HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce şarkılar

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

“Şarkı dinleyerek dil öğrenmek!” Doğrusu kulağa oldukça keyifli geliyor.

Madonna ünlü konserlerinden birinde şöyle söylemişti: “Music makes the people come together.” Bu cümlede pek çok doğru var. Müzik, yaşam kültürünün köşe taşlarından biridir ve insanoğlu var olduğundan bu yana her dilde yüzlerce şarkı yazılmış ve söylenmiştir. Diğer bir deyişle müzik evrensel bir dildir ve en önemlisi de eğer bir dil öğrenmeye karar verdiyseniz İngilizce şarkılar en iyi öğrenme biçimlerinden biri olacaktır. Fakat bu oldukça modern ve keyifli öğrenme biçimini tam olarak nasıl kullanacaksınız? Bu makalede İngilizce şarkılar ve diğerlerinin dil eğitimine katkısını konuşacağız.

How Can Songs Help You Learn a Language?  

 

-Şarkılar akılda kalıcıdır!

Radyoda az önce dinlediğiniz eğlenceli şarkının aklınızda -neredeyse hiç unutulmamak üzere- kalmasının bir nedeni var: Melodiler mükemmel birer hafızada tutma araçlarıdır. Aslında birçok uzman, dil öğrencilerinin yeni kelimeleri basit bir melodi eşliğinde akıllarında tutmalarını sıklıkla önermektedir. Dahası, basit ama etkileyici olan şarkı sözleri melodi içerisinde pek çok kez tekrar edilir. Bu da iki ya da üç dakika süren duygusal bir şarkıda aynı kelimeleri en az beş kez duyabileceğiniz anlamına gelmektedir. Kafiye kalıpları ise telaffuzu öğrenmenize ve birbirine uyan sözcük gruplarını ezberlemenize yardımcı olur. Sonuç olarak, sevdiğiniz İngilizce şarkılar, her dinleyişinizde size yeni kelimeler ve sözcük öbekleri öğretecektir.

-Kelime grupları

Bir aşk şarkısı, dans melodisine eşlik eden bir şiir ya da duygusal bir otantik şarkı sözü size İngilizce dili hakkında pek çok bilgi verecektir. Şarkıların farklı temaları vardır ve bütün kelimeler bu temayla ilgilidir. Eğer dinlediğiniz şarkı bir ayrılık hikâyesini anlatıyorsa, siz de bu temaya dair kelimeleri öğrenirsiniz.  Böylece sadece birkaç dakika içinde bir aşk hikâyesine dair pek çok kelimeyi hafızanıza kazımış olursunuz.

 

-Kültürel bir yolculuk

Müzik, sanatın önemli bir parçasıdır ve kültürel anlayış, dil öğreniminin oldukça önemli bir öğesidir. Üstelik hangi müzik türünden hoşlanırsanız hoşlanın, İngilizcenin yanı sıra, yaşam kültürü anlamında pek çok değerli bilgi edinirsiniz. Ve eğer daha sanatsal müzik türleri hoşunuza gidiyorsa, bilgi ve kültürel birikiminiz çok daha yüksek düzeye çıkacaktır. -Örneğin sinema müzikleri ile ilgileniyorsanız, ilgi alanınız sanatsal filmleri izlemeye doğru yol alacak ve böylece İngilizce şarkılar size, beyazperdenin kapılarını da aralayacaktır.-

 

Bu noktada İngilizce şarkıları nasıl seçeceğiniz çok önemlidir. İlk kriteriniz kesinlikle en beğendiğiniz müzik olmalıdır. (Beğendiğin müziği seç!) Bununla birlikte radyo kanalında arka arkaya çalan İngilizce şarkılar da işinize yarayabilir. (Fakat radyoda hoşlanmadığınız bir müzik türü çalıyorsa kendinizi zorlamanızın bir anlamı yok!) Motivasyonunuzun bozulmasına asla izin vermeyin. Örneğin “Rap” ya da “Rock ‘n’ rool”u seviyorsanız, İngilizce şarkı pratiklerinize bunlarla başlayabilirsiniz.

 

 

Dil çalışmalarınızı desteklemek için kullanacağınız herhangi bir dinleme materyalinde olduğu gibi, doğru seviyeyi seçtiğinizden emin olmalısınız. İleri düzeyde bir öğrencisiyseniz, bir çocuk ninnisi size çok şey öğretmeyecektir. Bununla birlikte seçtiğiniz şarkılarda anlayamadığınız kelimeler varsa, öğrenmek için çaba sarf edeceksiniz demektir.

 

Happy singing, dancing-and learning!

 

 

 

Scroll to Top