İngilizce kıyafet isimleri

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İngilizce pratik yapmanın en kolay yollarından biri de evinizdeki, çalışma masanızdaki, mutfağınızdaki hatta arabanızdaki ve çevrenizdeki tüm eşyaların isimlerini öğrenmektir. Böylece kısa süre içerisinde pek çok İngilizce kelimeyi öğrenmiş ve dağarcığınızı geliştirmiş olursunuz. Bununla birlikte çok daha fazla kelime öğrenmenizi sağlayacak bir yöntem daha var: Kıyafetleriniz! Evet, yanlış duymadınız! Belki her sabah çok, çok farklı şeyler giymiyorsunuz ama her mevsim kıyafetlerimiz değişiyor, değil mi? İşte harika bir ipucu! Her ne kadar kıyafetlerimizin İngilizce isimlerini öğrenmek kolay gibi görünse de bazı kelimeler kafa karıştırıcı olabilir. “Shirts”, “t-shirts”, “sweaters”, “flip flops” ya da “sandals” ve diğerleri… Ama hemen telaşlanmayın! Aşağıdaki makalede mevsimlere göre kıyafetlerimizin İngilizce isimlerini kolayca öğrenebilirsiniz.

 

 

Summer

 

Flip flops / Sandals 

 

Türkçeye “parmak arası terlik” olarak çevrilen “flip flops / sandals” yaz mevsiminin kavurucu sıcaklarında tam bir kurtarıcıdır.  Ayakları açıkta bırakan, ilk iki ayak parmağı arasında bir kayış bulunan, yaygın bir sandalet türü olan flip floplar olmadan yaz mevsimi pek de katlanılır olmazdı.  Sandallar ise -muhtemelen siz de birkaç çifte sahipsiniz- ayağın bir kısmını açıkta bırakan ayakkabılardır.

 

Shorts

 

Bu İngilizce kelimeyi hepimiz çok yakında tanıyoruz. Yaz mevsiminin olmazsa olmaz kıyafetlerinden biri de şortlar! Çok sıcak günlerinde bir iş toplantısı için çok uygun olmasa da kumsalda bir hafta sonu tatili ya da hayvanat bahçesi gezisi için harikadırlar.

 

Caps/Hats 

 

İşte aşina olduğumuz bir kelime daha: Hats! Belki şehir içinde bir moda ikonu olsa da kumsallarda kesinlikle giymemiz gereken en önemli yaz eşyasıdır.

 

 

T-shirt

T-shirt kelimesi genellikle “shirt” ile karıştırılır. Oysa ilki, neredeyse her gün farklı bir rengini giydiğimiz tişört, diğeri ise, “gömlek” anlamın gelir. İki İngilizce kelimeyi birbirine karıştırmamak için şöyle düşünebiliriz: “Shirt”, daha çok iş ya da resmi ortamlarda giyilen, düğmeli bir kıyafettir. “T-shirt” ise, genellikle kısa kollu, pamuktan yapılmıştır ve daha çok spor kıyafetlerle birlikte giyilir.

 

 

Autumn

Şehrinizdeki manzara yemyeşil ağaçlardan turuncu, kırmızı ve sarı yapraklara dönüşür çünkü artık sonbahar gelmiştir.

Çevremizdeki pek çok insanın en sevdiği mevsim sonbahardır. Bunun temel nedeni havanın giderek daha ılık ve serin olması, aynı zamanda da sararan ya da kızıllaşan yaprakların muhteşem görünüşüdür. Biraz da hüzün tabii… Ağaçlar yaprakları döker ve son yaprak da kaldırım taşlarına düştüğünde artık kış kapıda göründü demektir. Bu mevsim için giysi dolabımızda pek çok şık kıyafet vardır. Şimdi de sonbahar kıyafetlerinin İngilizce isimlerini öğrenelim:

 

Sweater

Kalın, uzun kollu ya da kolsuz olan sweaterler hem son derece kullanışlı hem de şıktır.

 

Cardigan

Türkçeye “hırka” olarak çevirdiğimiz “Cardigan” sonbaharın en popüler kıyafeti olsa gerek! Üstelik şık bir tasarıma sahip bir hırkayı iş toplantısında dahi giymeniz mümkündür.

 

Raincoat 

Ve işte sonbaharın olmazsa olmaz kıyafeti: Raincoat! Hepimizin asına aşina olduğunu yağmurluklar olmadan sonbaharı geçirmek pek de mümkün değildir. Genellikle şapkalı olan rengarenk yağmurlukları ve tabii şemsiyeleri, aslında her mevsim hazır tutmakta fayda var.

 

 

 

 

 

 

}
Scroll to Top
HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI