İngilizce kelimeler

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

 

“Hoşça kal” kelimesini kullanmaktan sıkıldınız mı? Peki, en fazla kullandığımız kelimelerden biri olan “hoşça kal” ifadesini daha hoş bir şekilde söylemek ister misiniz? Öyleyse doğru makaleyi okuyorsunuz. Bu makalede hem yeni İngilizce kelimeler hem de İngilizce ifadeler öğreneceksiniz.

 

 

1. Bye

“Bye” kelimesi genel bir veda ifadesidir. Kısa ve basit olan bu kelimeyi arkadaşlarınız, aileniz ve bunun yanı sıra iş arkadaşlarınız ve ortaklarınız için kullanabilirsiniz.

 

2. Bye bye!

Bu tatlı ve çocuksu ifade genellikle çocuklarla konuşurken kullanılır. Bazen yetişkinler de birbirlerine “bye bye” diyebilirler, ancak bunun için birbirlerini iyi tanımaları ya da çok yakın dost olmaları gerekir. Bu kelimenin çok ciddi bir iş ortamında kullanılması pek de hoş olmaz.

 

3. See you later, See you soon or Talk to you later

Bu kelimeler, iş arkadaşlarınız ve çevrenizdeki hemen herkes için oldukça uygundur. Genellikle, “bye” demeden önce bu ifadelerden birini söyleriz, çünkü “bye” kelimesi biraz kısa olabilir. Bu ifadelerde “you” kelimesinin genellikle “ya” şeklinde telaffuz edildiğini aklınızda tutun!

 

 

4. I’ve got to get going  or I must be going

Sosyal bir ortamdan ayrılırken kullanabileceğiniz en uygun iki ifade, “I’ve got to get going” ya da  “I must be going” şeklinde olabilir. Sohbet ortamında birden bire “güle güle” demek ya da konuşmayı yarım bırakıp gitmek pek de güzel bir davranış değildir. “I’ve got to get going” dediğinizde insanlar sizin birazdan “goodbye” diyeceğinizi anlarlar. Duruma bağlı olarak, toplantıdan ya da ortamdan neden ayrılmak zorunda olduğunuzu açıklayabilirsiniz. Örneğin, “I’ve got to get going. I have to wake up early tomorrow morning,” gibi bir cümle kurabilirsiniz. Böylece bulunduğunuz ortamdan hoşnut olmanıza rağmen ayrılmak zorunda kaldığınızı ifade edebilirsiniz.

 

 

5.Take it easy

Bu ifade, “have a nice day” demenin bir diğer şeklidir. Aslında “Take it easy” ifadesi, birisine “çok çalışmaması” ya da daha rahat davranması için cesaret veren bir ifadedir. Fakat bu ifadenin çok sinirli birisine söylendiğinde “calm down” anlamına geldiğini de aklınızda tutun!

 

6. I’m off

Bu kısa cümle, insanlara elveda demeye hazır olduğunuzu bildirmenin resmi olmayan yoludur. Bu ifadeyi “right then, I’m off” ya da “anyway, I’m off” şeklinde kullanarak biraz daha uygun hale getirebilirsiniz. “I’m off” demeden önce bu gibi ifadeleri kullanmak, insanların bir şey ilan etmek üzere olduğunuzu bilmelerini sağlar. Ve eğer isterseniz ortamdan neden ayrıldığınıza dair bir açıklama yapabilirsiniz. Örneğin, “anyway, I’m off: I’ve got a busy day tomorrow,” diyebilirsiniz. Bu “hoşça kal” demek ve ortamdan ayrılmak için iyi bir yöntemdir.

 

İş ortamlarında kullanılan “Goodbye” kelimeleri

7. Goodbye

“Goodbye” kelimesi iş ortamlarında nadiren “hoşça kal” demek için kullanılır. Daha çok ilk kez tanıştığınız ve bir daha görmeyeceğiniz kişilerden ayrılırken kullanabilirsiniz. “Bye” kelimesi iş koşullarında daha uygundur.

 

8. Have a nice day or Have a good _____

 

Bu cümleler çok iyi tanımadığınız birilerine “hoşça kal” demenin hoş ve kibar yöntemidir. Bir iş arkadaşınız, kasiyer veya yeni tanıdığınız birisine “have a nice daydiyebilirsiniz. Duruma bağlı olarak “good” kelimesinden sonra herhangi bir ismi kullanabilirsiniz. Örneğin, “have a good vacation” ya da “have a good weekend” gibi.

 

9. I look forward to our next meeting

Biriyle iş yapmaya devam etmek istiyorsanız eğer bu çok resmi ifade uygundur. Karşınızdaki kişinin “hoşça kal” demenize rağmen, onunla iletişimde kalmak istediğinizi bilmesini sağlar.

 

10. Until _____

Bu ifade çok sık kullanılmaz,  ancak karşınızdakini bir daha ki sefere göreceğinizi biliyorsanız eğer kullanabilirsiniz.  Örneğin, kişiyi gelecek hafta tekrar görecekseniz “until next week” diyebilirsiniz.

 

 

 

}
Scroll to Top
HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI