HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce kelime öğrenme

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

İngilizce teşekkür etmek için hangi kelimeleri kullanırız, hiç düşündünüz mü? İşte 25 “teşekkür” kelimesi!

Hadi gelin, küçük bir oyun oynayalım… Kaç farklı dilde teşekkür edebilirsiniz? Merci, arigato, gracias kamsahamnida, xie xiedanke… Başka? Aslıda bu dilleri konuşamasanız da, teşekkür kelimelerini söyleyebiliyor olmanız sizi şaşırtabilir. Bu kelimeleri anlamak kolaydır çünkü teşekkür etmek, genellikle herhangi bir dilde öğrendiğiniz ilk birkaç sözcük arasındadır. Basit bir thank you, tüm dünyada tanınmış, en basit görgü formudur. Etkileyici olan, bu iki basit kelimenin nasıl bütün kapıları açtığı ve dünyanın her yerine insanlarla iletişim kurmanıza yardımcı olduğudur.

Çoğu zaman, teşekkür etmenin her dilde pek çok farklı ifadesi vardır ki bu kesinlikle İngilizce için de böyledir. Bu makalede, İngilizcede teşekkürü ifade eden birçok ilginç kelime ve ifade okuyacaksınız.

 

 

25 Ways to Say “Thank You” in English

Hiç tanımadığınız birine teşekkür etmek:

Market siparişinizi kontrol etmek için bir telefon geldi veya avukatla görüşmek için beklerken sekreter, “Bir fincan kahve içer misiniz?” dedi.  Ya da hiç tanımadığınız biri size en yakın tren istasyonuna nasıl gidebileceğinizi tarif etti. Bu insanlara nasıl cevap verirsiniz?

 

En basit ve en temel teşekkür etme biçimi şudur:

 

(1) Thank you.

 

Aşağıdaki form ise daha çok arkadaşlarınız, aileniz ya da akranlarınız içindir:

 

(2) Thanks!

Teşekkürden çok daha ileri bir duygunuzu ya da -şükranlarınızı-  vurgulamak isterseniz şöyle söyleyebilirsiniz:

 

(3) Thanks so much.

Arkadaşlarınızla ya da ailenizle birliktesiniz, böyle bir ortamda çok daha rahat bir ifade kullanabilirsiniz:

(4) Thanks a million.

 

Birisi size bir iyilik yaptığında:

Birisi size bir iyilik yaptığında ya da herhangi bir konuda yardımcı olduğunda -sınıf projenizle ilgili başka bir öğrenciden yardım isteyebilirsiniz veya işe geç kaldınız ve taksi bulamıyorsunuz. Komşunuz sizi arabasıyla ofisinize yakın bir yere bırakmayı öneriyor- nasıl bir ifade kullanırsınız?

Bu tür nazik davranışlar ya da yardımlar için şu cümlelerle teşekkür edebilirsiniz:

(5) That’s very kind of you.

Örneğin hiç tanımadığınız biri sizi hoşnutsuz bir durumdan -yağmurlu bir günde önünüzde aniden beliren bir taksi- kurtarabilirler.

(6) You made my day.

Bu kadar harika ve yardımsever oldukları için onlara aşağıdaki gibi de teşekkür edebilirsiniz:

(7) You’re awesome!

 

Birisi sizin için beklenmedik bir şey yaptığında:

Birisi şimdiye kadar hiç beklemediğiniz bir yardımda bulundu mu? Kendi odasını asla temizlemeyen kardeşiniz, ne kadar meşgul olduğunuzu fark edip, size mutfak işlerinde yardımcı olmayı önerdi mi? Başka bir şehirde yaşayan arkadaşınız, yeni işinizi tebrik etmek için iki saatlik yoldan, elinde kocaman bir hediye paketiyle geldi mi?

Bu eylemler kardeşinize, arkadaşınıza ya da benzeri davranışlardan dolayı bir başkasına minnettar kalmanızı sağlayacaktır. Hatta onlara teşekkür edecek kelimeler bulamasınız. Bu durumda şu şekilde bir cümle kurabilirsiniz:

(8) I don’t know what to say!

