HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce öğrenmek için 5 adım!

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Don’t write in English, they said, English is
Not your mother-tongue. Why not leave
Me alone, critics, friends, visiting cousins,
Every one of you? Why not let me speak in
Any language I like? The language I speak,
Becomes mine, its distortions, its queernesses
All mine, mine alone.

 

Şair Kamala Das, bu satırlarında ana dili ya da bildiği diğer diller yerine neden İngilizce yazmayı tercih ettiğini anlatıyor. Aslında bu sadece Kamala için geçerli değil. Dünya edebiyatında pek çok türde yazanlar genellikle İngilizceyi tercih ediyorlar. Hatta yazar olmayanlar da! Peki, anadili İngilizce olmayanlar bu yetkinliği nasıl kazanıyorlar? İşte bu makalede “Nasıl İngilizce öğrenebiliriz?” sorusuna, pratik bazı adımlarla cevap vereceğiz. Böylece siz de bu adımları kolayca takip edebilirsiniz. İngilizce yazan bir yazar olmak zorunda değilsiniz, ama bu ipuçları kendine güvenen bir iletişimci olmanızı ve hatta dil öğrenmek için tutkuya dahi kapılmanızı sağlayacak.

 

Why Did I Choose to Learn English?

Bu sorunun en kısa cevabı, ‘Çok fazla seçeneğim yoktu,” olacaktır.

Unutmayın ki, dünya dilleri arasında neredeyse ilk sırada yer alan İngilizceyi öğrenmek yeni birçok dili öğrenmeniz için en kolay yol olacaktır.

 

Feeling excited?

Read on!

 

1. Drawing Associations Between English and My Native Language

Anadilinizi kullanarak İngilizce öğrenebilir misiniz? Kesinlikle evet! Anadilinizdeki zengin kelime hazinenizi İngilizce öğrenme aracına dönüştürebilirsiniz. Nasıl mı? Çok kolay! Anadilinizdeki kelimelerin İngilizce karşılıklarını araştırarak kendi sözlüğünüzü yaratabilirsiniz. İlk olarak İngilizcede kullanılan en yaygın kelimelerden başlayabilirsiniz. Diller arasında çeviri yapabilir ve her durumda kendinizi ifade etmenizi sağlayacak yeni kelimeler öğrenebilirsiniz. Birden fazla dili bilmek aynı şeyleri birden fazla perspektiften görmeniz yardımcı olur. Kültürlerarası iletişim dünyamızda giderek daha önemli hale geliyor. İki veya daha fazla dilde yetkinseniz, çeviri  hizmetleri sağlamanın kendi başına tam bir kariyer olabileceğini unutmayın!

 

2. Making As Many Mistakes As I Could  

İngilizce kursu ya da İngilizce birebir ders ile ilerlemek son derece önemlidir. İngilizce sınıfındaki grup tartışmaları, sunumlar ya da öğretmeninizle kuracağız diyalog sizi epey ileri düzeye taşıyacaktır. Fakat bunun ilk günden gerçekleşmesini beklemeyin. Henüz emekleme dönemindesiniz! Düşe kalka ve sıklıkla hatalar yaparak yürüyeceksiniz. Bu nedenle hata yapmaktan korkmayın. Ayrıca İngilizce öğretmenleriniz yanlış yaptığınız her an sizi uyaracaktır. Diğer bir deyişle, binlerce hata yapabilirsiniz ama unutmayın ki bunlar öğrenme sürecinizin önemli bir parçasıdır. İngilizce öğrenecekseniz, buna alışmak zorundasınız. Başlangıçta başarısızlığa ve birçok hata yapmaya hazır olun!

 

3.Investing in a Good Dictionary

Kitap okurken çoğu zaman anlamadığınız kelimelerle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda eğer yanınızda İngilizce bilen bir arkadaşınız ya da öğretmeniniz varsa işiniz kolay demektir. Ama genellikle bir İngilizce sözlüğe başvurmanız gerekecektir. İngilizce öğrenme sürecinizde evinizdeki en önemli kitabın sözlük olacağı kesin!

İngilizce sözlükler, kelimelerin alfabetik olarak nasıl düzenlediğini ve anlamlarını bilmediklerinizi nasıl arayacağınızı öğretir. Ama sadece bu değil! Sözlük aynı zamanda bir telaffuz rehberi, eş ya da benzer anlamları olan kelimeler, zıt anlamlar ve daha pek çok bilgiyi örnek cümlelerle açıklar.

Sadece İngilizce bir sözlük okuyarak öğrenebileceğiniz çok şey var!

 

4. Finding Fun Ways to Study

Okulda, İngilizce kursunda ya da birebir İngilizce derslerinde gramer ve temel yapıları öğrenirsiniz. Bir metni inceler, alıştırmalar çözer ya da sınıf arkadaşlarınızla konuşma pratikleri yaparsınız. Dil öğreniminde yenilikçi ve yaratıcı bir yaklaşım getirmek çok önemlidir. Sabit dilbilgisi alıştırmaları veya deneme yazıları çoğu insan için işe yaramaz. Herkesin İngilizce gibi zor bir konu üzerinde çalışırken bir şeyler çözmesi gerekir, aksi halde sıkılabilir ya da vazgeçebilirsiniz. Öğretmenlerin çoğu artık sınıfta görsel-işitsel materyaller kullanıyor. Oyunlarla yeni bir şeyler öğrenmek muhteşem etkilere sahiptir. Eğlenceli İngilizce öğrenme araçları sayesinde bunu başarmak çok kolaydır. Başlamak için dil oyunlarını kendiniz veya arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz. İngilizce çapraz bulmacaları çözebilir ya da ailenizle her hafta bir Scrabble şöleni düzenleyebilirsiniz.  Bununla birlikte ilgi duyduğunuz alanlarda İngilizce YouTube kanallarına göz atabilirsiniz. Örneğin, yemek yapmayı seviyorsanız, İngilizce konuşan bir şefi takip edebilir ve böylece kek tarifini alırken yeni İngilizce kelimeler öğrenebilirsiniz.

 

5. Acting and Writing English Stories

Hikâye anlatımı ve dil öğrenimi başlangıçta biraz uzak görünebilir, ancak aslında çok farklı değildir. Bir dilin akıcı konuşmacısı olmak için, kendinizi ifade edebilmek ve verimli bir şekilde iletişim kurabilmeniz gerekir. Öyleyse kendi hikâyelerinizi İngilizce yazmayı deneyin ve hatta onları harekete geçirin. Çevrim içi bir çalışma grubu oluşturun ve hikâyelerinizi İngilizce canlandırmak için kendinize rol arkadaşları aramaya başlayın.

Ekip çalışması gerektiren aktivitelerden yararlanın. Beden dilinizi ve ifade becerilerinizi geliştirmek için yerel bir tiyatro grubuna katılmayı da deneyebilirsiniz.

 

Scroll to Top