HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce okuma egzersizleri

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

 

Geçen hafta İngilizce bir şeyler okudunuz mu? Peki, okuduklarınızın ne kadarını anladınız? Hepsini, yarısını ya da birkaç cümleyi? İngilizce eğitiminde en iyi öğrenme biçimlerinden biri olan “Reading comprehension” okuduklarınızı ne kadar anladığınızı ifade eder. Eğer okuduğunuz sayfalardaki kelimelerin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, her hafta yeni bir İngilizce kitap okumanız bu dili öğrenmenize yardımcı olmayacaktır. İngilizce okuma egzersizleri, bu dili öğrenirken en önemli yardımcı elemandır ancak İngilizce okuma tekniklerine sahip değilseniz kitaplar giderek sıkıcı ve verimsiz birer pratiğe dönüşecektir. Oysa kitaplar İngilizcenizi geliştirmek için büyük bir fırsattır. İngilizce okuma egzersizleri ile nasıl daha başarılı olacağınızı merak ediyorsanız aşağıdaki birkaç ipucu mutlaka işinize yarayacaktır.

 

 

Akıllı okuma stratejileri

 

İngilizce okuma ve anlama becerilerinizi nasıl geliştirebilirsiniz? Aslında akıllı stratejilerin İngilizce okumaların daha verimli olmasını sağlayacağını söyleyebiliriz. Buradaki püf noktası, İngilizce kitaplarınızı tam olarak becerilerinizi geliştirecek şekilde nasıl okuyacağınızı keşfedecek olmanızdır. Şurası bir gerçek ki, İngilizce okumayı öğrenmek düşündüğünüzden daha kolaydır. Önemli olan size yardımcı olacak merdivenleri ve iskeleleri nasıl kullanacağınızı öğrenmektir.

 

Bir ev inşa edildiğinde, her şey aynı anda yapılmaz. İşçiler, evin ayakta kalmasına ve daha üst kısımlarda çalışmalara yardımcı olmak için bazı geçici yapılar inşa etmek zorundadır. Bu yapılara iskele denir.

 

İskele de bir öğrenme yöntemidir. Buradaki ana fikir, bir beceriyi daha iyi öğrenebilmek için, bilgi ve becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak daha küçük parçalar üzerinizde çalışmanız gerektiğidir.

 

İşte bu, okuduğunuzu anlamanız için de geçerli bir tezdir. Ne okuduğunuzu gerçekten anlamak için önce diğer beceriler üzerinde çalışmanız gerekebilir. Hızlı (veya yavaş) okuma alıştırması yapmalısınız. Çok zor kitapları seçmeyi bırakmalı ve egzersizlere beceri seviyeniz için doğru kitapları seçerek başlamalısınız.  İlk adımlarınızı basit cümlelerle yazılan İngilizce çocuk kitapları okuyarak atabilirsiniz. Daha sonra kademeli olarak okuma tercihlerinizi geliştirebilirsiniz. Bu yöntemi, İngilizce okuduğunu anlama yeteneğinizi ve diğer dil becerilerinizi geliştirmek için çalışırken de aklınızda tutmalısınız.

 

Aşağıdaki iki yöntem, okuma becerilerinin doğru şekilde nasıl geliştirileceğini size gösterecektir. Bu ipuçlarını kullanın, okuduklarınızdan çok daha fazlasını anlayacaksınız.

 

1.Okumak için özel zaman ayırın

 

Okumaktan keyif alıyorsanız bunu her yerde yapabilirsiniz; otobüste, trende, parka ya da ofiste!

 

Bununla birlikte, eğer İngilizce anlama yeteneğinizi geliştirmek için okuyorsanız, odaklamaya ve ders çalışmaya ihtiyacınız vardır. Bu da okumak için özel bir zamana ihtiyacınız olduğunu anlamına gelir. Okumak için zaman ayırmak, ara verme riski olmadan çok daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır. Bu süre boyunca sessiz bir ortamı tercih etmeli ve dikkatinizin dağılmasından kaçınmalısınız.

 

Her gün okumaya odaklanmak için en az 30 dakika harcamalısınız. Okuma becerilerinizi ciddi ve başarılı bir şekilde geliştirmenin yolu budur. Ne kadar çok okursanız, gelişiminiz o kadar fazla olacaktır.

 

2.Doğru kitapları okuyun

 

Bilim kurgudan hoşlanmıyorsanız, Mars’ta geçen bir macera hakkında okumak size hiç de keyif vermeyecektir. Okumak için kitapları (ve diğer metinleri) seçerken, iki şeyi aklınızda bulundurun:

 

 

1.Bu kitapla ne kadar ilgilisiniz

2.Kitap sizin okuma seviyenize uygun mu?

 

Her şeyden önce tercihlerinizi sevdiğiniz alanlar hakkında yapmalısınız. Bununla birlikte İngilizce seviyenizi bir üste taşımak için basamağı bir adım yükseltebilirsiniz ancak zor metinlerin sizi hayal kırıklığına uğratacağını ve hevesinizi kaçıracağını da unutmayın.

 

Nereden ve nasıl İngilizce kitap okumaya başlayacağınıza emin değil misiniz? İnternet’te İngilizce okumayı öğrenmek için kitap önerileri bulabileceğiniz pek çok yer var. Bu seçenekleri inceleyebilir ya da size en yakın sahaf veya kitabevinde İngilizce seviyenize uygun macera kitapları satın alabilirsiniz. Zaman zaman İnternet’teki İngilizce günlük gazetelere göz atmak da İngilizce okuma egzersizleri için son derece yararlı olacaktır.

 

 

 

Scroll to Top