HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce watching

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

“Mickey ve Minnie”, “Tom ve Jerry” ya da “Fred ve Wilma Flintstone” ve çocukluğumuzun diğer eğlenceli çizgi filmleri… Birçoğunu hala hatırlıyoruz, değil mi? Günümüzde bu unutulmaz kahramanların harika bir işlevi daha var: Yabancı dil öğrenmemize katkıda bulunmak ya da bir diğer değişle  İngilizce watching yeteneğimizi geliştirmek. Elbette farklı türlerdeki filmleri ya da İngilizce TV şovlarını izleyerek de dilinizi geliştirebilirsiniz. Bu tür programların sayısı 100’den fazladır ve içlerinde mutlaka birkaçı sizin için idealdir. Ancak çizgi filmlerin dil öğrenme aşamasında diğerlerine göre çok daha fazla katkısı vardır. -Üstelik bir çocuk kalbine sahipseniz, bu basit ama eğlenceli çizgi filmler harika birer öğrenme aracına dönüşecektir.- Ve çok şanslısınız çünkü seçim yapabileceğiniz çok sayıda çizgi film var!

Ama önce “Why Watch Foreign Language Cartoons?” sorusuna birlikte cevap verelim.

 

Why Watch Foreign Language Cartoons?

Her şeyden önce, farklı yabancı dillerdeki çizgi filmlerin kullandığı diller, diğer otantik ya da özgün kaynaklardan daha kolaydır. Bu nedenle özellikle yeni başlayanlar için çizgi filmler mükemmel birer öğrenme aracıdır. Bununla birlikte yabancı dillerdeki çizgi filmler kısa ve eğlencelidir, sizi motive eder.

İzlerken birkaç kelimeyi kaçırsanız da, birçoğunu kolayca anlayabilir ve takip edebilirsiniz.

Bazı çizgi filmlerin amacı klasik hikâyeler anlatmaktır, efsaneler ya da masallar gibi. Bu tür çizgi filmler daha fazla kültürel bilginin yanı sıra dil becerilerinizi geliştirmenize de yardımcı olabilir.

 

Eğlenirken öğrenin

Birçok çizgi film mizahi türde tasarlanmıştır ve diğerlerine göre çok daha hızlı diyaloglara sahiptir. Dil öğrenme aşamasında bu tür çizgi filmler büyük fayda sağlar ve dinleme becerilerini uygulamak için olağanüstü eğlenceli bir yoldur. Bazıları ise özellikle okul çağı öncesi çocuklarına dil eğitimi vermek için hazırlanmıştır. Bununla birlikte yeni dil öğrenenler de bu tür çizgi filmlerden yararlanabilir.

Bazı çizgi filmlerde altyazılar bulunabilir. Bu yeni başlayanlar için iyi bir fırsattır. Eğer kelime hazineniz henüz istediğiniz seviyeye gelmediyse, İngilizce altyazıları açarak karakterlerin ne söylediğini öğrenebilirsiniz. Böylece adım, adım ilerleyebilirsiniz. Seviyeniz yükseldikçe, altyazılara olan ihtiyacınız giderek azalır. Şurası bir gerçek ki, altyazılar İngilizce veya diğer dillerde izlediğiniz çizgi filmlerde mevcutsa, bu büyük bir ikramiyedir. Çizgi filmi izlerken altyazıları hem okuyabilir hem de dinleyebilirsiniz. Bu da hangi kelimeleri duyduğunuzu anlamanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın ki ne kadar çok tekrar yapar ve aynı bölümleri izlerseniz, kelimelerin hafızanızda kalması o kadar kolaylaşacaktır. Hatta dilbilgisi kurallarını hatırlamanıza yardımcı olması için model olarak kullanabileceğiniz favori cümleleri dahi ezberleyebilirsiniz.

 

Arabic: Arabic cartoons

Magic Selection’s YouTube channel

 

French: “Petit Ours Brun”

French cartoons the official “Petit Ours Brun” page

 

German: “Piggeldy und Frederick”

German cartoons boks and audiobooks

German cartoons for advanced learners

 

Italian: “Winx Club”

Italian cartoons two seansons are available on Netflix

 

Portuguese: “Turma de Monica”

Portuguese cartoons amusement park

 

 

 

 

 

 

Scroll to Top