HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce pratik için kısa filmler

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Kim film izlemekten hoşlanmaz ki! Fakat çoğu zaman sinemaya gitmek ya da evde film izlemek için yeterli zamanımız olmaz. Filmler genellikle 1,5 saatten fazla sürer ve bu da, doğrusu oldukça uzun bir zaman! Ve film izlemenin yanı sıra ofiste ya da evde yapmamız gereken pek çok önemli işimiz var. Bununla birlikte film izlemek için nedenlerinizden biri İngilizce ise, zamanınızı oldukça iyi değerlendirdiğinizi düşünebilirsiniz. İngilizce pratik için kısa filmler harika bir yöntemdir. İşte bu makalemizde İngilizcemizi geliştirmek için kısa filmleri nasıl kullanacağımızı öğreneceğiz. Ama önce “What are short movies?” sorusuna verilen cevabı birlikte okuyalım.

 

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi kısa filmleri, 40 ya da 40 dakikadan daha az süren, hareketli görüntüler olarak tanımlıyor ve kısa filmleri “shorts” ya da  “short films” olarak değerlendiriyor. Bu açıdan bakıldığında kısa filmleri reklamlar, film fragmanları, müzik videoları, animasyon hikâyeleri veya bir film haline getirilmiş öyküler olarak kategorilere ayırmak mümkün. Kısa filmler, sanatçının; diyalog, müzik, görüntü ve sesleri kullanarak az bir zaman içerisinde birçok şeyle iletişim kurmasına olanak tanıyan bir sanat türü olarak da düşünülebilir. Eh, kısa filmler için bu kadar detaylı bilgi verdiğimize göre şu önemli soruyu da cevaplamamız gerekiyor: “Why learn English with short movies?”

 

Neden kısa filmlerle İngilizce öğrenmeliyiz?

Bu sorunun cevabının alt alta yazdığımız birkaç başlıkla açıklayabiliriz:

Hızlı ve üretkenler

Kısa filmlerle İngilizce pratiği yapmak tıpkı You Tube videolarını izleyerek öğrenmek gibidir. TV ya da bilgisayar başındayken, istediğiniz herhangi bir zamanda filmi başlatabilir ya da durdurabilirsiniz. Çünkü bu filmler kısadır! (Filmin akışını kaçırmazsınız.) Eğer ders çalışmak için çok fazla zaman harcamak istemiyorsanız, kısa filmler listening ve İngilizce düşünme ve anlama pratiği için harika bir yoldur.

 

Televizyonda aylarca izlediğiniz TV dizilerinden sıkıldıysanız ya da uzun metrajlı filmlerde dikkatiniz dağılıyorsa, kısa filmlerle çok fazla zaman harcamak zorunda kalmadan İngilizce pratiği yapmak, mükemmel bir öğrenme biçimidir.

 

Otantik ve yaratıcı İngilizce egzersizi

Film-English.com sitesi, dil derslerinde kısa filmlerin kullanımının, yaratıcılığı ve yaratıcı düşünmeyi -dilbilgisi gibi konularda fazla düşünmek zorunda kalmadan- desteklediğini kanıtlıyor. Kısa filmleri izlediğinizde otantik, sokak dili ya da yerel dil olarak tanımlayabileceğimiz dili öğreniyorsunuz ki bu da -aslında dili öğretmek için tasarlanmamış olsa da- gerçek İngilizce materyallerini kullanarak öğreniyorsunuz demektir. Bu şekilde öğrenmek, bir ders kitabına güvenmek yerine, dilin daha doğal olarak öğrenilmesine yardımcı olur.

 

Kısa filmler farklı alanlardaki öğrenciler için yararlıdır

Kısa bir film izlerken, öyküdeki nesnelerin veya durumların görüntüsünü görüyorsunuz. Bu görüntüler kelime dağarcığınızı geliştirecek ve gramer bilgisini daha anlamlı bir şekilde hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Eğer görsel bir öğrenciyseniz (visual learner), izlerken kısa filmi durdurun ve resimde gördüğünüz tüm nesneleri isimlendirmeyi deneyin. İşitsel bir öğrenciyseniz (audio learner), müzik ve sesleri filmin kurgusuyla ilişkilendirebilir ve duyduğunuz bir cümleyi veya bir diyalog parçasını hatırlamanıza yardımcı olması için bunları kullanabilirsiniz.

 

Çocuklarınızı İngilizce öğrenmeleri için teşvik ediyorsanız, diyalogların fazla olmadığı videolar ve kısa filmler daha fazla dikkatlerini çekecektir.

 

Kısa filmlerle nasıl İngilizce öğrenirsiniz?

Normal olarak, uzun filmlerde olduğu gibi kısa filmlerde de birçok farklı türde film vardır. Bazıları sessizdir. Bazılarında sadece müzik ve konuşmalar vardır; kimilerinde sadece birkaç diyalog izleriz, kimilerinde ise karakterler birbirleriyle çok fazla konuşurlar. Kısa film dalında ödüllü animasyonlar olduğu gibi, bu filmlerin pek çoğu da ünlü aktörlerle çekilmiştir.

Şimdi yukarıdaki sorumuzun cevabına gelelim:

-Kısa filmleri izlerken kelimeleri yakalamaya çalışın ve akış doğrultusunda cümlelerin anlamlarını tahmin edin. Eğer konuşmaları anlamıyorsanız endişelenmeyin. Bir kelimenin anlamını bulmak için filmi duraklatabilir, sözcüklerin anlamlarını kontrol edebilir ya da öğretmeninize sorabilirsiniz.

 

-Kısa filmi bir arkadaşınızla birlikte izleyebilirsiniz. Böylece kelimelerin anlamlarını birbirinize sorabilir ya da anlamakta zorlandığınız diyalogları tartışabilirsiniz.

-Bu tür filmleri izlerken ana temasını anlamaya çalışın. Kısa filmler genelde birtakım tematik konulara sahiptir. Eğer anlamakta zorlanıyorsanız birkaç kez arka arkaya izleyebilirsiniz. İzlerken not alabilir ya da filme dair sorular hazırlayabilir ve arkadaşlarınızla konu hakkında sohbet edebilirsiniz.

-Eğer filmi tek başınıza izliyorsanız, yine de sorular hazırlamaktan ve bu sorulara cevap vermekten kaçınmayın.

-Ve en harika fikirlerden biri: Film hakkında yazmak ya da eleştiri yapmak gibi bir fikriniz varsa kendinize İngilizce bir blog açın! Hatta daha da ileri giderek bir Web sitesi hazırlayabilir ya da  YouTube’daki veya Vimeo’daki videolara İngilizce yorumlar yazabilirsiniz. İngilizce dersinizde film hakkında konuşmak da keyifli bir ders geçirmenizi sağlayabilir.

Scroll to Top