 

Hoş bir sürpriz olsa da, sözlerinde ya da eylemlerinde size karşı bu kadar düşünceli davranan biri karşısında biraz utangaç hissedebilirsiniz.  İşte bu hissi ifade etmek için birkaç yol var:

 

(9) Oh, you shouldn’t have!

(10) How thoughtful of you!

 

Birisi önemli bir hedefe ulaşmanıza yardım ettiğinde:

Başarıya veya önemli bir hedefe ulaşmak her zaman kolay değildir. Bunun için çoğu zaman çevrenizdekilerden destek görürsünüz. Belki de sizi neşelendiren ebeveynleriniz ya da çalışmalarınızda daha başarılı olmanızı sağlayan bir ekibiniz var. Bu başarıda sizi destekleyenlere şu şekilde teşekkür edebilirsiniz:

(11) I couldn’t have done it without you.

(12) I really want to thank you for your help.

(13) I really appreciate everything you’ve done.

 

 

Birisi zor zamanlarda size yardım ettiğinde:

En zor zamanlarımızda -işimizi kaybettiğimizde, hasta olduğumuzda ya da yolda arabamızın lastiği patladığında- bize yardım edenlere sonsuz şükran duyguları besleriz. İşte bu duygularımızı ve minnettarlığımızı göstermek için şu cümleleri kullanabiliriz:

(14) I’m really grateful for your help.

(15) This means a lot to me.

(16) Thanks for having my back.

 

 

Birisi sizi desteklediğinde, bu o kişinin daima arkanızda olduğunu gösterir. Bu kişiye maddi olmasa da manevi olarak borçlanırsınız ve ona şöyle teşekkür edersiniz:

(17) I owe you one.

 

Belirli bir şey için birine teşekkür etmek:

Bilgilerini ve tecrübelerini sizinle paylaşanlara teşekkür etmek için şunları söyleyebilirsiniz:

(18) Thank you for your guidance.

(19) Thanks for explaining this to me.

Evinde, ofisinizde ve benzeri bir yerde sizi ziyarete gelen iş arkadaşınıza, dostunuza ya da yakınınıza şöyle teşekkür edersiniz:

(20) Thank you for stopping by.

Eğer sizin için yaptıkları bir şey için birine teşekkür ediyorsanız, ona teşekkür ettiğinizi tam olarak anladığından emin olmalısınız. Bu durumda örneğin şunu söyleyebilirsiniz:

(21) Thanks for [finding my dog].

Resmi olarak birine teşekkür etmek:

Şirketlerle, işletmelerle resmi konularda uğraşırken mesajınızın daha ciddi olmasını isteyebilirsiniz. Resmi bir ortamda birisine size cevap verdiğinden dolayı teşekkür etmek için şunları söyleyebilirsiniz:

(22) Thank you for contacting me.

(23) Thank you for your prompt reply.

(24) I appreciate your feedback.

(25) I’m grateful for your assistance.

Peki, birisi “teşekkür ederim” dediğinde nasıl cevap vereceksiniz?

Birine teşekkür etmenin birçok yolunu öğrendiğinize göre, bunun tam tersinizi de yapabiliyor olmanız gerekiyor. Bir tür, “bir şey değil” demek gibi…

Bu tür durumlarda yanıt vermenin en resmi yolu bu olsa da, sıradan durumlar için de aşağıdaki cümleyi kullanılabilirsiniz:

You’re welcome.

 

Resmi olmayan ortamlarda şunları söyleyebilirsiniz:

Don’t mention it.

No worries.

Not at all.

Birisi bir yemek ya da bir hizmet için size teşekkür etmişse, onlarla yemek yemeyi veya onlarla çalışmayı sevdiğinizi söyleyerek memnuniyetinizi dile getirebilirsiniz:

It’s my pleasure.

 

 

Thank you for reading this post and learning with me today!

 

Scroll to Top