HEMEN TIKLA ARA
0 212 233 09 99
ÜCRETSİZ WHATSAPP
BİLGİ HATTI

İngilizce kelime öğrenme metotları

SDM Dil Okulu Seviye Tespit Sınavları İngilizce Almanca İspanyolca Fransızca Çince İtalyanca Rusça Yunanca Portekizce Farsça Arapça Türkçe

Bebekler genellikle birinci doğum günlerinden sonra ilk kelimelerini konuşmaya başlar. İkinci yaşlarına doğru kelime dağarcıkları 100’e ulaşır; dört yaşına geldiklerinde ise konuşma becerileri neredeyse yetişkinlerle aynı düzeydedir. Bu öğrenme biçimi üzerine biraz düşündüğünüzde sizin de aklınıza bazı fikirler geliyor değil mi? Aslında İngilizce, İspanyolca, Rusça ya da dünyadaki herhangi bir dili öğrenmek için siz de benzer bir yöntem -adım-adım öğrenme- takip edebilirsiniz. Bir yetişkin olsanız dahi, dil öğrenirken ilk adımları atmak -tıpkı bebekler gibi- pek de kolay değildir. Ama bir kez temel bilgileri edinirseniz, kaç yaşında olursanız olun, dil yetenekleriniz havada uçuşmaya başlayacaktır.

Fakat sorun şu ki, dil öğrenmeye yeni başlayanlar genellikle öğrenme stilleri ve düzeyleri için doğru dersleri bulmakta zorlanır, hatta harika dersler bulduklarında dahi çok hızlı ilerleyemezler. Çünkü bu dersler genellikle sadece İngilizce dilinin dar bir bölümüne odaklanır. Oysa İngilizce kursu iyi bir başlangıç için en ideal olanıdır. İşte bu makalede İngilizce kursu ile başladığınız eğitiminize destek olacak ve gelişiminizi hızlandıracak İngilizce kelime öğrenme metotları hakkında bazı dersler yer alıyor.

 

How to Learn 100+ English Words a Day

 

Bir günde 100’den fazla İngilizce kelimeyi nasıl öğrenebilirsiniz?

Birçok insan herhangi bir ders planı yapmadan yeni kelimeler öğrenmeye başlıyor. Bunun için yeni kelimeleri dinlemeye ve anında ezberlemeye çalışıyor, fakat birkaç saat sonra öğrendiklerinin hepsini unutuyorlar.  Bununla birlikte yeni bir dil öğrenenler genellikle doğru kelimeleri doğru zamanda hatırlayamıyor ve bu da İngilizceyi daha da zorlaştırıyor.

İyi bir strateji, uzun vadeli bir hedefe ulaşmak için önemli bir plandır.

 

İngilizce kelime öğrenme metotları için bu stratejiler şunları içerir:

1.Hem isim hem de fiil olan kelimeleri öğrenmek

2.Birden çok anlamı olan kelimeleri öğrenmek

3.Kendi dilinizde aynı şekilde konuşan kelimeleri öğrenmek

4.Aynı köke sahip kelimelerin gruplarını öğrenmek

 

Bu stratejilerle İngilizce kelimeler daha hızlı ve etkili ezberlenebilir.

 

 

Vocabulary for the Bathroom

İlk kelime grubumuz günlük hayatımızda sıkça kullandığımız banyo ve banyo objelerine dair kelimeler… Banyo genellikle sabah gözümüzü açar açmaz, evde ilk kullandığımız yerdir. Banyoda sıkça rastladığınız objelerin isimlerini bilmek, birçok öğrenci için oldukça yararlı olabilir. İngilizce konuşulan bir ülkeyi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, bu yöntem özellikle işinize yarayacaktır.

Bu videoda bir banyodaki her şeyi bulabilir ve İngilizce isimlerini öğrenebilirsiniz. Bu arada banyonun dışında bulunan bazı eşyalar da gözünüze çarpacaktır. Bu ders, bir yandan nesneleri size gösterirken diğer yandan pratik yapmak için pek çok resme de yer vermektedir.

 

 

Classroom Vocabulary

Öğrenciler, İngilizceyi öğrenmeye ya İngilizce sınıfında başlar ya da okulda veya üniversitede öğrenmeyi planlar. Oysa temel İngilizce kelimeleri bilmek ilk ve sonrasındaki derslerinizde daha rahat ve özgüvenli olmanızı sağlayacaktır.

Bu video size, tüm dersliklerde bulabileceğiniz bir yazı tahtası veya ders kitabı gibi genel nesneleri gösterir. Ayrıca yüksek sesle konuşurken her kelimenin yazımını-hecelemesini de rahatça öğrenebilirsiniz.

 

 

When to Use “Good” vs. “Well”

Bu İngilizce dersi, çok özel bir kelime konusuna olan “well” ve “good” arasındaki farka odaklanır ki, genellikle ana dili İngilizce olan konuşmacıları bile şaşırtan bir konudur bu!

Birisi size, “How are you doing?” diye sorduğunda, nasıl cevap verirsiniz?

Genelde kullanılan iki cevap vardır:

“I am good.” ya da “I am well.”

Bu cevaplar sıklıkla birbirinin yerine kullanıldığından, birçok İngilizce öğrencisi her iki kelimenin de aynı anlama sahip olduğunu varsayar. Bununla birlikte, “good” kelimesi bir sıfattır, yani bir isim tanımlamak veya değiştirmek için kullanılır. “Well” kelimesi bir zarftır ve bir fiili değiştirebilir.

Bu video “I am good” ve “I am well,” arasındaki farkı açıklar ve her ikisini diğer bağlamlarda nasıl kullanacağımızı gösterir.

 

 

Environment Vocabulary

 

Çevre bir bütün olarak doğal dünyadır. Bazen gezegenin çevresi veya belirli bir yer hakkında konuşabiliriz ki bu video da, bu konu hakkında kullanılan ortak kelimeleri öğrenebilirsiniz. Büyük bir çevre krizi içerisinde olan dünyamızda, bu konu, günlük sohbetlerde oldukça yaygın hale geldi. Birçoğu teknik ve akademik olmasına rağmen, anadili İngilizce konuşanlar dahi bu tür kelimeleri gayri resmi konuşmalarda kullanıyor. Örneğin, birçok şirketin reklamlarında “sustainability” (sürdürülebilirlik)  kelimesini görebilirsiniz.

Bu video dersi, bu konulardaki konuşmalar için ihtiyaç duyduğunuz temel çevre kelimeleri hakkında size kılavuz olacaktır.

 

How to Count

 

Bu video, ilk 100 sayının İngilizce isim ve numaralarını gösterir. İngilizce numaralarını öğrenmeye başladığınızda bu video, derslerinize büyük bir katkı sağlayacaktır.

 

Bir kerede tüm sayıları ezberlemek çok zordur. Bu nedenle her gün 10 sayı öğrenebilirsiniz. Böylece bir sonraki sayı grubunu öğrenmeden önce videoyu tekrar izlediğinizde, daha önce öğrendiğiniz sayıları rahatça hatırlayabilirsiniz.

 

Videodaki öğretmenin sayıların isimlerini telaffuz etmek için ağzını nasıl hareket ettirdiğine odaklanmayı unutmayın. Bu, İngilizce aksanını edinmenize yardımcı olacaktır.

 

*Video dersleri için lütfen başlıklara tıklayın. 

Scroll to Top