HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce Öğrenmek İçin Ne Dinlemeliyim?

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Al Green’in ilk kez 1972 yılında söylediği oldukça romantik bir şarkısı vardır. Adı “How Can You Mend A Broken Heart” olan şarkısında Al Green, aşk acısı çeken, kalbi kırık bir adamdan söz eder. (Yukarıdaki cümleyi ‘Kırık bir kalbi nasıl tamir edebilirsin?’ olarak çevirmek mümkün.) Şarkının sözleri müthiştir! (Mutlaka dinlemelisiniz.) Eğer şarkı sözlerini anlıyorsanız, İngilizce müzik dinlemek çok daha keyifli hale gelecektir. Hadi gelin, şimdi kendimiz için güzel bir şey yapalım, fonda Al Green’in nefis şarkıları çalarken, “İngilizce öğrenmek için ne dinlemeliyim?” sorusunun cevapları hakkında konuşalım.

Öğrenirken eğlenin!

Elbette eğlenmeye de hakkımız var. Bu neden öğrenirken olmasın ki! Örneğin müzik dinlerken öğrenmek kesinlikle mümkün! Ya da şöyle de söyleyebiliriz, İngilizceyi şarkılar ve müzik dinleyerek öğrenmeniz de mümkün… Bu kadar kesin konuşmamızın nedeni elbette bilimsel kaynaklar. İngilizce öğrenirken müzik dinlemenin gramer, kelime ve telaffuz becerisini artırmada ne kadar yararlı olduğuna dair bilimsel deliller var. Bununla birlikte “Mozart Efekti” adı verilen kavrama göre, öğrenme sırasında klasik müzik dinlediğinizde zihinsel başarılarınız çoğalıyor. (Bu arada İngilizce ödev ya da alıştırmalarınızı yaparken klasik müzik dinlemeye de ağırlık verebilirsiniz.) İşte bu nedenle İngilizce şarkılar dinlemek öğrenmemize katkı sağlıyor. Çünkü İngilizce şarkılarda genellikle gündelik dil, günlük konuşmalar, ifadeler ve deyimler yer alıyor. (Tabii şiirsel olanları da var.) Tıpkı İngilizce filmler gibi… Bu nedenle İngilizce kurs eğitmenine “İngilizce öğrenirken ne dinlemeliyim?” diye sorduğunuzda, size vereceği ilk cevap bu olacaktır: Gündelik dilin ve günlük konuşmaların geçtiği İngilizce şarkıları tekrar, tekrar dinle!

Ne dinlemeliyim?

İngilizce şarkı dinlemek aynı zamanda dilin ritim, tonlama ve vurgularını anlamanız ve dinlerken direkt olarak telaffuza odaklanmanızı sağlayacaktır. Muhtemelen ilk öğreneceğiniz kelimeler şarkının nakarat bölümü olacaktır. (Türkçe şarkıları düşünün.) Sıklıkla tekrar edilen ve genellikle basit cümle yapılarından oluşan nakarat bölümleri, İngilizce şarkılarda da pek değişik değildir. Bu belki de müziğin evrensel tılsımıdır. Melodiler ve şarkı sözlerinin ne zaman ve nerede aklımıza kazındığı konusunda pek de fikrimiz yoktur. Ama aynı şarkıyı üçüncü kez dinleyişimizde artık şarkıcı ile birlikte söylemeye başlarız. Kelimeleri ve ifadeleri de kolayca ezberleyebilirsiniz. Böylece şarkılar (şarkı sözleri) İngilizce öğrenmenize yardımcı olacaktır. Ve bir sır daha verelim: Bir süre sonra dinlediğiniz İngilizce şarkı sözlerini unutmanın pek de mümkün olmadığını, aynı şarkıyı nerede duyarsanız duyun hatırladığınızı fark edeceksiniz. (Türkçe şarkılar gibi.) Sadece bu bile, İngilizce kursu ödevlerinizi çalışırken bir yandan da müzik dinlemeniz için oldukça iyi bir neden.

Doğru şarkıları seçin!

“Ne dinlemeliyim?” diyen sesinizi duyar gibiyiz. Bu konuda da birkaç önerimiz var. Sizin de bildiğiniz gibi müziği hem dinleyip, hem de izleyebilirsiniz. İnternet’te oldukça iyi ve başarılı müzik kanalları var ve bunların birçoğunda şarkılar İngilizce alt yazıları ile yayınlanıyor. Bu güzel bir fırsat! Hem sözleri dinler hem de gözlerinizle takip ederseniz daha iyi bir öğrenme biçimi yakalayabilirsiniz. Sevdiğiniz İngilizce şarkıları seçmekte fayda var. Böylece dinlediğiniz müzikten daha çok keyif alırsınız. Yani, doğru şarkıyı seçin ve ‘Play’ ikonuna dokunup, dinlemeye başlayın. Bununla birlikte dinlediğiniz şarkının dili, ne çok kolay ne de zor anlaşılır olmalı… Aynı zamanda şarkıcının telaffuzu da! Tabii, şarkıyı dinlerken bu kadar kontrol altında olmasını sağlamanın kolay olmayacağını biliyoruz. Yine de bu önerileri aklınızın bir köşesinde tutabilir ve yeri geldiğinde uygulayabilirsiniz. İyi eğlenceler! 

Scroll to Top