HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce konuşma pratiği nasıl yapılır?

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

 

İngilizce konuşma pratiği ya da diğer bir deyişle speaking, İngilizce eğitiminin en temel becerilerinden biridir. İyi İngilizce bilmek, iyi İngilizce konuşmakla eş değerdedir. İngilizce ya da başka bir yabancı dil eğitimi temel gramer ile başlar ve öncelik her zaman dilin yapısı hakkındaki derslere verilir çünkü bir dilin gramer yapısını öğrenmeden ilerlemeniz mümkün değildir. Bununla birlikte dersleriniz ilerledikçe konuşma pratikleri de başlayacaktır. İlk başlarda yavaş ya da daha temkinli konuşabilirsiniz. Ancak konuşma yeteneğinin gelişmesi çok ve sürekli pratik yapmakla doğru orantılıdır. Eğer İngilizce konuşma pratiği nasıl yapılır? diyorsanız aşağıdaki ipuçlarını takip edebilir ve İngilizceyi çok daha iyi konuşmak için çalışmaya başlayabilirsiniz.

 

İngilizce konuşma pratikleri

Dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri olan İngilizce genellikle İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesi olarak ayrılsa da pek çok aksanı vardır. Bir dili iyi bir şekilde konuşmanın ilk şartının da aksan olduğu aşikârdır. Eğer ana diliniz İngilizce değilse, bir İngiliz gibi konuşmanızın mümkün olduğunu söylemek zor ancak imkânsız değil! İngilizceyi ana dili gibi konuşamasanız da karşınızdakinin anlayacağı şekilde telaffuz etmek için birkaç beceriyi aynı anda geliştirmeniz gerekmektedir. Bunlardan ilki listening yapmaktır.

 

İngilizce listening dersleri en az speaking kadar önemlidir ve birbirlerini direkt olarak etkilerler. İngilizce kursunuz ilerleyip, gramer yapısını öğrenmeye başladıkça listening derslerinizin gerekliliği de kendini göstermeye başlayacaktır. İngilizce herhangi bir kelimenin nasıl telaffuz edildiğini duymadan, kelimeyi hecelemeniz mümkün değildir. Dolayısıyla İngilizce konuşma pratiği nasıl yapılır? sorusunun ilk cevabı düzenli bir şekilde İngilizce listening pratikleridir.

 

Peki, listening pratikleri yaparken İngilizce konuşma yeteneğinizi nasıl geliştireceksiniz? Bu konuda ilgi alanlarınızdan yardım alabilir ve YouTube ya da benzeri kanalları İngilizce konuşma pratiğinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz. Sevdiğiniz türdeki herhangi bir film ya da diziyi açıp, İngilizce alt yazı olarak ayarlayın ve 1 ya da 2’şer dakikalık bölümler halinde dinleyin. Birkaç dinlemeden sonra duyduğunuz kelime ve cümleleri defterinize not edin. Daha sonra bu kelime ve cümleleri sesli bir şekilde okuyun. Bu tür bir pratiği İngilizce diyalog videolarıyla da yapabilirsiniz. Kısa cümleler İngilizce konuşma pratiğinizi artıracaktır.

 

İngilizce konuşma pratikleri için bir diğer yöntem ise okumak diğer bir deyişle İngilizce reading yapmaktır. Az önce de belirttiğimiz gibi İngilizce konuşma pratikleri birkaç yeteneğinizle birlikte gelişebilir. Bu nedenle İngilizce kitap, makale ya da basit metinler okumak size mutlaka katkı sağlayacaktır.

 

Arkadaşlarınızla konuşun!

İngilizce konuşma pratiği nasıl yapılır? sorusunun bir başka cevabı da okul, sınıf ya da kurs arkadaşlarınızla İngilizce diyaloglar kurmaktır. Okul ya da kurs çıkışı bir araya gelebilir ve günlük olayları ya da herhangi bir filmi tartışabilirsiniz. Bununla birlikte İngilizce On-line sohbetler de İngilizce konuşma pratiğinize destek olabilir.

 

 

 

Scroll to Top