HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce okuma – reading pratiği

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İngilizce okuma yeteneğinizi geliştirmeye ihtiyacınız mı var? Öyleyse doğru makaledesiniz! Özellikle İngilizce kursu başlangıç seviyesinde olanlar için aşağıdaki bilgiler son derece yararlı olacaktır. Tabii kitap okumayı seviyorsanız! (Belki daha az sevenler için bu makalemiz bir ilham kaynağı olur!)

Kim harika bir bilimkurgu ya da fantastik bir romanın içinde kaybolmak istemez? Romanlar ve öykülerle büyülü yerler keşfedebilir, zaman içerisinde geriye ve ileriye doğru seyahat edebilir, farklı ve ilginç karakterlerin gözünden dünyayı izleyebilirsiniz. Fakat bunun için önemli bir beceriye ihtiyacınız var: Okuduğunuz sayfalardaki kelimeleri ve tabii cümleleri anlamak!

Eğer İngilizce öyküleri okumaya başlamak konusunda endişe duyuyorsanız, güçlü bir başlangıç için yapmanız gereken iyi bir İngilizce kursu ile ilk adımı atmak ve kısa süre içerisinde de İngilizce okuma pratiklerine başlamaktır. Bununla birlikte İngilizce seviyenizi daha önceki kurs ya da eğitimlerinizle ilerlettiğinizi düşünüyorsanız -ki bunu okuyarak da rahatlıkla yapabilirsiniz-, aşağıdaki 5 favori Web’teki alıştırmalar, aktiviteler ve dersler daha hızlı okuma ve anlama pratiğinize büyük katkı sağlayacaktır. Üstelik kitabın sayfalarında ilerledikçe böylesi güzel bir egzersiz için kendinize teşekkür edeceksiniz.

 

Ama önce şu önemli soruyu cevaplandıralım: Okumak İngilizcenize nasıl katkıda bulunur?

İngilizce okumak eğlenceli bir öğrenme yöntemidir çünkü kendinizi ders çalışıyormuşsunuz gibi hissetmezsiniz. Okurken, bir yandan eğlenirken diğer yandan -siz fark etmeseniz de- İngilizceniz büyük bir ilerleme kaydeder. İngilizce hikâyeler her şeyden önce grameri doğru bir şekilde öğrenmenize yardımcı olacak ve okumak, konuşma dilinizi de geliştirecektir. Hikâyelerde pek çok diyalog vardır ki böylece doğal İngilizce konuşma cümlelerini de öğrenmiş olursunuz.

 

Sonuç olarak, İngilizce konuşulan ülkelerde yaşamak için, dilinizi okuyarak geliştirmek müthiş işe yarayan bir beceridir. İngilizceyi ne kadar iyi okuyabilirsiniz, çevrenizdekileri anlamanız o kadar kolaylaşacaktır.

 

 

Peki, İngilizce okurken daha iyi kavrama yeteneğinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

“Moby Dick” gibi bir kitabı okumaya başladığınızda, hayal kırıklığına uğrayamaya hazır olun! (Kitabın kurgusu harikadır fakat İngilizce seviyeye dikkat!)  Muhtemelen birkaç paragraftan sonra kitaptan vazgeçeceksiniz çünkü okuma yeteneğinizde henüz yeterli gelişmeyi göremeyeceksiniz.

Bu tür kitapların yerine, kısa hikâyelerle başlayabilir hatta bazı kısa metinleri okuyabilirsiniz. Sizin de bildiğiniz gibi kısa hikâyeleri anlamaya başladığınızda,  daha farklı metinlere -örneğin Moby Dick- doğru yol alabilirsiniz. Aşağıdaki İngilizce okuma kaynakları farklı düzeylerde materyallere sahiptir ki böylece zamanınızı farklı seviyeler boyunca kullanabilirsiniz. Hikâyeleri okurken anlamadığınız cümlelerle karşılaştığınızda sözlüğe bakmadan önce, anlatılanlardan yola çıkarak kelimeyi anlamaya çalışın. Bu sizi, okuduğunuzu anlama becerilerinizi kullanmaya zorlayacaktır.

 

 

1.eraadingworksheets

2.British Council Learn English Teens

3.TOEFL Junior Reading Comprehension Sample Questions

4.rong-chang ESL Easy Reading

5.Khan Academy SAT Reading and Writing Practice

 

Scroll to Top