İngilizce Pratik İçin Öneriler

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Listening için en iyi 5 pratik önerisi

İngilizce öğrenirken listening en önemli pratiklerden biridir. Listening sadece duyma becerinizin gelişmesini sağlamaz. Aynı zamanda kelimelerin telaffuzlarını çok daha doğru öğrenmenize yardımcı olur ki, dinlemenin yanı sıra speaking için kelimelerin doğru söylenişlerini öğrenmeniz şarttır. Sizin de bildiğiniz gibi İngilizce kursu ile başladığınız derslerinizde, dinleme becerisi giderek çok daha önem kazanacaktır. Peki, listening becerinizin çok daha iyi gelişmesi için neler yapmanız gerektiğinizi hiç düşündünüz mü? Ya da bu konuda ne kadar fikir sahibiniz? Bir soru daha: Listening pratiklerini kendiniz için nasıl çok daha ilgi çekici yapabilirsiniz?

Listening için harika bir yöntem: Audio short stories

İngilizce öğrencilerinin derslerle çok daha fazla ilgilenmesini sağlayacak anahtar, ilgilerini çekecek konuları ya da yöntemleri bulmaktır. Bunu Audio Short Stories (sesli ya da seslendirilmiş kısa hikâyeler) ile yapmak, aslında oldukça iyi bir yoldur. (Siz de bir İngilizce öğrencisi olduğunuza göre kendi ilgi alanlarınızı belirlemek yine sizin elinizdedir.) Genellikle profesyoneller tarafından seslendirilen hikâyeler -bir tür radyo oyunu gibi- İngilizce eğitimi için oldukça yararlıdır. Audio Short Stories türündeki metinlere Internet üzerinde kolayca ulaşabilirsiniz. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi bu hikâyeler genellikle oldukça kısadır (sıkılmadan sonuna kadar dinleyebilirsiniz) ve yeni kelimeler ile cümle dizilişlerini öğrenmek için son derece yararlıdır. Bununla birlikte kısa öyküler, İngilizce konuşurken ihtiyacınız olan dil bilgisi uygulama becerisinin gelişmesine yardımcı olacak ve elbette kendinize güveninizi de artıracaktır. İlgi çekici bir hikâye ya da eğlendirici bir konu bulmanız, dinleme becerilerinizin gelişmesi açısından önemlidir. (Sürekli bilmediğiniz kelimeler ve cümle yapıları ile karşılaşacaksınız. Bu kaçınılmaz! Ancak ilginizi çeken bir polisiye, hikâyeyi sonuna kadar okumanızı sağlar.) Demek istediğimiz, sizi ilgilendiren -örneğin bilim kurgu, polisiye, romantik, macera gibi- konular seçmelisiniz. Böylece hikâyeyi -pek çok yabancı kelimeye rağmen- nasıl hızla okuduğunuzu fark etmeyeceksiniz bile! (En önemlisi de vazgeçmeden sonuna kadar okuyacaksınız.)

 

Audio Short Stories yerine film ya da dizi izlemek daha fazla ilginizi çekiyor olabilir. Elbette, filmlerin ya da TV dizilerinin aksine, sesli kısa öyküler öğrencilere görsel eylemler, jestler ya da dudak hareketlerinden anlam çıkarılması gibi birtakım lüksler sunamaz. Fakat izlemek yerine dinlemek, bir durumu ya da olayı anlamada paha biçilmez bir değere sahiptir. Unutmayın ki listening sadece işitsel anlama üzerine kuruludur ve Audio Short Stories size bu becerinizin gelişmesi için müthiş bir olanak sağlar. Sesli öyküleri, boş zamanlarınızda ya da yürüyüş yaparken -hatta spor yaparken-, akşam yemeğini hazırlarken veya öğle yemeği molasında, rahatlıkla dinleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken telefonunuza ya da bilgisayarınıza uygulama programlarını yüklemek veya sesli öykülerin yer aldığı Web sitelerinden yararlanmaktır. (Üstelik birçoğu ücretsiz!) Bununla birlikte seviyenizi uygun sesli öyküleri bulmak için İngilizce öğretmeninize danışabilir ya da öğretmeninizle birlikte aşağıdaki linkleri inceleyerek verimli bir listening programı oluşturabilirsiniz. Listening egzersizleri İngilizce özel ders için de son derece önemlidir. 

İngilizce kursu Zincirlikuyu ve Şişli’den kolayca ulaşabileceğiniz, bire bir dil eğitiminde lider SDM İngilizce Dil Okulu,  Mecidiyeköy Metrobüs ile Osmanbey Metro duraklarının arasında, Şişli Camii’nin hemen karşısında yer almaktadır. Mecidiyeköy’den Taksim yönüne giderken Cevahir AVM sol tarafta kalacak şekilde geçildiğinde, 500 m sonra sol tarafta, kolayca bulabileceğiniz bir konumdadır. İngilizce kursu İstanbul – Şişli merkezli dil okulu,  Taksim ve Mecidiyeköy tarafında metro, metrobüs ve otobüs ulaşımı ile şehrin her yerinden kolayca ulaşılabilir bir noktada İngilizce kursu eğitimlerine devam etmektedir.

 

İşte listening için en iyi 5 listesi:

 

1.British Council Short Stories

2.Agenda Web

3.American Stories for English Learners

4.Nelson Lauver, The American Storyteller

5.Bits English Language Learning: Listen and Read

Scroll to Top
Scroll to Top