İngilizce konuşma pratiği

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

 

İngilizce konuşma pratiğinizi kısa filmlerle geliştirin!

 

Küçük şeyler çoğu zaman en kullanışlı olanıdır. Örneğin düğmeler! Fakat bu konuda Napoleon’un pek de güzel hatıralara sahip olduğu söylenemez. Dünyanın en tanınan komutanlarından biri olan Napoleon’un, birkaç küçük şey yüzünden büyük bir savaşı kaybettiği düşünülmektedir. Rusya’yı işgal ederken, ordusunun paltolarının düğmeleri, sert soğuk yüzünden düşmüş, yarım milyondan fazla olan askerlerin sadece 10 bini Fransa’ya dönebilmişti. Bu, ilginç bir yaklaşım şekli olabilir ancak gerçek şu ki, küçük bir şey ya da basit düğmeler, büyük bir kayıp yaşanmasına neden oldu. Oysa bu küçük şeylerden yararlanılarak büyük kazançlar elde edilebilir. Düğmeler ya da İngilizce öğrencileri için kısa filmler gibi!

 

Bu ironik giriş paragrafının ardından, İngilizce konuşma pratiği için oldukça yararlı olan diğer küçük şeylere, bazı ilginç kısa filmlere birlikte göz atalım…

 

 

Sokak dilini öğrenin!

Eğer onları izlemezseniz ölmezsiniz ama izlerseniz, sokak dilinin bolca kullanıldığı -ve çok ödüllü- filmler,  İngilizce konuşma pratiği için büyük katkıda bulunacaktır. Bunun temel nedeni, genellikle uzun veya karmaşık olmayan gerçekçi İngilizce konuşmaları içermeleridir. Bu tür basit özellikler, İngilizce öğrencileri için bulunmaz bir nimettir. (YouTube’ın kısa filmler koleksiyonu da göz ardı edilemez tabii!)

 

Why short films are great for your English conversation skills

İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirmek için neden kısa filmler izlemeniz gerektiğini merak edebilirsiniz. Bu filmleri izlemek, İngilizce öğrenenler için hazırlanmış videolardan biraz daha zor olabilir, ancak yine de bu çabaya değer.

İşte bazı nedenler:

 

-Anadili İngilizce olanların doğal konuşma akışlarını takip etmeyi öğrenirsiniz: Çoğu dil kursunda öğrenme materyalleri olarak kullanılan videolar, yapay olarak yavaş bir tempoya sahiptir. Gerçek kelimelerden oluşan kısa filmler ise size, anadili İngilizce olanların genel konuşma şekillerini gösterir. İngilizcenin doğal ritmini nasıl takip edeceğinizi bildiğiniz zaman, bu konuşmaları anlamak sizin için çok daha kolay olacaktır.

 

-Kısa filmler unutulmaz, bu da kelime dağarcığının hatırlanmasını kolaylaştırır: Filmlerdeki karakterler ve görseller, konuşmaların içeriğini hatırlamanızı kolaylaştırır. Filmlerde geçen her diyaloğun bir amacı vardır ve bu, konuşmayı anlamanıza yardımcı olur.

 

-Diyaloglar genellikle birbiriyle bağlantılıdır: Kısa filmler, farklı karakterler arasında birçok detaylı etkileşime sahiptir. Konuşmalar ise genellikle farklı ve çeşitli konuları dile getirir.

 

-Çoğu kısa film yaklaşık 15 dakika uzunluğundadır ki bu, diyalogların da kısa olmasını sağlar: Böylece doğal İngilizcenin nasıl aktığını daha iyi anlamanız için konuşmaları tekrar tekrar dinlemenize yardımcı olur.

 

Aşağıdaki filmler birçok farklı içeriği ve sohbet türünü kapsamaktadır. Bu listedeki filmlerin bazıları herkes için uygun olmayabilir. Filmleri izlemeden önce açıklamaları okumanızı öneririz. Şimdi başlayalım!

 

“Welcome to My Life”

 

Level: Beginner to Intermediate

Genre: Animation

 

Canavarlar hemen tüm filmlerde genellikle kötü karakterler olarak betimlenir ya da normal olmayan veya insanlara benzemeyen şeyler olarak gösterilir. Bu kısa film, bu fikri tamamen tersine çeviriyor. Bununla birlikte okul hakkında bazı temel kelimeleri öğrenmenizi sağlıyor.

 

“The Fancy Gentleman”

 

Level: Beginner to Intermediate

Genre: Animation

 

“Classy”, şık ve sofistike bir şekilde davranan ve konuşan bir kişiyi tanımlamak için kullanılan bir kelimedir. Bunun gibi bir kişi “rafine” ve “saygın” olarak tanımlanır ve toplumda yüksek bir statüye sahip olma eğilimindedir.

ABD’de, zengin Avrupalıların vurgusu, tavırları ve modası genellikle “klas” olma ile ilişkilidir. Özellikle, Amerikan pop kültürü, en üst düzey Fransız ve İngiliz halkını en rafine edilmiş olarak görmektedir. Bu filmde, öğrenciler bu fikri, Mickey ve Minnie Mouse’un ünlü çizgi karakterlerini izleyerek görebilirler.

 

“Snake Bite”

Level: Intermediate

Genre: Horror

 

“Text Me”

Level: Intermediate

Genre: Comedy

 

“Nadia”

Level: Intermediate

Genre: Drama

“Two Dosas”

Level: Intermediate

Genre: Comedy

 

“The Meltdown”

Level: Intermediate

Genre: Comedy

 

“A Reasonable Request”

Level: Intermediate to Advanced

Genre: Drama

 

“The iMom”

Level: Intermediate to Advanced

Genre: Science Fiction

 

“How Was Your Day?”

Level: Intermediate to Advanced

Genre: Drama

Description:

 

 

“A Conversation with My Black Son”

Level: Intermediate to Advanced

Genre: Documentary

“How I Faked Being American”

Level: Advanced

Genre: Documentary

 

“Sally Ride on Dumb Questions”

Level: Advanced

Genre: Documentary

 

Bu filmleri izlerken hikâyelerin tadını çıkarmayı ve eğlenmeyi unutmayın!

 

 

}
Scroll to Top
HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI