HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce writing pratiği

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İngilizce konuşmak eğitimimizin olmazsa olmazıdır, ancak yazmak bir dili öğrenmenin en önemli parçasıdır. Fakat İngilizce öğrenirken yazmanın yararları büyük oranda ihmal ediliyor. Oysa yazarken İngilizce düşünmek ve düşüncelerinizi kâğıda dökmek için epeyce zamanız var. İngilizce konuşmak ise heyecan verici, hızlı ve bir o kadar da keyifli bir pratiktir. Bununla birlikte reading ve listening de İngilizce pratiği için aynı öneme sahiptir.

İngilizce yazmak çok kolay olmasa da ilk derslerin ardından kısa süre içerisinde kuralları öğrenmeye başlarsınız. Ayrıca yazma pratiğine başlamanın pek çok heyecan verici yolu vardır. Kendinizi okuldaki kompozisyonlar ya da ev ödevi alıştırmalarıyla sınırlandırmanıza gereke yok! Eğer İngilizce writing için gerçekten kararlıysanız aşağıdaki ipuçları epeyce işinize yarayacaktır.

 

1.Journaling Online

İngilizce writing pratiğiniz için pek çok Online siteden yararlanabilirsiniz. Örneğin Lang-8 ya da italki.com gibi siteler, imla ve anlam hatalarınızı düzeltmenize yardımcı olabilir. Bu tür kaynaklar sayesinde İngilizce kursu ile başladığınız ilk yazma deneyimlerinizi kontrol edebilir ve öğrenme sürecinizi daha hızlı ilerletebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey kayıt olmak, hesap açmak ve yazmaya başlamak! Sitelerdeki ana dili İngilizce olanlar dil bilgisi ve kelime hatalarınız düzeltecektir. Böylece İngilizce kursu başarınız da artacaktır.

 

2.Write Consistently

İngilizce kursu sonrasında writing ödevinize zaman ayırmak çoğu zaman ertelendikçe ertelenir. Bu biraz da günlük iş yoğunluğuyla ilgilidir. Örneğin tam zamanlı işi olan birisi ancak hafta sonları sadece bir ya da iki yazı yazabilir. Daha esnek programa sahip bir öğrenci haftada üç kez, hatta her gün bir yazı yazabilir.

Buradaki anahtar kelime “tutarlı” olmaktır.

Eğer Cumartesi sabahları yazıyorsanız, her Cumartesi sabahı bir yazı yazın ya da her gün yazma taahhüdünüze sadık kalın. Tutarlılık her seferinde ve tekrar tekrar yazmaktan çok daha fazla sonuç verecektir. Yazma gününüzü ya da saatinizi hatırlamanız sizin için bir sorunsa, telefonunuza ya da bilgisayarınıza bir alarm notu ekleyebilirsiniz.

Ek olarak, çok çeşitli konular hakkında ve farklı tarzlarda yazabilir böylece kelime dağarcığınızı daha iyi geliştirebilirsiniz.

Örneği şu konular hakkında yazabilirsiniz:

-Film / kitap özetleri veya incelemeleri

-Dostça yazılmış mektuplar (Gerçekten göndermek zorunda değilsiniz!)

-Kişisel yazılar

-Kısa hikâyeler ya da şiir

 

Bu konu başlıklarının her birinin kendine has bir yazma tarzı vardır. Dolayısıyla İngilizce writing ile düşündüğünüzden çok daha fazlasını öğreneceksiniz.

 

3. Get a Penpal

Eski ve klasik bir yöntem olan “mektup arkadaşlığı” günümüzde pek çok sitede Online olarak sürdürülüyor. İngilizce mektup yazma alışkanlığı oldukça iyi bir pratiktir. Eğer bu pratiği Online olarak yapıyorsanız ve arkadaşınızın ana dili İngilizce ise dil bilgisi ya da kelime hatalarınızı düzeltecektir. Bu tür kişisel etkileşimler sayesinde İngilizce kursu performansınız artacak ve yazı diliniz gelişecektir.

 

 

Scroll to Top