HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce pratiği için öneriler

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Bu başlık biraz abartı görünebilir ama değil. Hiç değil! Eğer İngilizce öğrenmek için uzun süredir çaba gösteriyorsanız, İngilizce olarak duyduğunuz her kelime sizin için değerli bir pratik olacaktır. Böylece İngilizce kursu ile başladığınız küçük pratikleri daha uzun saatlere yayabilirsiniz. Bununla birlikte 2019’un Oscar adayları ve ödül törenini izlemek hiç de fena bir pratik olmayacaktır. İngilizce yeteneklerinizi geliştirmenin en güzel yöntemlerinden biri de sevdiğiniz ilgi alanlarına yönelmektir. Kim sinemadan hoşlanmaz ki? Mutlaka sevdiğiniz birkaç film türü vardır. Ama unutmayın ki film izlemek ile bir ödül törenini İngilizce olarak takip etmek birbirinden epey farklıdır. Ödül töreninde Oscar’ı kazanan adayların duygusal konuşmaları pek çok yeni ve farklı kelime ile karşılaşmanızı sağlayacaktır.

Peki, bu yıl Oscar adayları hakkında bir fikriniz var mı? “Roma” filmi pek çok ödülü kazanacak gibi görünüyor.

İşte ilk İngilizce pratik:

 

 

Oscar adayları Salı günü açıklandı. Bu yıl, Netflix’in “Roma” filmi ve İngiliz tarihi hakkında bir kesit sunan “The Favourite”,  10’ar adayı ile Akademi Ödülü yarışının liderleri arasında yerini aldı.

“Roma” ve “The Favourite”, En İyi Film Oscar’ı için diğer altı filmle yarışacak. Bunlar arasında Oscar’ın en büyük onur ödülü için aday gösterilen ilk süper kahraman filmi olan “Black Panther” de var. Diğer En İyi Film olasılıkları “A Star is Born”, “Green Book”, “BlacKkKlansman”, “Vice” ve “Bohemian Rhapsody”.

“Roma”, kısmen Meksikalı direktör Alfonso Cuaron’un hayatına dayanıyor. Film büyük kategorilerin hepsinde birer adaya sahip oldu.

İspanyolca ve yerli Meksika dili ile çekilen film, yabancı dil alanında da yarışacak. Filmde, Mexico City’deki Colonial Roma semtinde yaşayan bir ailenin ev işçiliğini yapan Yalitza Aparicio, En İyi Kadın Oyuncu adayı oldu. “Roma”, 25 yaşındaki Aparicio’nun ilk filmi olma özelliğini taşıyor.

 

“The Favourite”

“The Favourite”, 18. yüzyıl İngiliz hükümdarı Kraliçe Anne’nin sarayında geçen, komik bir dönem filmi. Filmde Oscar için İngiliz yıldız Olivia Colman aday gösterildi. Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos da adaylar arasında yer alıyor.

İşte ikinci İngilizce pratik:

 

 

Bu yıl En İyi Film için aday gösterilenlerin çoğu, gişedeki en çok kazananlar arasında bulunuyor. Academy of Motion Picture Arts and Sciences üyeleri genellikle daha küçük filmleri tercih etse de bu yıl bir farklılık yaşanıyor.

En İyi Kadın Oyuncu adayı Lady Gaga’nın başrol oynadığı “A Star is Born”da, Gaga’nın “Shallow” şarkısı da dahil olmak üzere toplam sekiz dalda aday oldu. “A Star is Born” filminde rol alan ve yöneten Bradley Cooper, film için En İyi Erkek oyuncu kategorisinde yarışacak. Bununla birlikte En İyi Yönetmen için yarışmayacak.

Bir başka şaşırtıcı sürpriz ise “Crazy Rich Asians” hakkında… Film Asya’nın büyük bir bölümünde popüler olmasına rağmen Oscar için hiçbir dalda aday çıkartamadı.

Rock müzikali “Bohemian Rhapsody”de Queen’in şarkıcısı Freddie Mercury rolündeki Rami Malek, En İyi Aktör de dahil olmak üzere beş ödüle aday gösterildi.

Ve işte üçüncü İngilizce pratik:

 

Glenn Close henüz Oscar kazanmadı, bu yıl yedinci kez yarışacak. Sanatçı “The Wife”ın başrol oyuncusu olarak aday oldu.

“Green Book” ise Mahershala Ali’nin adaylığı ile göz dolduruyor.

Oscar töreni 24 Şubat’ta Hollywood, California’da yapılacak.

 

Scroll to Top