HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce Öğrenmek için nereden Başlamalıyım

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Hayatımızda pek çok kez önemli kararlar alırız. Hatta hayati kararlar! Peki, neden? Çünkü zaman hızla akıp giderken iyi bir kariyer sahibi olmak, yüksek kalitede eğitim almak, hayatta istediklerimizi yapmak ve mutlu olmak isteriz. İşte bu nedenle aldığımız her karar önemli ve gereklidir. Hedefler ve kararlar birbiri ile doğru orantılıdır. Eğer hedefiniz, iyi bir İngilizce eğitimi ise, geç kalmadan bu önemli kararı almalısınız. Öyleyse “İngilizce öğrenmek için nereden başlamalıyım?” sorusuna vereceğimiz ilk cevap da şu olacaktır: Kendinizden! Şimdi, bu cevap hakkında biraz konuşalım.

Son kararınız mı?

Her ne kadar bu soru, popüler bir algı gibi düşünülse de aslında “İngilizce öğrenmek için nereden başlamalıyım?” sorusuna mükemmel bir cevap oluşturuyor. Çünkü karar vermek, işin yarısını yapmaktır! Eğer İngilizce öğrenmeye karar verdiyseniz ve bu son kararınızsa, ilk adımı tamamladınız demektir.

Az önce, İngilizce öğrenmeye ‘kendinizden’ başlamanız gerektiği gibi bir cümle kullandık. Bu şu anlama geliyor: Bu kararı verdiğiniz andan itibaren hayatınızda birtakım değişikler olmasına da izin vermelisiniz. Öncelikle ‘bahaneleri’ bir kenara bırakacaksınız. Unutmayın, bilgi çağındayız! İngilizce konuşmak, neredeyse su ve ekmek kadar yaşamsal! Demek ki, hem akademik kariyer hem de özel sektörde bir yerlere gelebilmek için İngilizce kursu, hayatınızdaki ilk değişiklik olacak. İş ya da okul saatlerinize ya da günlük rutinlerinize uygun bir İngilizce kursu mutlaka bulabilirsiniz. Çünkü İngilizceyi gerçekten sağlam temeller üzerine kurmak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka bir rehber ya da eğitimci ile yola çıkmalısınız.

Hayatı İngilizce eğitimine göre programlamak

Asla zor değil! Sadece bunu gerçekten istemeniz ve İngilizce kurs öğretmeninizle koordineli çalışmanız gerekiyor. Bir yandan da yavaş, yavaş hayatınızı İngilizce eğitimine göre programlamaya başlamalısınız. Özel hobi ya da kültürel faaliyetlerinizi İngilizce dilini dinleyip, öğrenebileceğiniz alanlara doğru yönlendirebilirsiniz. Örneğin film izlerken İngilizce alt yazılı olanları tercih edebilir, kitap seçekleriniz arasına -şimdilik- basitleştirilmiş İngilizce hikaye kitaplarını ekleyebilirsiniz. Ve en önemlisi de günde en az bir saat -ister okuyarak, ister dinleyerek ya da İngilizce kurs alıştırmalarınızı yaparak- ideal bir çalışma programı hazırlamalı ve uygulamalısınız.

Şurası açık ki, gramer öğrenmeden İngilizce öğrenmeniz mümkün değil… Bu nedenle ‘nereden başlamalıyım’ sorunun ilk şıkkı her zaman ‘İngilizce kursu’ ve İngilizce danışmanı olacaktır. Bu kaçınılmaz! İngilizce kursu, başlangıç seviyesi ile size, gramerin temelini kazandıracaktır. Unutmayın ki, temelleri güçlü olmayan bir bina her an çökmeye hazırdır. İngilizce dilinin temeli ise gramerdir. Başlangıç seviyesindeki cümle yapılarını öğrenmeden ilermeniz çok zordur. Diğer bir deyişle dil bilgisine hakim olmadığınız takdirde kendinizi ifade etmeniz pek de kolay olmayacaktır.

Merak etmek!

Çağımız meraklılar için mükemmel olanaklara sahip… Bunların başında da İnternet geliyor. Öğrenmeye başlamanın değişmez kurallarından biri de bir parça meraklı olmaktır. Neden ilgi alanlarınıza dair merak ettiklerinizi İngilizce olarak araştırmıyorsunuz? İşte size güzel bir başlangıç fikri daha! Böylece İngilizce kurs eğitiminize de ciddi bir destek sağlamış olursunuz. Şu İnternet dünyasında, keşfedilmeyi bekleyen -üstelik İngilizce olarak- neler var neler!

İngilizce seviyenizi belirleyin!

Henüz başlangıç seviyesinde dahi olsanız bugüne kadar duyduklarınız, okuduklarınız, dinledikleriniz ve izledikleriniz mutlaka İngilizce birikiminize katkıda bulunmuştur. İyi bir İngilizce kursu ile seviye tespit testine girebilir ve İngilizce bilginizi ölçelebilirsiniz. Böylece ‘İngilizce öğrenmek için nereden başlamalıyım?” sorusuna uzman eğitimcilerle birlikte en doğru cevabı verebilir ve İngilizce eğitimine doğru bir başlangıç yapabilirsiniz.

Scroll to Top