, iş İngilizcesini kullanma yeteneğinizi geliştirmenin neden bu kadar önemli olduğunu söyleyelim:

Bu tür makaleler eleştirel ve mantıksal açıdan iletişiminizi geliştirir. İyi bir makale yazmak için işinize ya da profesyonel alanınıza dair bilgileri işlemeniz ve bu konudaki görüşlerinizi mantıklı bir şekilde tartışmanız gerekir. Bu becerilerin her ikisi de işyerinde çok değerlidir.

İyi bir yazı tarzı daha ikna edici olmanızı sağlar. Güçlü bir makalede okuyucuları görüşlerinize ikna etmek için gerçekleri ve mantığı kullanmanız gerekir. Kullandığınız üslup, başkalarının bakış açınızı görmesine ve takdir etmesine olanak tanımalıdır. Bu aynı zamanda bir lider becerisidir ve kariyerinizde hızla tırmanmanıza yardımcı olur.

 

Ayrıca başarılı bir Writing yeteneğiyle kendinizi açıkça ve etkili bir şekilde nasıl ifade edeceğinizi öğreneceksiniz ki bu da, iş iletişiminizin tüm yönlerini geliştirecektir.

 

 

İş İngilizcesini kullanarak yazmak için bazı öneriler:

Yazmanın iki ana türü vardır: Eleştirel ve yaratıcı. Yaratıcı yazarlar şairler, romancılar ve senaryo yazarlarıdır. Şu anda ilgilendiğimiz konu daha çok eleştirel ya da profesyonel alanınıza odaklanarak yazacağınız makalelerdir.

 

Elbette başka yazı türleri de vardır -metin yazarlığı, teknik yazı, akademik yazı gibi- ve farklı türler birbirleri arasında örtüşürler. Bu nedenle her ne kadar yazmak bir tür yaratıcılık olsa da, eleştirel bir İş İngilizcesi de öğrenilebilir ve mükemmelleştirilebilir. Kısacası, iş İngilizcesi ile ilgili kompozisyon yazımı, hızlı bir şekilde öğrenebileceğiniz ve uygulayabileceğiniz bazı temel özelliklere ve tekniklere sahiptir. Bu kuralları ve iş makalesinin temel yapısını öğrendikten sonra, bunları kolayca ve hızlı bir şekilde yazabilirsiniz.

 

  1. Make a Plan

Muhtemelen işyerinde organizasyonun ve planlamanın önemini zaten biliyorsunuzdur. İyi bir proje, uygulamaya konulmadan önce en ince ayrıntısına kadar planlamalıdır.  Organizasyonları ya da toplantıları yönetme tecrübeniz olduğuna göre şu anda yapmanız gereken -iş toplantınızı ya da organizasyonu- bunu yazıya dökmektir.

Yazmaya başlamadan önce not defterinizi açın ve makalenin amacına karar verin. Makalenizin belirgin bir amacı olmalı ve bu, konu başlığından açıkça anlaşılmalıdır. Ayrıca hedef kitlenizi de not edin çünkü bu, yazının kime hitap edeceğinizi belirleyecektir. Daha sonra amacınızı destekleyen noktaların veya kanıtların bir listesini yapabilirsiniz. Bu temel hazırlık çalışmasını bir zihin haritası ya da beyin fırtınası olarak düşünün. Böylece ne yazacağınıza, hedef kitlenize ve üslubunuza karar vereceksiniz. Eğer nasıl devam edeceğinizden emin değilseniz, Internet’te bazı deneme şablonlarını inceleyebilirsiniz.

 

  1. Write the Introduction

Açılış paragrafınız kısa ve makalenin amacını ve yapısını açıkça belirtir şekilde olmalıdır. Bu ilk bölümü, herhangi bir kitabın “İçindekiler” sayfasının düzyazı biçimi olarak düşünün. Okuyucuya makalenin ne hakkında olduğunu söylemeli, ancak önemli bilgilerin hepsini ilk paragrafta vermemelisiniz. İlk paragrafın amacı okuyucuyu çekmek ve sonuna kadar okumaya devam etmesini sağlamaktır. Makalenin tamamı 300 ile 500 kelimelik kısa bir yazıysa, giriş için birkaç cümle yeterli olacaktır.

 

  1. Write the Body in Stages

İkinci ve devam eden üçüncü paragraf, makalenizin ana parçasıdır ve okuyucunun ilgisini çeken de budur. Yazarken görüşlerinizi açık bir şekilde ifade etmelisiniz. Başlığınıza uygun olarak düşüncelerinizi mantıksal ve sıralı olarak aktığından emin olmalısınız.

Bir paragraftan diğerine olabildiğince pürüzsüz geçmeyi sağlamak için “dahası”, “ancak”, “ek olarak” vb. geçiş sözcüklerini kullanmalısınız.

 

 

  1. Use a Formal Tone

Bildiğiniz gibi, iş İngilizcesi, arkadaşlarımız arasında kullandığımız günlük İngilizce dilinden çok farklıdır. Aynı kural iş İngilizcesi yazımında da geçerlidir. Üslubunuz resmi, özgün ve uygun ifadelerde olmalıdır.

 

 

  1. Illustrate Your Arguments

Bir Business Writer olarak, makalenizin içeriğini desteklemek için somut kanıt veya mantıksal açıklamalar yapmanız beklenir. Bu nedenle tezinizi kanıtlamak için araştırmalar, bulgular ve istatistiklerden yararlanabilirsiniz. Bunları düzgün bir şekilde makalenize aktarın ve hatta bilgileri düzenlemek için makaleyi uygun başlıklarla daha küçük bölümlere ayırın.

Doğru uygulamalarla iş İngilizcesi yazma becerilerinizi önemli ölçüde geliştirebilirsiniz. Yukarıdaki kuralları kullanarak mümkün olduğunca çok yazmayı deneyin. İş İngilizcesi kursu hakkında eğitimcilerinizden destek alabilir, aklınıza takılanları İngilizce kursu öğretmeninize danışabilirsiniz.

En önemlisi asla pes etmeyin!

Happy writing!

 

}
Scroll to Top
HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI