HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

ingilizce seviyeler

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İngilizce seviyenizi 1 (Beginner) ile 9 (Very advanced) arasında bir ölçekte belirleyebilirsiniz.

 

The Common European Framework of Reference for Languages (CEFRL), İngilizce gibi dillerin farklı düzeylerde sözlü ve yazılı anlatım ve anlamlarını tanımlayan ve açıklayan sistemdir. Bu standart, esas olarak Avrupa’da kullanılmaktadır, ancak referans olarak alan başka ülkeler de vardır. Öğretmenler için harika bir kullanımdır çünkü öğrencilerin dil becerilerini belirlemelerini sağlar.

 

CEFRL, tüm diller için 6 ortak referans seviyesinden oluşmaktadır: Üç blok (A or basic user, B or independent user and C or proficient user), sırasıyla iki alt seviyeye, 1 ve 2’ye bölünmüştür. The Common European Framework, her seviyedeki öğrencilerden beklenen aşağıdaki becerileri ortaya koymaktadır.

İngilizce seviyeler:

Level A1

Level A1’de öğrenciler kendileri ve çevreleri hakkında bilinen günlük ve temel ifadeleri anlayabilir ve kullanabilirler. Kendilerini tanıtabilir; nerede yaşadıkları, arkadaşları ve benzeri kişisel detaylar hakkında sorular sorabilir ve onlara sorulan soruları cevaplayabilirler. Kısa formları kişisel bilgilerle doldurabilirler.

Level A2

Level A2’de öğrenciler, konuşulan İngilizceyi, en temel kişisel ve ailevi bilgileri ya da alışveriş, yerel coğrafya, istihdam vb. alanlarla ilgili sık kullanılan ifadeleri anlayabilirler. Basit makaleleri okuyabilir ya da tartışmalar yapabilir ve kısmen geçmiş zamanları kullanabilirler.

Level B1

Level B1’de öğrenciler güncel konuları tartışabilir, duygularını, arzularını, umutlarını ve isteklerini ifade edebilir, kısaca fikir ve planlara ilişkin sebep ve açıklamalarda bulunabilirler. Dilin konuşulduğu bir bölgede seyahat ederken ortaya çıkması muhtemel birçok durumla başa çıkabilirler.

Level B2

Level B2’de öğrenciler, uzmanlık alanlarındaki teknik tartışmalar dâhil olmak üzere, hem somut hem de soyut konulardaki karmaşık metinlerin ana fikirlerini anlayabilirler. Her iki taraf da rahat bir şekilde, anadili ile düzenli etkileşimi mümkün kılan bir akıcılıkla etkileşim kurabilir. Çok çeşitli konularda net ve ayrıntılı bir metin oluşturabilir ve fikirlerini açıklayabilirler.

Level C1

Level C1’de öğrenciler geniş bir yelpazede zorlayıcı, uzun metinleri anlayabilir ve örtük anlamları tanırlar. Kendilerini akıcı bir şekilde ifade edebilirler. Dilleri sosyal, akademik ve profesyonel amaçlar için esnek ve etkilidir. Karmaşık konularda açık, iyi yapılandırılmış, ayrıntılı metinler üretebilirler.

Level C2

Level C2’de öğrenciler hemen hemen duydukları veya okudukları her şeyi anlayabilirler. Farklı konuşulan ve yazılı kaynaklardan gelen bilgileri özetleyebilir, tutarlı bir sunumda malzemeleri ve hesapları yeniden kurabilirler. Kendilerini çok akıcı ve kesin olarak ifade ederek, en karmaşık durumlarda bile, daha ince renk tonlarını ayırt edebilirler.

 

İngilizce seviyeler ve kendi seviyenizi belirlemek için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz:

https://sdm.com.tr/ingilizce-seviye-tespit-sinavi/

Online English Level Test

 

Scroll to Top