HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce Öğrenmenin Püf Noktaları Nelerdir?

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Günümüzde İngilizce konuşmanın önemi gün geçtikçe artıyor. Diyebiliriz ki, haberleşme dilinin yüzde 80’i, İnternet dilinin yüzde 90’ı İngilizceyi kullanıyor. Bunlar hiç de yadsınacak oranlar değil. Daha da ilginç -ve önemli olanı- dünyada İngilizce dilini ikinci dil olarak konuşanların sayısının anadili olarak konuşanların sayısını çoktan geride bırakmış olması. Bu da, İngilizce öğrenmenin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Elbette İngilizce öğrenmenin pek çok yolu var; İngilizce kursu bunların en başında geliyor. Bununla birlikte çok önemli olan bir nokta daha var: İngilizce kurs eğitimi ya da rehber öğretmen başta olmak üzere İngilizce öğrenilebilecek doğru kanalları seçmek. Hadi gelin, İngilizce öğrenmenin püf noktalarına birlikte bakalım.

İngilizce öğrenme motivasyonu

Her zaman söylediğimiz gibi her şeyden önce İngilizce öğrenmeye ‘karar vermek’ çok önemli, çünkü yeterli düzeyde İngilizce öğrenebilmek beraberinde epey emek ve zaman gerektiriyor. Bu nedenle ‘azimli ve kararlı’ olmak, sıklıkla altını çizdiğimiz bir durum… Yanı sıra, İngilizce öğrenme motivasyonuna mutlaka sahip olunması gerekiyor. Bu motivasyonu edinmek hem zor hem de kolay! Kolay çünkü doğru bir İngilizce kursu seçtiğinizde eğitmenler ya da konu hakkındaki danışmanlar size, pespembe bir dünya çizmenin yanı sıra İngilizce öğrenmenin aşamalarını da açık bir şekilde anlatacaklardır. Zor çünkü, size sonsuz bir ufuk sağlayacak olan İngilizceyi öğrenmek, zamanınızın epey bir bölümünü İngilizce kurs saatlerine ayırmanızla başlayacak. Ama öyle hemen karamsarlığıa kapılmayın, bu konuda daha pek çok önerimiz var.

Püf noktalar…

Eğer İngilizce öğrenmeye karar verdiyseniz, ilk yapmanız gereken hiç zaman kaybetmeden -ve hatta kararınızdan vazgeçmeden- bir İngilizce kursuna ya da okuluna adım atmak! Böylece aslında ilk büyük adımı da atmış olacasınız. İkinci önemli püf nokta; İngilizce öğrenmek için mutlaka güçlü bir ya da birkaç tane neden oluşturmak ve böylece İngilizce öğrenmeyi hedef haline getirmek! Uzmanlar ve bu alandaki deneyimli eğitmenler, İngilizcenin amaç değil, hedefe taşıyan çok önemli bir araç olduğunu söylüyor. Bu nedenle iş ya da özel yaşamınızda geleceğe yönelik kesin bir amacınızın-hedefinizin olması, dil öğrenme sürecini de hızlandırıyor. Muhtemelen İngilizce kursu eğitmen ya da danışmanlarınız da sizinle böyle bir konuşma yapacaktır. Bu değerli bilgileri mutlaka değerlendirmenizi öneririz. ‘Başlamak’ için bir kelime öğrenmek bile, motivasyonunuzu sağlamak için yeterli olabilir.

İngilizce öğrenmek!

Artık İngilizce kurs eğitimi almaya karar verdiniz. Bu durumda öğrenmenizi kolaylaştırıcı araştırmalara başlayabilirsiniz. Bu, size ve İngilizce kurs öğretmenlerinize son derece yardımcı olacaktır. Öyleyse ‘püf noktalara’ birkaç ekleme daha yapalım: Sevdiğiniz filmleri izleyebilir, müzikleri dinleyebilir ve kitapları okuyabilirsiniz. Tabii İngilizce olarak… Türkçesini aşağı yukarı aklınızda tuttuğunuz hikayeleri dinleyemek ise tekrar okumalarınızda pek çok kelimeyi İngilizce olarak daha çabuk hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Ve gramer!

İngilizce kurs eğitimlerinde -doğal olarak- en fazla üzerinde durulan derslerden biri de gramerdir. Bir dilin gramer yapısını öğrenmeden, dili tamamiyle öğrenmek maalesef pek de mümkün değil. Bu nedenle İngilizce kurs eğitimlerinizde öğretmeninizi can kulağı ile dinleyin ve eve döndüğünüzde notlarınıza mutlaka ama mutlaka göz atın. Bununla birlikte küçük bir deftere öğrendiğiniz Tense’leri (zamanları) kavramlarını, kurallarını ve diğer bilgileri not etmek -hepsini bir bakışta görmenizi sağlayaca şekilde- çok işinize yarayacaktır. Daha sonra bu kuralları, yeni öğrendiğiniz cümlelere uygulamaya çalışın. Böylece cümle kalıbını ve yeni kelimeleri pratik olarak uygulamış olacaksınız. Unutmayın, İngilizce öğrenmenin en temel püf noktası sıkça tekrar yapmaktır. 

Scroll to Top